ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Sereď oslávi Deň Zeme 17-dňovým Smeťobraním

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď /5. APR 2023/  Pri príležitosti svetového Dňa Zeme sa v Seredi opäť uskutoční Smeťobranie. Aj jeho tretie pokračovanie v našom meste spojí obyvateľov a domáce organizácie a zúročí spoločnú energiu v prospech čistoty našich verejných priestorov, sídlisk a prírody. O vrecia s vyzbieraným odpadom sa postará radnica, fotografie z akcie a konzultácie môžu záujemcovia smerovať na smetobranie@sered.sk. 

 

17 dní pre Zem

Vlani sa zapojili do očisty Serede okrem dobrovoľníkov aj materské, základné aj stredné školy na území mesta, svojim vlastným spôsobom sa pripojili dokonca aj niektoré súkromné spoločnosti a rôzne organizácie.

O pár dní, od piatka 14. apríla až do nedele 30. apríla, môže ktokoľvek priložiť svoju ruku k rovnakému dielu. Jedná sa pritom o úplne jednoduchú robotu: zohnúť sa až k zemi a zodvihnúť z nej odpadok, ktorý tam možno vyhodil niekto iný, alebo ho dofúkal vietor z neďalekého koša. Čistá zem (Zem) je závislá od nás.

 

Hlásenia zo Smeťobrania

Ak sa rozhodnete venovať vyčisteniu zeme (Zeme) v Seredi niekoľko minút a vyzbierate napríklad vrece odpadu, môžete ho uložiť do ktoréhokoľvek voľného kontajnerového stojiska. Ak by ste spolu s partiou rovnako zapálených známych vyzbierali väčšie objemy odpadov, bezpečne ich uložte vedľa kontajnerového stojiska (zaviazané, aby obsah nerozfúkal vietor) a nahláste túto adresu mestskému úradu.

Ak ste sa rozhodli vyzbierať niektorú prírodnú lokalitu, napríklad okolie Váhu, plné vrecia odfoťte a spolu s informáciou o lokalite nahláste mestskému úradu na mail smetobranie@sered.sk a ten zabezpečí odpratanie odpadov. Môžete zaslať aj svoju smeťozberačskú fotografiu, ktorú uverejníme.

 

Čisté vrecia dostanete na úrade

Prázdne vrecia pred brigádou si môžete vyzdvihnúť na oddelení životného prostredia mestského úradu. Mestský úrad Sereď podporí akúkoľvek aktivitu zameranú na udržanie čistoty prírody v našom okolí a mesta samotného aj mimo termínu Smeťobrania. Stačí vlastné podujatie vopred nahlásiť a dohodnúť sa s mestským úradom na súčinnosti.

 

Začať treba od…. seba 

Ak si niekto myslí, že mesto dokážu svojim servisom dosiahnuť permanentnú čistotu mesta, tak sa mýli. Ani armáda smeťozberačov denne v teréne nevyrieši odpadky úmyselne zastrčené v kríkoch, obaly z cukríkov po ihriskách, rozfúkané smeti okolo nezatvorených kontajnerov, bločky a igelitové rukavice zo supermarketov rozlietané v širokom okolí, či ohorky z cigariet pod oknami bytov. Toto si vyriešime len my sami: v prvom rade vo svojich hlavách. Možno stačí po sebe lepšie zatvoriť čiernu zberovú smetnú nádobu, aby smeti neodvial silný vietor, uložiť svoj domový odpad do nádoby na to určenej a nie do malého mestského koša, ktorý máte pri vchode do činžiaku, odsledovať si vlastné deti na ihrisku, či náhodou po nich neostáva neporiadok. Príkladov by sa našlo viac.

 

Deň Zeme je o nás

Nielen zberom odpadkov sa dá osláviť Deň Zeme. Naša matka Zem nám poskytuj domov, vodu, vzduch, jedlo, zeleň, priestor na život a nekonečné možnosti na tvorenie. Našej planéte preto môžeme pomôcť aj tým, že si uvedomíme, kde plytváme jej zdrojmi. Možno je to jedlo, voda, nákupy čohokoľvek. Možno mrháme časom, príležitosťami, alebo talentom na dobré veci. Začať musíme každý od seba.

 

foto: archív MsÚ
zdroj: Mesto Sereď

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img