ISSN 1337-8481

nedeľa, 19. mája, 2024

Chcete pomoci Syřanům, kteří trpí válkou a nyní i chudobou a zemětřesením?

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Nie, nepozna situáciu podrobne ten, kto nebol na mieste, kto nemá osobné skúsenosti s dianím v danej oblasti a ten, kto hodnotí stav len od počítača z tepla a pohodlia vlastnej obývačky.

Práve preto je potrebné dôverovať ľuďom znalým problematiky a dôverne poznajúcim miesta, o ktorých píšu. Tým, ktorí politiku netvoria, len o jej následkoch prinášajú správy.

To sa týka vojny na Ukrajine, ale aj napríklad následkov zemetrasenia v Sýrii. Prinášame status českej vojnovej novínárky Markety Kutilovej, autorky a spoluautorky niekoľkých kníh z vojnových konfliktov a problémových oblastí, o ktorých je aktuálne reč.

Marketa Kutilova

Zemětřesení postihlo i část Sýrie. Jenže, co je to dnes Sýrie? Chcete pomoci Syřanům, kteří trpí válkou a nyní i chudobou a zemětřesením? Pak je dobré se podívat, komu chcete pomoci a kde….Protože Sýrie, jak jsme ji znali před 10 lety neexistuje. Je rozpadnutá do několika částí, které kontrolují jiné armády, milice, teroristické skupiny, vlády či cizí země. A zemětřesení zasáhlo všechny z nich.
Nejvíce obětí je hlášeno z oblasti na severozápadě Syrie, tedy z oblasti tzv Afrínu. To je region, na který v roce 2018 vojensky zaútočila turecká armáda a Tureckem podporované islamistické milice. Vyhnali odtud přes 120 000 obyvatel, spáchali řadu válečných zločinů a nyní tuto oblast kontrolují. Už to tedy není Sýrie, ale de facto oblast okupovaná Tureckem. Platí se tam tureckou lirou. Sem míří pomoc hlavně od organizací působících v Turecku.
Přes tisíc obětí hlásí z Idlíbu, tedy oblasti, která je z velké části pod kontrolou sunnitských islamistických/džihádistických skupin, kterým vévodí al Kajda. Platí se tam tureckou lirou. Navázány jsou na pomoc mířící z Turecka. Pomáhají tam mnohé agentury OSN, z českých třeba Člověk v tísni už dlouhá léta.
Téměř 2000 obětí hlásí z území severně od Aleppa, které je pod kontrolou režimu Bašára Asada.Sem míří pomoci nejméně, protože režim podporuje Rusko a Írán a jsou na něj uvaleny sankce a mezinár. embargo a třeba EU nechce na režimní území pomáhat vůbec. Dlouhá léta tam působí hlavně ICRC a teď pomoc poslaly třeba Venezuela, Egypt, UAE, Írán či Irák.
V menším zemětřesení postihlo i oblasti, kterou jsou pod kontrolou Kurdů. Tam působí tradičně hlavně Kurdský červený půlměsíc a některé agentury OSN. Na kurdských územích žijí i statisíce lidí vyhnaných z oblastí, které dnes okupuje Turecko i jím podporované milice. Přesto tam pomoci míří velmi málo a svět jakoby zapomněl, že hlavně oni porazili Islámský stát.
Je mi líto každé oběti, ať už ten člověk žil kdekoliv. Toto sem píšu je pro orientaci, co to znamená, když se řekne, že zemětřesení zasáhlo “Sýrii”…..
Zdroj: FB

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img