ISSN 1337-8481

nedeľa, 16. júna, 2024

Pracovné stretnutie s novinármi k historicky prvým spojeným voľbám

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MV SR |MM|  V jeden deň, v sobotu 29. októbra 2022,  budeme voliť do orgánov obcí aj samosprávnych krajov. MV SR prípravou a prijatím tejto zmeny sledovalo cieľ, ktorým je zefektívnenie volebných procesov. Podstatné praktické informácie o voľbách pre voličov a novinky v pondelok 17. októbra 2022  priblížilo na stretnutí s novinármi vedenie ministerstva vnútra.

„Ministerstvo vnútra venuje volebnej legislatívy, ako aj samotnej príprave a priebehu volieb mimoriadnu pozornosť. Reagujeme aj na postrehy voličskej verejnosti. Spojenie volieb je ústretový krok voči voličom, ktorí tak nebudú musieť merať dvakrát cestu k volebným urnám. Zároveň sa vytvára priestor na zatraktívnenie krajských volieb, o ktoré bol v minulosti nižší záujem,“ vysvetlil minister vnútra SR Roman Mikulec.

 

 „Ministerstvo vnútra v súlade s programovým vyhlásením vyvinulo iniciatívu na ďalšie zefektívnenie volieb. V legislatívnom procese sú návrhy, ktoré by umožnili voľbu prezidenta poštou zo zahraničia a spojenie ďalších volieb do jedného dňa, a to druhého kola voľby prezidenta a volieb do Európskeho parlamentu,“ priblížil štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Tomáš Oparty.

„Zorganizovať a pripraviť dvoje volieb v jeden deň bolo veľkou výzvou pre ministerstvo vnútra. Pristupovali sme k nej s veľkým rešpektom. Všetky volebné komisie vrátane špeciálnych volebných komisií už boli vytvorené a sú pripravené na volebný deň,“ povedala riaditeľka odboru volieb referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová.

Pracovné stretnutie s médiami k spojeným voľbám

Okrskové volebné komisie, ktorých máme spolu 6 010, boli kreované spoločne pre oba druhy volieb. Voliči si tak uplatnia svoje volebné právo na jednom mieste v jednej volebnej miestnosti. Okrskové volebné komisie budú mať však zároveň viac práce, pretože hoci sa voľby konajú v jeden deň, pre každé z nich sa zvlášť vyhotovuje zoznam voličov. Členovia komisie budú zisťovať výsledky až dvoje volieb, ako prvé výsledky volieb do orgánov samosprávnych krajov a potom do orgánov samosprávy obcí.

Pre odlíšenie volieb budú slúžiť farebne rozličné volebné tlačivá a volebné schránky: modré pre krajské voľby a biele pre komunálne voľby. Ministerstvo vnútra vyzvalo okrskové volebné komisie, aby spomedzi svojich členov vyčlenili jedného člena na praktické usmernenie voličov. Člen komisie však nesmie ísť za zástenu s voličom, ani za neho upravovať hlasovacie lístky.

Po prvý raz budú mať nárok na odmenu členovia všetkých stupňov volebných komisií. Významnou novinkou je ďalšia elektronizácia. Starosta alebo primátor je povinný zabezpečiť pre okrskovú volebnú komisiu na účely vykonania volieb prístup k internetu.

Volebné komisie na všetkých stupňoch vrátane okrskových budú vyhotovovať a následne aj zasielať zápisnice o výsledku volieb elektronicky. Až následne po ukončení činnosti budú doručovať obci resp. úradu samosprávneho kraja aj písomné vyhotovenie podpísané členmi okrskovej volebnej komisie.

Elektronizácia umožní, že po prvý raz budeme mať centralizovane na jednom mieste, na stránke Štatistického úradu SR, zverejnené nielen výsledky volieb, čo sa týka zvolených poslancov zastupiteľstiev obcí, miest a samosprávnych krajov, ale všetkých kandidátov na funkcie poslancov.

MV zároveň zmenou volebnej legislatívy reflektovalo na pandémiu Covid-19, z dôvodu tohto ochorenia je naďalej podľa platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR nutná izolácia. Upravili sme zákon tak, aby aj voliči v izolácii či karanténe si mohli uplatniť volebné právo, hlasovať budú môcť na požiadanie vo svojom bydlisku do špeciálnej volebnej schránky. Žiadosť budú môcť podať najneskôr do piatku 28. októbra do 12.00 h. telefonicky v úradných hodinách obce svojho trvalého pobytu.

Ďalšou dôležitou zmenou v týchto voľbách je, že sa skracuje neprimerane dlhé obdobie zákazu uverejňovania prieskumov verejnej mienky pred voľbami. Obdobie tzv. volebného moratória sa v celom zákone zjednotilo pre všetky druhy volieb, a to na 48 hodín predo dňom konania volieb.

Prinášame hlavné praktické rady pre voličov:

  1. Zoznam kandidátov môžu nájsť voliči na webovom sídle obce, ak ho majú zriadené, a na úradnej tabuli obce.
  2. Do volebnej miestnosti je potrebné zobrať si občiansky preukaz alebo doklad o pobyte cudzinca na preukázanie totožnosti.
  3. Špecifikom krajských a komunálnych volieb je, že volič môže voliť len v obci svojho trvalého pobytu.  Nie je teda možné požiadať o hlasovací preukaz a ísť voliť do ľubovoľnej volebnej miestnosti.
  4. Hlasovací lístok sa upravuje krúžkovaním.
  5. Zvýšenú pozornosť by mali voliči venovať tomu, aby ich hlas neprepadol z dôvodu nepozornosti. Pozor si treba dať na farebné odlíšenie volieb, biele lístky do bielej obálky a tie následne do bielej schránky. Lístky s modrým okrajom do modrej obálky a následnej do modrej schránky. Takisto pozor na počty krúžkov.
  6. Volebné miestnosti sa zatvárajú už o 20:00 h., nie teda o 22:00 h.
  7. Voliči majúci povinnosť zotrvať v izolácii pre infekčné ochorenie nemajú prístup do verejných miestností vrátane volebných. Ohrozili by na zdraví ostatných voličov a volebné komisie.

Všetky informácie pre voličov, kandidátov, politické strany, ako aj o volebnej kampani, financovaní a organizačno-technickom zabezpečení volieb nájdete na týchto stránkach.

„Pozývam voličov k voľbám, sú to práve obce, mestá a samosprávne kraje, ktoré rozhodujú o mnohých dôležitých záležitostiach týkajúcich sa každodenného života nás všetkých.
minister vnútra Roman Mikulec.

 

Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img