ISSN 1337-8481

sobota, 13. apríla, 2024

Vláda schválila návrh finančnej pomoci pre seniorov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MPSVR SR |MM|  Na dnešnom rokovaní Vlády SR schválili členovia vlády ďalšiu finančnú pomoc pre seniorov v podobe vyplatenia takzvaného 14. dôchodku v novembri 2022. Jeho vyplateniu predchádza novela zákona o 13. dôchodku, ktorú pripravil rezort práce, ako pomoc pre seniorov v období vysokej inflácie. Novela navrhuje vyplatiť 70% zo sumy 13. dôchodku v novembrovom výplatnom termíne, pričom priemerná suma na jedného dôchodcu bude vo výške 144,7 eura pri predpokladanom počte 1,44 milióna poberateľov dôchodkových dávok.

„Dnešné mimoriadne rokovanie vlády je dôkazom toho, že bezprecedentne pomáhame aj našim dôchodcom. Chceme využiť mimoriadne daňové príjmy, ktoré sú v rozpočte práve aj na pomoc obyvateľom,“ doplnil po skončení rokovania predseda vlády Eduard Heger.

„Ide o historicky najvyššiu sumu, akú vláda kedy uvoľnila pre túto zraniteľnú skupinu obyvateľov. Suma 750 miliónov, ktorou sme dôchodcom pomohli tento rok, je až desaťkrát vyššia ako v roku 2018,” povedal minister financií SR Igor Matovič.

 „Som veľmi rad, že napriek dopadom pandémie, vojny na Ukrajine a zvyšujúcej sa inflácie, vyčlenila vláda SR tento rok už spolu tri štvrtiny miliardy eur na mimoriadnu pomoc pre našich dôchodcov,” uviedol štátny tajomník MFSR Marcel Klimek.

Po predčasnom vyplatení 13. dôchodku v júli a po konzultáciách so zástupcami seniorov sme dnes schválili ďalšiu mimoriadnu pomoc pre dôchodcov. Som rád, že sa nám podarilo na vláde presadiť využitie vyše 207 miliónov EUR zo zvýšených príjmov do rozpočtu práve na pomoc ľuďom, pretože peniaze štátu sú peniaze ľudí z ich daní, z ich odvodov. Pomoc vyplatíme nielen starobným dôchodcom, ale aj sirotám a invalidným dôchodcom. Tí s najnižšími dôchodkami dostanú najviac, teda 210 €. Tí s najvyššími dôchodkami dostanú 35 €. V pomoci ďalším skupinám ľudí, zariadeniam sociálnych služieb a ďalším zamestnávateľom budeme pokračovať a čoskoro ju predstavíme,“ doplnil minister Milan Krajniak.

 

Vzhľadom na pretrvávajúci rast inflácie, ktorá aktuálne dosahuje 12,6 %, sú prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok nepostačujúce, a preto ministerstvo práce navrhlo, aby bola časť 13. dôchodku vyplatená aj v novembri 2022. Nárok na novembrový 13. dôchodok budú mať poberatelia starobného, predčasného starobného, invalidného dôchodku, ako aj poberatelia všetkých pozostalostných dôchodkov – vdovských, vdoveckých a sirotských.

Podmienky nároku na 13. dôchodok ostávajú zachované rovnako, ako v predchádzajúcom období. Pri poberaní viacerých druhov dôchodkov, vrátane dôchodkov z cudziny, sa ich výška zráta a podľa výslednej sumy bude poberateľovi vypočítaná výška 13. dôchodku, ktorá sa bude odvíjať od životného minima pre rok 2022. Poberateľ dôchodku vyplácaného z cudziny má povinnosť oznámiť Sociálnej poisťovni mesačnú sumu naposledy vyplateného dôchodku najneskôr do 10. októbra 2022.

Vzorec na výpočet 13. dôchodku sa nemení, ale jeho výsledná suma bude vynásobená koeficientom 0,7, čiže 70 % celkovej sumy. Maximálna výška novembrového 13. dôchodku tak bude 210 eur a minimálna suma bude 35 eur. Novelou zákona o 13. dôchodku vyplatíme celú sumu z rozpočtovej kapitoly Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v celkovej výške približne 207,6 miliónov eur.

Pomoc vo forme vyplatenia 13. dôchodku počas novembra je jedným z vládnych opatrením pomoci pre najviac ohrozené skupiny obyvateľov, ktoré zasiahla vysoká inflácia a jej návrh čaká na schválenie v parlamente.

2022_09_26_prezentácia_ďalšia inflačná pomoc dôchodcom

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Tieto pozitívne články na túto vládu na privádzajú na otázku dostáva tento portál od štátu peniaze za tú reklamu ? Zaujíma ma či naše peniaze zo štátneho rozpočtu nesmerujú aj sem

  2. Anonym 26. septembra 2022, 19:50 – odporucam vyziadat si pozadovanu informaciu na zaklade zakona 211/2000 Z. z. od autora tlacovej spravy, teda konkretne MPSVR SR.

    Nasledne prosim informaciu zverejnit v diskusii, alebo preposlat na adresu SOL, aby sme ju zverejnit mohli my.

  3. Tieto opatrenia dehonestujú celý dôchodkový systém, ktorý mal byť pôvodne do troch rokov plne zasluhový,, ale dodnes je len čiastočne.
    Potom nech štát neočakáva, že súčasní pracujúci budú odvádzať čo najvyššie príspevky, keď aj pri krízach sú znova nútení byť solidárni a idú na úroveň z nízkopríjmovými pracujúcimi. V súčasnosti potom dôchodca z vyšším dôchodkom hradí sám dôsledky inflácie, ktoré nevie ovplyvniť a znižuje sa mu životná úroveň.
    Štát mal prebrať zodpovednosť za rozhodnutia a každému preplatiť zvýšené náklady z nich vyplývajúce v plnej výške.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img