ISSN 1337-8481

pondelok, 22. júla, 2024

Čoskoro bude dostupná služba, ktorá občanom umožní online overiť svoje cestovné pasy

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM| V poslednom období sme zaznamenali oznámenia občanov týkajúce sa problémov s načítaním cestovného pasu na niektorých letiskách.

Preverením bolo zistené, že niektoré cestovné pasy vydané medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023 boli vydané s malou odchýlkou zápisu údajov v čipe. V praxi to znamená, že niektoré automatizované hraničné prechodové terminály nedokázali načítať úplne všetky cestovné pasy. Následne boli cestujúci presmerovaní na fyzické kontrolné miesta, kde už boli cestujúci vybavení. Nedisponujeme informáciami o tom, že by cestujúci neboli prepustení k ďalšej ceste.

Prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a agentúry FRONTEX sme okamžite informovali zahraničné kontrolné orgány, aby nedošlo k narušeniu práv dotknutých občanov Slovenskej republiky počas ich ciest.

Všetky cestovné pasy vydané v uvádzanom období sú platné a umožňujú prekračovanie hraníc.

V súčasnosti analyzujeme presné počty dotknutých cestovných pasov. Zatiaľ sme identifikovali približne 30 000 takýchto pasov. Odchýlka bola zaznamenaná pri procese personalizácie (výroby) cestovných pasov v dôsledku chybného softvéru na strane dodávateľa.

Intenzívne pracujeme na službe, ktorá občanom umožní online overiť svoje cestovné pasy na základe uvedenia čísla dokladu, či patrí do skupiny dokladov, ktoré boli vyrobené s odchýlkou zápisu údajov v čipe. Jej spustenie plánujeme v čo možno najkratšom čase a bude verejnosti k dispozícii na webovom sídle Ministerstva vnútra SR. Verejnosť o spustení tejto služby, ako aj o ďalších krokoch, budeme informovať.

Po vykonaní celkovej analýzy budeme postupne posielať SMS alebo email dotknutým občanom s informáciou o možnosti bezplatnej výmeny takéhoto cestovného pasu s prihliadnutím na kapacitné a personálne možnosti oddelení dokladov a Národného personalizačného centra.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img