ISSN 1337-8481

pondelok, 27. mája, 2024

Do januára v galantskej nemocnici pre svoje deti hospitalizáciu a ústavnú pohotovosť nečakajte

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ako obyčajne hlavne na sociálnych sieťach sa medzi občanmi rozprúdila aktuálna debata o zatvorení Detského oddelenia  a tým aj detskej pohotovosti v nemocnici s poliklinikou Sv. Lukáša v Galante.  Práve do tejto nemocnice chodí najviac obyvateľov Serede a blízkeho okolia v prípade, že si to situácia zo zdravotným stavom ich detí vyžaduje. Galanta je zároveň najbližšia nemocnica k mestu s relatívne rozumným vlakovým a autobusovým spojením, čo hlavne v súčasnej dobe začína pre mnohé domácnosti mať zásadný význam.

O stanovisko k problému sme požiadali vedenie nemocnice:

„Ide len o krátkodobé obmedzenie prevádzky oddelenia počas sviatkov od 13. decembra do 2. januára 2023 z dôvodu plánovanej PNky. Pacienti, ktorých zdravotný stav to dovoľuje, sú však štandardne každý rok prepúšťaní z hospitalizácie domov na vianočné sviatky, rovnako tak je elektíva presunutá na obdobie po sviatkoch, aby mohli byť pacienti doma s rodinami.

Detskí pacienti vyžadujúci hospitalizáciu budú, samozrejme, počas tohto krátkeho obdobia presmerovaní do okolitých nemocníc (TT, NZ, DS, NR).

Nedostatok pediatrov je dlhodobý a celoslovenský problém a pociťuje ho aj galantská nemocnica, ktorá sa ale, samozrejme, neustále snaží personálne kapacity doplniť a robí pre to množstvo aktivít.“  uviedla Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare.

Už z uvedeného stanoviska je vidieť, že problém s lekármi je na Slovensku skutočne vážny. Jeden lekár odíde na niekoľko týždňov na PN a nemocnica zatvára oddelenie. Takto dlhodobo vážne podceňovaná situácia v zdravotníctve politikmi už nie začína byť, ale je vážnym problémom pre občanov – pacientov pravidelne si platiacich odvody a tým oprávnene očakávajúcich adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Alebo snáď má občan už bežné ošetrenie prípadne akýkoľvek zdravotný problém svojho dieťaťa vyžadujúci si hospitalizáciu už považovať za skutočný problém pre neho vyžadujúci si cestovanie do 2x tak vzdialeného mesta s podstatne horším napr. vlakovým a autobusovým spojením? Je v 21. storočí v krajine v Srdci Európskej únie normálne zvykať si na niečo, čo by bolo podrobené tvrdej kritike aj 30 rokov dozadu, teda krátko po Nežnej revolúcii?

Je potrebné uvedomiť si, že aj v prípade keby v budúcnom školskom roku všetky deti, ale úplne všetky deti končiace ZŠ pokračovali vo vzdelávaní sa v zdravotníckych odboroch a následne na vysokých školách medicínskeho zamerania, najbližšie výsledky by to pre štát systém občana prinieslo najskôr po 5 resp. 10-12 rokoch a to v príleve zdravotníkov síce s „papiermi“, no bez akejkoľvek reálnej praxe. Z toho teda vyplýva, že dnešný deficit lekárov a zdravotných sestier mali riešiť ministri zdravotníctva najneskôr na konci obdobia prvej vlády Róberta Fica.

Pravdepodobne tragédiou slovenskej politickej reality je, že viacmenej každý politik túži hneď po nástupe do funkcie realizovať „reformy“ spravidla s tým, že všetko čo tu bolo doteraz je úplne zlé a treba to zmeniť. Problém je, že málokedy je navrhnuté a reálne realizované niečo lepšie a keď aj to, čo je navrhnuté nie je dotiahnuté dokonca. Vyplytváva sa tak vzácny as nesystémovými opatreniami, čo spôsobuje to, čo tu takmer vo všetkých oblastiach života vidíme a už žiaľ dnes aj cítime.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Lekári stále máte málo??? Chytím sa len klučky v ambulancii a už platím za všetko…Vodič autobusu čo má hovoriť- nemá žiadnu zodpovednosť keď má za sebou 40 ľudí???? Strašné kam to speje…

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img