ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. júla, 2024

Akcia BUĎ ROZUMNÝ: Dopravná polícia bude kontrolovať a informovať cyklistov po celom Slovensku

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM| V týždni od 12. do 18. júna bude preventívna akcia „BUĎ ROZUMNÝ“ po celom Slovensku pokračovať kontrolami zameranými na alkohol u cyklistov. Minulé leto táto skupina dvojkolesových účastníkov cestnej premávky dosiahla 7-ročné rekordy v štatistikách, keď júl 2022 priniesol 890 záznamov o alkohole zistenom u cyklistov, pričom viac ako polovici z nich bolo namerané jedno promile a viac. 

„Zodpovedné dodržiavanie pravidiel cestnej premávky platí pre všetkých účastníkov. Napriek vybraným úsekom, kde je povolené malé množstvo alkoholu pre cyklistov, na väčšej časti cestnej komunikácie sa cyklistov rovnako týka nulová tolerancia alkoholu. Pri požití alkoholických nápojov klesá pozornosť a možnosť predvídať na cestách situácie, ktoré pre túto skupinu, ako aj pre ostatných účastníkov, môžu byť fatálne. Keďže cyklisti patria k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky, k ich bezpečnému pohybu patrí nielen ohľaduplnosť motoristov, ale aj zodpovedný prístup a opatrnosť samotných cyklistov,“ uviedol riaditeľ dopravnej polície Tomáš Vrábel.

Viac cyklistov pod vplyvom alkoholu ako počas júla 2022 bolo naposledy v roku 2016. Prvý prázdninový mesiac roku 2022 priniesol 890 záznamov o alkohole zistenom u cyklistov, pričom viac ako polovici z nich (555) bolo namerané jedno promile a viac. Trasa cyklistu je často zložená z viacerých typov ciest, okrem úsekov, kde je malé množstvo alkoholu dovolené sa na ceste k cieľu či pri návrate domov nevyhnú komunikáciám, kde je nulová tolerancia. Mnohí pritom nevedia, aké pravidlá pre nich platia.

„Pre cyklistu platí podľa zákona zákaz požívania alkoholu s výnimkou pre tých, ktorí jazdia v zastavanom území obce alebo po označenej, vyhradenej cyklotrase. Množstvo alkoholu v ich organizme však nesmie prekročiť hodnotu 0,24 mg/l, čiže 0,50 promile vydýchnutého vzduchu. Mimo týchto území je tolerancia na alkohol nulová. Ak si preto chce byť cyklista úplne istý počas celej jazdy, lepšie je siahnuť po čapovanom nealko pive alebo nealko radleroch, ktoré navyše obsahujú množstvo minerálov i antioxidantov, sú vyrábané prírodnými procesmi a sú vhodné po fyzickej aktivite,“ povedal Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ SZVPS. 

Celoslovenskú akciu „BUĎ ROZUMNÝ“ zameranú na prevenciu proti alkoholu za volantom, či riadidlom, organizujú od mája Policajný zbor so Slovenským združením výrobcov piva a sladu a Odborom bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy SR (BECEP). Prebiehať bude až do októbra. Počas nadchádzajúcich mesiacov budú hliadky kontrolovať vodičov, motorkárov, či cyklistov na alkohol v dychu. Vodiči, ktorí dodržia zákon, budú odmenení nealko pivom, či radlermi, ktoré poskytli členovia Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Aj posranci pochopili , že u nás sa všade popíja. Aj na tom dopravnom prostriedku, teda skôr pred jeho použitím. Ak popitý hlupák brázdi naše hnusné cesty, tak mu treba. Má ísť pekne po našich bicyklocestách a bude pokoj. Na zdravie , Vaša Budiška.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img