ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Život za socializmu – typická obývačka okolo roku 1970

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ako žila bežná rodina za socializmu, konkrétne okolo roku 1970?

Takto vyzerala obývačka v bežnom panelákovom byte. Fotografie sú z bytu v Bratislave, v ktorom sa dodnes zachoval retro vysoko leštený nábytok obývačky vyrobenej za socializmu v národ.podniku Jitona v Československu zo 65-70r.

Zaujímavosťou obývačky sú aj detaily, teda to, čo sme mali v sekretári aj my a vlastne každá rodina.

Cingrlátkový luster, kvetinová stena pozváraná z joklových profilov, garniže a na nich zavesené záclony, vyšívané dečky v poličkách a na stoloch, obrazy na stenách a koberce na linoleovej podlahe.

A ktovie čo ešte…

Čo na to hovoríte, pamätáte si takéto zariadenie od babičky, alebo dokonca ste ho užívali sami?

Zdroj foto: Bazos.sk

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Neviem, čo je tu na posmech? Nábytok bol vyrobený z dreva, ktorý vydržal aj potomstvo a nie ako teraz z lisovaných pilín, ktorý teraz obdivujeme a ktorý sa rozsype a ktorý niekedy nevydrží ani prevoz. Plnil svoj účel. Tak potom prečo ľudia behajú po bazároch a zháňajú tzv. retro veci?

 2. Tieto nábytky majú životnosť kľudne aj 50 rokov. Zachovávajú si stále dobrý vzhľad a kvalitu, sú minimálne opotrebované, majú farebnú stálosť. To sa o súčasných výrobkoch povedať nedá.

 3. ???
  Kde tu vidis posmech?
  A este…nie nebol z dreva. Tiez to bol bukas.
  A mmch.vymysleli tento druh nabytku odporny amici. Na konci 40. rokov – Charles a Ray Eamesovci.

 4. Vidíš, zhrnutie a opisanie reálneho stavu bez pridávania alebo zosmiesnovania pre niekoho evokuje ,,posmech,, Ktovie prečo 😅

 5. Iza, jediné čo z toho môžeš cítiť je diava..
  Inak, toto je nábytok, ktorý keď vyhodíš z balkóna, rozbiješ chodník pod ním.
  Zato dnešné nábytky sa vyrábajú asi ako jednorázové.. Kúpiš, poskladáš, naložíš vecami a raz si z neho niečo vyberieš a môžeš kupovať nový. 😉

 6. roky som bol pri vyrobe nabytkov, pouzivali sa skodlive latky ktore sa vyparovali cele roky. Ano, bol pevny, bolo to vacsinou drevo ale nechcel by som to uz ani za nic, radsej si doplatim a kupim nieco skladnejsie, krajsie, lahsie. Nepotrebujem mat pocit, ze mam prave drevo (na ukor stromov)

 7. zabudli ste dodat ze ten byt dostal pracujuci clovek zadarmo ak podpisal zmluvu na 10 rokov u zamestnavatela dnes za ten isty byt sa zadlzite banke na minimalne 30 rokov a budete to musiet splacat dvaja , to je ono utvorte koridor pre hlupost

 8. nabytok bol vyrobeny z latovky to su drevene latky potiahnute dyhou dnes mate nabytok z drevotriesky to su lisovane piliny kde ani srob nevydrzi dlhsie ako mesiac a keby skrina nemala pribity chrbat tak sa zlozi ako karty vtedy sa vyrabali veci na dlhodobe pouzitie a nie na vydrzanie do konca zaruky ako dnes

 9. Môže mi niekto normálny vysvetliť,prečo je tu poslednú dobu takých 70 % článkov o socializmu,o obývačkách a podobných nesmierne zaujímavých a aktuálnych otázok.?

 10. Aj my sme mali taky nabytok. Rozobrat a rozpilovat ho, bola poriadna fuska. Nechali sme si len sekretar-na pamiatku starych dobrych casov.

 11. Pre ABCD,iha,aký si duchaplny(ako cintorín),ja len som chcel preukázať,akú nesmierne,životne dôležitú úlohu,pre nás autori takýchto článkov predstavuje.Uz sa teším na ďalší.Je to proste škola života.

 12. pre: Anonym 27. augusta 2023, 14:36 – preto toľko článlov o socializme, lebo p. Majko, ktorý vlastní tieto noviny má založené Múzeum socializmu. Zbiera a zaujíma sa o veci súvisiace s touto dobou. Preto o tom píše alebo ďakuje ľuďom čo mu niečo darujú.

  Kto má záujem múzeum v Seredi navštíviť, môže ho kontaktovať a dohodnúť stretnutie.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img