ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Márny pokus o daňový podvod

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Finančná správa SR |MM|  O tom, že podvádzať štát sa nevypláca sa opäť raz presvedčil daňový subjekt zaoberajúci sa chovom a predajom hydiny. Daňoví kontrolóri finančnej správy si posvietili na jeho nákupy krmiva a odhalili podozrivý obchodný reťazec firiem, vďaka ktorým si chcel nezákonne nárokovať na odpočítanie dane. Daňová kontrola odhalila nálezy za takmer 5 miliónov eur.

Kontrolóri finančnej správy zamedzili ďalším možným daňovým únikom. Odhalili podnikateľa v oblasti chovu a predaja hydiny, ktorý si chcel neoprávnene nárokovať odpočet DPH, na čo využíval aj podozrivý obchodný reťazec firiem.

Daňové kontroly za viacero zdaňovacích období preukázali, že daňový subjekt vedel o pohybe tovaru, kto je jeho výrobcom a dodávateľom a priamo sa podieľal na tvorbe a uskutočnení obchodnej schémy, ktorej výsledkom bolo získanie výhod v podobe nižšej nadobúdacej ceny výrobných vstupov a odpočítania dane z pridanej hodnoty.

Počas preverovania daňovými kontrolórmi bolo preukázané, že krmivo pre hydinu nakupované týmto daňovým subjektom začal chovateľ od určitej doby nakupovať sprostredkovane od toho istého dodávateľa, avšak cez reťazec niekoľkých slovenských firiem, ktoré boli založené len za účelom neoprávneného znižovania daňovej povinnosti DPH. Konateľmi týchto spoločností boli nespolupracujúce a nekontaktné osoby zo zahraničia.

Celkový nález z kontrol sa vyšplhal až na takmer 2 milióny eur. Okrem toho boli u prepojených daňových subjektov z reťazca zistené porušenia daňových zákonov vo výške takmer 3 milióny eur.

Kontrolovaný podnikateľ so závermi daňovej kontroly nesúhlasil, využil opravné prostriedky a podal kasačnú sťažnosť. Nepochodil však ani na súde. Najvyšší správny súd Slovenskej republiky, ktorý o sťažnosti rozhodoval, dal v plnom rozsahu za pravdu finančnej správe a správnu žalobu zamietol.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img