ISSN 1337-8481

nedeľa, 16. júna, 2024

Viac ako 46-tisíc žiakov čaká celoslovenské externé testovanie – Testovanie 9 2023

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MŠVVŠ SR |MM|  V najbližších dňoch sa uskutoční celoslovenské externé testovanie – Testovanie 9 2023 (T9 2023), ktorého sa zúčastnia žiaci 9. ročníka základných škôl, 4. ročníka gymnázií a tanečných konzervatórií s osemročným vzdelávacím programom a 1. ročníka stredných škôl s päťročným vzdelávacím programom prijatí na vzdelávanie v strednej škole z ôsmeho ročníka základnej školy. Vyše 46 600 žiakov z 1 642 škôl v stredu 22. marca 2023 absolvuje test z matematiky  a test z vyučovacieho jazyka (slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra). Vo štvrtok 23. marca 2023 absolvujú žiaci zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským test z predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra a žiaci školy s  vyučovacím jazykom ukrajinským absolvujú test z predmetu ukrajinský jazyk a literatúra.

Celkom je na T9 2023 prihlásených 46 617 žiakov z 1 642 škôl, z toho je 4 787 žiakov zo 170 stredných škôl s osemročným a päťročným vzdelávacím programom. Z celkového počtu prihlásených žiakov na T9 2023 je 43 754 žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom (VJ) slovenským, 2 689 žiakov zo škôl s VJ maďarským a 12 žiakov z jednej školy s VJ ukrajinským. Medzi prihlásenými je 4 527 žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Testy zo všetkých vyučovacích predmetov, okrem ukrajinského jazyka a literatúry, pozostávajú z 30 úloh.  Test zo slovenského a maďarského jazyka a literatúry obsahuje popri 20 úlohách s výberom odpovede aj 10 úloh s tvorbou krátkej odpovede. Test z matematiky je zostavený z 15 úloh s výberom odpovede a z 15 úloh s krátkou číselnou odpoveďou. Žiaci budú mať na riešenie testu zo slovenského jazyka a maďarského jazyka k dispozícii 70 minút a na riešenie testu z matematiky budú mať 90 minút. V rámci testu zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry pre žiakov zo škôl s VJ maďarským bude overovaná aj oblasť počúvanie s porozumením. Na riešenie testu budú mať žiaci k dispozícii 70 minút. Žiaci školy s VJ ukrajinským absolvujú v rovnaký deň test z ukrajinského jazyka a literatúry, ktorý obsahuje 20 úloh s časovou dotáciou 50 minút. Zadania testových úloh budú v deň ich administrácie do 15.00 h zverejnené na webovej stránke Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM), ktorý T9 2023 zabezpečuje.

Všetky testy budú vyhodnocované centrálne elektronicky. Kľúče správnych odpovedí k jednotlivým testom budú zverejnené na webovej stránke NIVaM do 30. marca 2023.

Pre žiakov, ktorí sa z objektívnych, najmä zdravotných dôvodov nezúčastnia testovania v riadnom termíne, je určený náhradný termín T9 2023. Ten je stanovený na 4. a 5. apríl 2023 a uskutoční sa v školách určených regionálnymi úradmi školskej správy. Zoznam týchto škôl NIVaM zverejní do 31. marca 2023.

Výsledky žiakov z T9 2023 v elektronickej podobe získajú základné školy aj stredné školy (na účely prijímacieho konania) 21. apríla 2023. Výsledkové listy žiakov budú školám doručené elektronickou poštou do 12. mája 2023.

Bližšie informácie k realizácií T9 2023 sú dostupné na webovej stránke NIVaM.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img