ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

ISP: Prvá pomoc zabránila prepúšťaniu a pomohla firmám prežiť

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MPSVR SR |MM| Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo k marcu 2022 cez 2,42 miliardy eur na udržanie zamestnanosti. Prvá pomoc určená zamestnávateľom, zamestnancom a živnostníkom bola počas pandémie hlavným nástrojom na podporu zamestnanosti a ochranu príjmov pracujúcich. Predstavuje najväčšiu pomoc od štátu spomedzi všetkých rezortov na Slovensku. Prostredníctvom nej sa ministerstvu podarilo k marcu 2022 podporiť takmer tretinu pracovných miest. Najviac pomohla v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré boli epidémiou zasiahnuté obzvlášť ťažko. Vyplýva to z analýzy Inštitútu sociálnej politiky (ISP) o dopadoch štátneho projektu známeho ako Prvá pomoc.

Inštitút sa pozrel na to, ako táto forma finančnej podpory pomohla malým firmám do 50 zamestnancov počas prvej vlny pandémie. Pri hodnotení pomoci sa porovnávali firmy, ktoré pôsobili v okresoch viac zasiahnutých pandémiou s firmami v okresoch, ktoré boli zasiahnuté menej,“ vysvetľuje spôsob hodnotenia jeden z dvojice autorov analýzy Matěj Bělín. Pandémia ovplyvňuje fungovanie firiem jednak priamo, pretože firmy čelia výpadkom chorých zamestnancov a oneskoreným dodávkam, ale aj nepriamo, pretože zákazníci obmedzujú svoju mobilitu a spotrebu. Dalo sa preto očakávať, že účinok Prvej pomoci bude viditeľnejší v ťažšie postihnutých regiónoch.

Prvá pomoc zachránila ohrozené pracovné miesta

Dáta z analýzy ukázali, že podporené a nepodporené firmy reagovali na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu rôzne. Keď začal počet prípadov COVID-19 v okrese narastať, prepúšťanie v nepodporených firmách naďalej kopírovalo celoslovenský trend prepúšťania. V podporených firmách však finančná pomoc výrazne zredukovala počet prepustení. Čím horšia bola epidemická situácia, tým väčší počet miest sa zachránil. Prvá pomoc pomáhala najviac v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré bolo epidémiou zasiahnuté najviac,“ uvádza spoluautor.

Podklad pre legislatívu

Skúsenosti z prvej vlny pandémie poslúžili ako základ pre Zákon o podpore v čase skrátenej práce (z.č. 215/2021 Z. z.), ktorý nadobudol účinnosť v marci tohto roka. Na základe záverov analýzy Inštitútu sociálnej politiky sa dá povedať, že takýto systém podpory by mal v prípade krízy porovnateľnej s prvou vlnou pandémie COVID-19 efektívne pomôcť firmám a zamestnancom.  Autormi analýzy sú Matěj Bělín a Marcela Veselková.

 

https://institutsocialnejpolitiky.sk/wp-content/uploads/2022/03/Belin-and-Veselkova-2022-Job-Retention-Scheme-in-Slovakia.pdf

         O Inštitúte sociálnej politiky

Inštitút sociálnej politiky je hlavný analytický a poradný útvar Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Venuje sa analýzam sociálnych politík, politík zamestnanosti a trhu práce, aby vláde aj širokej verejnosti prinášali spoľahlivé odporúčania, ktoré vedú k tvorbe kvalitných verejných politík. Viac informácii o inštitúte nájdete na https://institutsocialnejpolitiky.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img