ISSN 1337-8481

nedeľa, 16. júna, 2024

Polícia upozorňuje na rastúci dezinformačný naratív o sfalšovaných voľbách

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM|  Policajný zbor vo svojej výročnej správe o dezinformáciách na Slovensku ešte začiatkom februára tohto roka uverejnil prognózu, podľa ktorej sa jedným z hlavných dezinformačných naratívov v roku 2023 stanú tvrdenia o sfalšovaných voľbách. Táto predpoveď sa začína v posledné týždne napĺňať, keď prominentní tvorcovia hoaxov začínajú s uvedeným naratívom experimentovať v súvislosti s tohtoročnými voľbami do Národnej rady SR. Nejde pritom o myšlienku, ktorá by mala svoje korene na Slovensku, jej domáci šíritelia sa inšpirujú Spojenými štátmi americkými.

Šírenie ničím nepodložených dezinformácií o sfalšovaných voľbách má rovnaké ciele ako každý iný hoax: šíriť informačný chaos, udržiavať permanentnú neistotu a podkopávať autoritu štátnych orgánov. Vytvorená atmosféra v spoločnosti má následne potenciál prerásť do masových protestov a násilností založených na vieru v klamstvo. Ruka v ruke sa tak do ohrozenia dostáva nielen vnútorná bezpečnosť Slovenskej republiky, ale aj životy a zdravie občanov. Terajšie, teda už včasné šírenie tohto naratívu je prípravou hlavných aktérov na situáciu v prípade ich volebného neúspechu.

Policajný zbor sa s dôrazom na svoju apolitickosť bude z uvedených dôvodov spoločne s ďalšími štátnymi orgánmi podieľať na proaktívnej a preventívnej informačnej komunikácii. Polícia bude aktívne monitorovať dezinformácie o sfalšovaných voľbách a v prípade opory v Trestnom zákone bude ich autorov trestnoprávne stíhať.

 

USA ako hlavný zdroj dezinformácie

Polícia doposiaľ naratív sfalšovaných volieb zaznamenala u aktérov, ktorí sa dlhodobo vyhraňujú voči akejkoľvek téme spätej s USA. Je preto paradoxom, že na Slovensko importujú práve tento naratív, ktorý sa v posledných rokoch masovo šíril práve v krajine za Atlantickým oceánom.

Už v roku 2016 vtedajší úspešný kandidát na prezidenta USA tvrdil, že aj napriek jeho výhre boli voľby zmanipulované, keďže nezvíťazil v celkovom počte hlasov (pozn.: každý štát USA má pridelený počet “bodov”, ktoré sa zrátajú dohromady v prospech kandidáta, ktorý v danom štáte vyhral, v tejto kľúčovej štatistike úspešný kandidát vyhral).

Pred voľbami v roku 2020 táto istá osoba začala hovoriť o blížiacich sa zmanipulovaných voľbách vo forme predprípravy svojich voličov na prípadný neúspech. Tieto dezinformácie boli šírené tak dlhodobo a intenzívne, že vyvrcholili protestným pochodom na budovu Kapitolu vo Washingtone D.C., ktorý si vyžiadal päť obetí a 138 zranených policajtov. Americké súdy na všetkých úrovniach vrátane Najvyššieho súdu obsadeného aj nominantmi predošlého prezidenta konštatovali zákonnosť posledných prezidentských volieb.

Podľa niektorých analytikov uvedená osoba používa viaceré manipulačné techniky (my vs. oni, dezinterpretácia nových dôkazov vo svoj prospech). Využíva pritom postoje frustrovaných občanov, ktorí majú pochybnosti o spravodlivosti volebného systému opakujúc nepodložené frázy o skorumpovanosti volebného procesu. Vytrvalé opakovanie klamstiev o voľbách zvýrazňuje presvedčenie týchto občanov o nemožnosti spravodlivej voľby, čím sa zvyšuje ich radikalizácia a polarizácia spoločnosti.

Odborné podklady k situácii v USA poskytlo Veľvyslanectvo SR vo Washingtone.

Spomenuté varovanie polície sa nachádza na strane 45 ročenky: „V prípade konania predčasných parlamentných volieb v kalendárnom roku 2023 je možné očakávať absolútny nárast informačných manipulácií a dezinformácií s ich blížiacim sa termínom. Novinkou pre SR sa môžu stať informačné operácie po vyhlásení výsledkov volieb. V prípade nespokojnosti istej časti politického spektra môže dôjsť k spochybňovaniu výsledkov volieb, čo by mohlo prerásť do organizovaných nepokojov a útokov na štátne inštitúcie po vzore Spojených štátov amerických z januára 2021.” (Zdroj: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=policia-zverejnila-prehlad-o-tvorbe-vyvoji-a-sireni-dezinformacii-a-manipulacii-na-slovensku-v-roku-2022)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Ked viete že máte pravdu,bránite sa argumentami. Ked viete že klamete,bránite sa cenzúrou.
    A kto dnes cenzuruje ? Liberáli !

  2. Vy dezolati argumenty nemate totizto.
    A kopirovat propagandu z ruskej ambasady na americkom facebooku nieje argument, je to prejav slabomyselnosti dezolé frustratov a chronickych klamarov.

  3. vladolf,zober pekne fotecku caputovej,ako kazdy vecer a sup toho kriveho chcipaka si prebehni,mas viac hormonov ako rozumu.

  4. to je ale pekná blbosť, že sfalšovať voľby v inej krajine, a ešte keď je tak ďaleko. To asi nejde, pekne si tí dezolé vymýšľajú. a ešte tak bazvýznamný štátik, veď totok nemá logiku. Dezolé dezolé, piješ veľa božolé….

  5. Nech príjmu návrh M. Uhríka, aby boi všetky zápisnice verejne dostupné ihneď po sčítaní hlasov v každej komisii, a nemusiíme sa obávať hoaxov a podvodov. Ako hovorí p. Matovič – nech je všetko transparentné. Nič viac, nič menej.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img