ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Prezidentka vystúpila s prejavom v Európskom parlamente

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v stredu 19. októbra 2022 s prejavom pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Na úvod vystúpenia prezidentka zdôraznila, že z pandemickej a bezpečnostnej krízy si Európania okrem strachu a obáv odniesli aj veľmi silný zážitok celoeurópskej empatie a jednoty. „Práve táto skúsenosť nám ukazuje, že najlepšou cestou na prekonanie akýchkoľvek výziev, ktorým ako Únia čelíme, je naša jednota, spolupráca a solidarita.“

Prezidentka v súvislosti s vojnou na Ukrajine zdôraznila, že ako Únia dnes potrebujeme riešiť príčiny aj dopady energetickej krízy. „Správne riešenia preto majú byť európske, spoločné a solidárne. Také, ktoré urýchlene pomôžu v ťažkej situácii všetkým členským krajinám, a okrem kompenzácií umožnia aj dohodu na spoločnom zastropovaní cien plynu. Potrebujeme tiež oddeliť previazanosť cien elektriny a cien plynu, pretože dnes aj krajiny ako Slovensko, ktoré vyrábajú väčšinu elektriny z nízko-uhlíkových zdrojov za ňu platia neadekvátne vysoké ceny. Dovoľujem si vás preto požiadať o podporu týchto riešení.“

V prejave sa venovala aj ochrane demokracie. Podľa prezidentky sú naše demokratické pravidlá dnes zneužívané na ničenie samotnej demokracie. „Sloboda slova je jedno z najdôležitejších demokratických práv. Musíme ho chrániť, ale nie je bezbrehé. Ako sa nám stalo, že sme slobodu prejavu vpustili až do priestoru verbálnych trestných činov? Ako sme ju mohli častokrát povýšiť až na právo absolútne? To nie je demokratické, to je hlúpe. Sloboda slova nemôže byť zásterkou pre šírenie neznášanlivosti, klamstiev a dezinformácií.“

Dodala, že k sociálnym sieťam dnes pristupujeme podobne naivne, ako k iným technologickým novinkám, teda bez uplatňovania predbežnej opatrnosti. „Benefity využívame bez znalosti a ostražitosti k ich možným a zjavným negatívnym dôsledkom. Sociálne siete využívame bez toho, aby sme si ako spoločnosť naplno uvedomovali, ako nám ich algoritmy môžu škodiť, ako prehlbujú polarizáciu a posilňujú názorové bubliny.“

Podľa prezidentky je dobré, že Európsky parlament prijal nariadenie o digitálnych službách a vítam aj Európsky akčný plán pre demokraciu. „To, čo je nelegálne v offline priestore musí byť nezákonné aj online. Viac však potrebujeme urobiť aj na globálnej úrovni. Biznis model sociálnych platforiem stojí na využívaní tých najnižších ľudských emócií a pudov. Sociálne platformy nie sú len prevádzkovateľmi povestných informačných potrubí – ich zisk je totiž priamo úmerný tomu, koľko nenávisti, agresie, klamstiev a dezinformácií cez tieto potrubia pretečie. Musia preto niesť primeranú zodpovednosť za obsah, ktorý je na nich publikovaný.“

Prezidentka zdôraznila, že výzvy, o ktorých dnes hovoríme, robia Európsku úniu krehkejšou, ako si možno uvedomujeme a pripúšťame. „Ekonomická, bezpečnostná  a energetická kríza, pokračujúca fragmentácia našich spoločností či tlak nelegálnej migrácie sú živnou pôdou pre extrémizmus. V mnohých členských krajinách Únie dnes stačí jeden volebný cyklus a v poslaneckých laviciach, aj tu, na vašich miestach, môže sedieť väčšina, ktorá nebude chcieť Európu budovať, ale rozložiť. Preto nesmie byť laxní a defenzívni, ale naopak vytrvalí, odvážni a sebavedomí v obrane našich spoločných hodnôt. Môj dnešný odkaz je jednoduchý: ak nezačneme brániť demokraciu, prestane existovať.“

Prezidentka v prejave vyzdvihla aj reakciu slovenskej spoločnosti na vraždu Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha v uliciach Bratislavy. „Ťažko slovami opísať smútok v slovenských mestách v posledných dňoch. Pretože nenávisť sa rozhodla zabiť lásku. Len preto, že vrah nemohol akceptovať, že láska môže mať rôzne podoby. Bol to útok nielen na mladých ľudí z LGBTIQ komunity. Bol to útok na všetkých na Slovensku, pretože zločiny z nenávisti vždy smerujú k samotnej podstate toho, čo naša spoločnosť predstavuje. Chcel by som vás uistiť, že nenávisť neovláda našu spoločnosť. Vítam, že slovenská občianska spoločnosť tento útok okamžite a rozhodne odsúdila. Práve včera prijal slovenský parlament uznesenie, ktoré ostro odsudzuje tento teroristický čin a ubezpečuje všetky menšiny, že sú cennými členmi našej spoločnosti.“

zdroj: prezident.sk

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Za komunistov občas chýbali banány a toaletný papier ale tu vidím že poniektorým chýba rozum…
  A teraz sa ozvú všetci tupí Anonymovia…

 2. Mali by jej dať aj Oscara, za najlepší herecký výkon v roli akože prezidentky SK. Len škoda, že nereprezentuje skutočne všetkých občanov Slovenska.

 3. Zabudli v nadpise: „pred PRÁZDNYM parlamentom“

  Tak ako keď teraz dostala ocenenie. Napísali, že jej Nemci dali ocenenie. Nasledne už v článku zistíte, že ju dostala od nemeckej nadácie, progresívnej nadácie. Čiže nemeckí progresívci ocenili svoju kolegyňu. Takto pracujú naše mainstreamove média.

 4. 16,05 si natahany hulibrk?ta knedla nikdy nereprezentovala slovensko,nemas TV?nikto ju v EU parlamente nepocuval je to nula ktoru nepoznaju ani v londyne.

 5. Naša prezidentka je inteligentná, empatická, slušná, preto ju niektorí ľudia, bez týchto vlastností urážajú. Každý nech sa zamyslí sám nad sebou, či je 100%.

 6. Priatel a este schvalila toho imbecila na ministra financii,dobre vedela,ze je danovy podvodnik,plagiator a psychicky lieceny magor,ked jej to nevadilo,tak jej nezalezi ani na slovenskom narode,je to jedna nechutna skurvena proamericka lichva.

 7. Pre Anonym 21. októbra 2022, 14:28

  Ty chudák, to že na pohrebe britskej kráľovnej nevedeli kto to je, je jednoducho fakt. Do bulov nadávaj tým blbcom v Anglicku. Ak chceš toto spochybniť, tak radšej nič nepíš.

 8. Si bulo a este aj chrapace hovno. To, ze nejaky tupy pisalek z bulvaru poplete dve osoby je pre teba dokaz toho ze ,,v anglicku,, nepoznaju…
  A este ked vam drukuje hento nackovske hovno…

 9. ta prasnica co sa vala po palaci ako lacna kurva v bare,ta ide prednasat a osierat slovensko,je to prasiva svina,keby chcela pribrat na 250kg,mrochtla sadlova.

 10. Tri a pol roka, čo pristála v prezidentskom paláci opakuje tie isté idiotské všeobecné nič nehovoriace, nič neriešiace frázy.

 11. 12,50 teba som predstavil,aj tvoju asocial rodinku,len uz si znova nadrbany tak sa ti to pletie a nepi na tabletky vazne ti to skodi.

 12. Pani prezidentka opakuje tie iste frazy?? Tak asi preto ze je potrebne…najviac v nich rezonuje slovo slusnost.
  To naozaj chcete vsetci aby sa v tejto spolocnosti pouzivali iba slova ake pouzivate vo vasich prispevkoch??
  Nesuhlasit s nazorom sa da aj slusne bez utokov a najlepsie argumentacne…co vsak vacsine prispevkov chyba..
  Chcete aby vase deti vyrastali v spolocnosti kde uz aj politici( najma opozicneho spektra) hrubo urazaju kohokolvek na pockanie,a ich slovnik je na urovni zumpy a nie na urovni volenych zastupcov nas vsetkych…
  Najma politici by mali zacat medzi sebou komunikovat slusne a pouzivat argumenty bez demagogie a zbytocnych negativnych emocii..
  To plati pre vsetkych aj pre nasho byvaleho premiera ktory tu predvadza jednu schizofrenicku sou kde kazde jedno jeho vystupenie balansuje na hrane psychickej poruchy..
  Bohuzial..mame malo osobnosti politiky a statnikov uz vobec

 13. Pani protislovenská prezidentka ! Bolo by vhodné keby ste sama odstúpila lebo už takmer nikto tu nechce ten Váš liberálno – progresívny čaputizmus ! Aj keď zopár slepých a dutých zaostalcov sa tu ešte nájde…

 14. Daniel, hovor za seba. Ja som rada, že máme rozumnú, inteligentnú prezidentku, čo nikoho neuráža. Škoda, že takých politikov nie je na Slovensku viac.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img