ISSN 1337-8481

štvrtok, 25. apríla, 2024

Na registráciu do kampane Európsky týždeň mobility ostáva necelý mesiac

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

SA ŽP |MM| Vnímate aj vo vašich sídlach problém s dopravou a mobilitou? Ako vaša samospráva či organizácie v nej pôsobiace podporujú udržateľnú a aktívnu mobilitu? Dajte o sebe vedieť všetkým a pridajte sa k Európskemu týždňu mobility – najväčšej kampani na podporu udržateľnej mobility v Európe, ktorá má už dlhé roky tradíciu aj v slovenských mestách a obciach. Témou tohto ročníka je Šetri energiu a má upozorniť na zníženie používania fosílnych palív v každodennom živote. Ak aj vaša samospráva vytvára infraštruktúru, ktorá vyzdvihuje energeticky menej náročné vozidlá a podporuje úspornejšie spôsoby dopravy, pochváľte sa a inšpirujte dobrými opatreniami aj ostatných! Na registráciu do kampane ostávajú posledné 3 týždne.

Každý rok od 16. do 22. septembra sa tisíce miest, obcí a organizácií z celej Európy zapájajú do aktivít a podujatí na zlepšenie dopravy a mobility vo svojich sídlach. Výnimkou nie je ani Slovensko. Do kampane Európsky týždeň mobility (ETM) sa u nás minulý rok zapojilo 64 samospráv a 35 organizácií. Do národnej súťaže o Cenu ETM bolo zaregistrovaných 31 prihlášok v troch kategóriách: aktívna samospráva, aktívny samosprávny kraj a aktívna organizácia. Víťaznou samosprávou bola Žilina, ktorá je na Slovensku lídrom v zavádzaní ekologických a inteligentných dopravných riešení. Zameriava sa na riešenie problematiky emisného zaťaženia v meste z dopravy, aj na opatrenia týkajúce sa parkovania, preferencie verejnej dopravy, podpory cyklodopravy a rozvoja elektromobility.

Najaktívnejšou župou bol Trnavský samosprávny kraj, ktorý kladie veľký dôraz na vzdelávanie a osvetu v oblasti udržateľnosti dopravy. Kraj napríklad vlani spustil vzdelávací cyklus s názvom Jesenná škola cyklodopravy a následne aj Jarnú školu cyklodopravy, prostredníctvom ktorých

sa zvyšuje odborné povedomie zamestnancov samospráv o kvalitnom plánovaní a budovaní nielen cyklistickej infraštruktúry.

Titul pre organizáciu putoval do Metropolitného inštitútu Bratislava, ktorý prihlásil do národnej súťaže o Cenu ETM program s názvom Ulice pre deti. Prostredníctvom aktivity Peší školský autobus si netradičnú cestu do školy počas svetového Dňa bez áut vyskúšalo viac ako 150 školákov z Rače. Takisto zmapovali bezpečnosť pohybu detí v okolí školy a zorganizovali podujatie Tbiliská na hranie, kedy sa počas jednej soboty táto ulica zmenila na bezpečný priestor pre priateľské stretnutia malých aj veľkých.

Tieto samosprávy a organizácia sú príkladom dobrej praxe, ako vo svojich mestách a obciach podporovať udržateľnú a aktívnu mobilitu. Zároveň sa registráciou do kampane stávajú súčasťou veľkej komunity, ktorá sa vzájomne učí, inšpiruje, vzdeláva a motivuje. Pridať sa k nim môžete aj vy, k dnešnému dňu je zatiaľ do kampane Európsky týždeň mobility zapojených takmer 40 samospráv a 11 organizácií. Ministerstvo životného prostredia SR ako vyhlasovateľ kampane a Slovenská agentúra životného prostredia ako jej koordinátor apelujú na mestá a obce, ale aj rôzne inštitúcie, verejné a mimovládne organizácie, školy, súkromné firmy, centrá voľného času či prevádzkovateľov verejnej dopravy, aby sa do kampane zapojili. Práve tieto subjekty totiž dokážu zavádzať opatrenia, zabezpečiť propagáciu podujatia v rámci komunity a zvýšiť tak motiváciu obyvateľov pridať sa a byť súčasťou ETM! Registrovať sa je možné až do 16. septembra, a to na stránke www.eurotm.sk.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img