ISSN 1337-8481

utorok, 16. júla, 2024

S mafiou napojenou na štátne zákazky a politiku sa museli vysporiadať aj v Taliansku

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Písal sa rok 1984, u nás sme budovali socializmus a Cernobylská elektráreň bola vo fáze skúšobnej prevádzky. O demokracii sme len snívali a slobodu slova sme si podaktorí z nás užívali maximálne pri malých tranzistoroch (ja som si ten svoj kúpil v Maďarsku) o 21. hodine večer pritlačených na uchu počúvajúc správy komunistami rušeného vysielania Hlasu Ameriky.

Michail Gorbatschov píšúc svoju knihu (originál v Ruskom jazyku mám v archíve) pravdepodobne už rozmýšľal nad Glasnosťou a Gustáv Husák zatváral oči pri správach, koľko ľudí pohraničiari zastrelili pri pokuse o útek na Západ…

Vlastne to bol on,kto povedal, že  „hranice nie sú korzo“.

Práve v ´84 roku v Taliansku výborný režisér  Damiano Damiani  natočil prvú sériu neskôr aj vo Východnom bloku tak veľmi obľúbeného seriálu  Chobotnica (La Pivora) v ktorom do hlavnej úlohy  policajného komisára Corrada Cattaniho obsadil herca  Michelle Placida. A my sme so zatajeným dychom sledujúc každú časť televízneho seriálu ani len netušili, čo to mafia skutočne je a čo ľudia bez morálky a cti k zákonom dokážu. Čoho sú schopní pre peniaze a uchovanie si moci nad nimi. Samozrejme za prižmúrených očí policajtov, prokurátorov a sudcov. A tiež s požehnaním skorumpovaných politikov…

Na taliansky ostrov Sicilia som sa po prvý raz dostal pred štvrť storočím, teda v roku 1995. Teda iba niekoľko rokov po vražde sudcov Giovaniho Falconeho a Paula Borselliniho v čase, kedy  na Sicilii  stále prebiehali mimoriadne bezpečnostné opatrenia spojené s bojom talianskej vlády proti mafii Cosa Nostra.

Práve odvážni policajti, prokurátori a sudcovia svojim zápasom proti mafii porazili aj strach bežných ľudí, ktorí si dovtedy nevedeli predstaviť ani len nahlas vyslovené slovo mafia.

Stovky mŕtvych v zápase práva a spravodlivosti so zlom a svojvôľou vtedy mocných ľudí odmietajúcich rešpektovať zákony a pravidlá spoločnosti.

Ale nakoniec to ľudia dali a mafiáni skončili mŕtvi, alebo za mrežami. Niektorých spravodlivosť dostihla po rokoch, až desaťročiach dokonca na Slovensku. A čo nečakal asi nik, dokonca prepojených aj na nedávnu vládnu moc. Na politikov, ktorí znovu kričia, že len oni to dokážu ignorujúc fakt, že sú to práve oni, kto Slovensko dostal do stavu veľmi podobného vtedajšej Sicílii.

Nedovoľme už návrat zla a mafie do politiky, nedovoľme opakovať históriu!!

Zdroj informácií: archív SoL a verejne dostupné zdroje

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Navodiť dojem, že sa mafiu v Taliansku podarilo poraziť, je odvážne. Podaril sa im síce veľký posun, ale chobotnica má svoje chápadlá stále.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img