ISSN 1337-8481

nedeľa, 21. júla, 2024

Ministerstvo spravodlivosti reaguje na nedávnu tragickú udalosť. Prináša riešenie zlepšenia kontroly nad osobami, ktoré sú v ochrannom liečení a ochrannom dohľade

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MS SR |MM| Vláda SR schválila návrh zákona Ministerstva spravodlivosti SR, ktorý má zmeniť a doplniť existujúcu legislatívu v oblasti ochranného liečenia a ochranného dohľadu. Cieľom je zabezpečiť ochranu spoločnosti pred osobami, ktoré sú nebezpečné pre spoločnosť a potrebujú liečbu. Vláda navrhne NR SR tento zákon prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Návrh zákona vychádza z aktuálnej spoločenskej situácie a je výsledkom medzirezortnej spolupráce medzi Ministerstvom spravodlivosti a Ministerstvom zdravotníctva SR.

,,Trestný zákon, o ktorom NR SR nedokončila rokovanie, obsahoval aj podobnú právnu úpravu, akú teraz predkladáme v skrátenom legislatívnom konaní. K tejto časti návrhu neboli žiadne pripomienky od žiadnej politickej strany, ani čo sa týka opozície, ani čo sa týka vtedajšej koalície. Predpokladám, že k žiadnym zásadným zmenám v ich postoji by nemalo dôjsť, najmä preto, že je to právna úprava, ktorú si vyžiadal život,” povedala na tlačovej konferencii ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová.

Jednou z kľúčových zmien  je zavedenie osobitnej formy ochranného dohľadu. Bude povinne uložený páchateľom trestného činu, ktorí nie sú trestne zodpovední pre nepríčetnosť. To platí najmä v prípadoch, keď bola osobe uložená ambulantná forma ochranného liečenia alebo ak sa zmenila ústavná forma ochranného liečenia na ambulantnú formu. Osobám v ambulantnom ochrannom liečení môžu byť uložené aj povinnosti a obmedzenia, pričom ich pohyb môže byť monitorovaný elektronickými prostriedkami, čo doteraz nebolo možné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img