ISSN 1337-8481

piatok, 24. mája, 2024

Vicepremiérka Remišová: Plníme náš sľub – na pomoc samosprávam s migračnou krízou sme vybojovali 127 miliónov z eurofondov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MIRRI |MM|  Pomáhame samosprávam zvládať migračnú krízu. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) vyhlási pre 1 447 miest a obcí špeciálnu výzvu vo výške 127 miliónov eur, ktorá je určená na podporu samospráv pri riešení utečeneckej krízy vyvolanej útokom Ruska proti Ukrajine. Novú pomoc, ktorá pôjde z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) ohlásila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

„Ukrajina už rok čelí barbarskej agresii zo strany Ruskej federácie, ktorá má za následok miliardové škody a obrovské straty na ľudských životoch. Táto situácia sa nás bytostne dotýka. Slovensko od začiatku stojí pri našich susedoch v ich boji za slobodu a pomáha ľuďom, ktorí utekajú pred hrôzami vojny. Poskytli sme útočisko desaťtisícom ľudí, prichýlili sme ukrajinské rodiny, poskytli im základnú pomoc, zázemie, ukrajinské deti sa učia v našich školách… Slováci ukázali veľké srdce. Nápor migračnej krízy od začiatku ležal v drvivej miere na pleciach samospráv. Sľúbili sme, že spravíme všetko pre to, aby sme im pomohli aj z eurofondov. Dnes, po dlhých vyjednávaniach, hlavne na pôde Európskej komisie, môžeme náš sľub splniť,” vyhlásila vicepremiérka Remišová, ktorej rezort vyhlási výzvu na pomoc mestám a obciam z regionálneho programu IROP. „Až 127 miliónov eur z nášho programu pôjde na dodatočnú pomoc samosprávam, ktoré od februára minulého roka poskytli utečencom z Ukrajiny starostlivosť a strechu nad hlavou,” uviedla Remišová.

Do výzvy sa môže už v najbližších dňoch prihlásiť spolu 1 447 miest a obcí z celého Slovenska, vrátane Bratislavského kraja. Paušálna podpora za prijatie jednej osoby s dočasným útočiskom je 100 eur na týždeň, najviac na obdobie 26 týždňov. Na jedného prijatého utečenca tak dostane obec či mesto maximálne 2 600 eur.

Samosprávy môžu žiadať o príspevok ako kompenzáciu za to, že poskytli pomoc pre utečencov z Ukrajiny v týchto oblastiach:

 • základná materiálna pomoc
 • materiálna pomoc pre deti a zdravotne hendikepovaných
 • poskytovanie potravín a stravy
 • doprava
 • zdravotná a psychologická pomoc
 • zabezpečenie potrebnej administratívy a informovania
 • tlmočenie a prekladateľské služby

„Tu sa naša pomoc z eurofondov nekončí. Z programu IROP, ktorý riadi naše ministerstvo, pripravujeme aj národný projekt za 117 miliónov pre štátne orgány, ktoré tiež poskytli pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou. Okrem toho štát pripravuje ďalšie schémy podpory – z programov Ľudské zdroje a Integrovaná infraštruktúra a určené budú aj pre mimovládne organizácie, ktorých dobrovoľníci s veľkým nasadením pomáhajú ľuďom z Ukrajiny,“ uviedla vicepremiérka Remišová. „Som rada, že Komisia vypočula naše výzvy, ktoré sme jej adresovali okamžite po začiatku ruskej agresie. Už vlani v marci som na summite ministrov vo Francúzsku vyzvala, aby Slovensku a ďalším štátom, ktoré čelia utečeneckej kríze v prvej línii, bolo umožnené flexibilné využitie eurofondov na jej riešenie. Tá pomoc je teraz tu,” dodala Remišová.

Európska komisia umožnila Slovensku využiť na riešenie migračnej krízy eurofondy na základe svojho opatrenia FAST-CARE. Z nevyužitých eurofondov z dobiehajúceho programového obdobia na to Slovensko využije celkovo 315 miliónov eur.

———————

Počet registrovaných utečencov, ktorých prijali obce od marca do novembra 2022:

Banskobystrický kraj                          4 059

Bratislavský kraj                                13 031

Košický kraj                                        5 294

Nitriansky kraj                                   5 229

Prešovský kraj                                    5 729

Trenčiansky kraj                                4 123

Trnavský kraj                                     4 788

Žilinský kraj                                        6 561

 

Príloha: prez_irop_ua_2023-02-17

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Milá redakcia.otazka. Niekto je tam z vás do nej zaľúbený? Do toho telata. 😁😁Áno dajú nám seeecko zadarmo,len nech nám je dobre,slovači. Len kokotovi nemôže byť jasné že to nebudeme vracať aj z úrokmi. Ale najprv by ich aj museli dať.

 2. Obce nemaju na elektrinu či plyn, a panička sa chváli že obce dostanú peniaze pre utečencov, ale to sú peniaze určené pre utečencov. Slovensku vladne čudná partia.

 3. bohužiaľ, na takéto indivíduá sa budeme musieť pozerať až do septembra a ešte ich aj ze tie pi.oviny platiť ….ale zo skúseností z minulosti viem, že po nových voľbách nám budú vládnuť ešte väčší debili …

 4. dievča ty si ešte hlupejšia ako sa zdáš , chváliš sa peniazmi ktore nie su určené obyvateľom SK . za koho to tupelo vlastne kope?

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img