ISSN 1337-8481

sobota, 20. júla, 2024

Ďalšie rádiá, staré kamery a doplnky do múzea

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ďalší koniec týždňa a ďalšie vydražené doplnky do múzea totality prinesené z Českej republiky.

Tentokrát si dobu z pred roka 1989 budeme pripomínať klasickým tranzistorovým rádiom, aké sme niekedy v 70-tych rokoch mali na chladničke aj my doma. Škoda, naše sa nezachovalo, tak sme zohnali náhradu.

S odstupom času sa mi fakt páčia názvy rozhlasových staníc s prednastavenými frekvenciami, na ktorých vysielanie prebiehalo. Po desaťročia žiadne zmeny -v tom čase skutočne garantované vysielanie. Čo do frekvencie, to do obsahu…   😉

Do čias môjho detstva ma už z fotografií dostalo ponúkané staré rádio TESLA. Spomínam si na neho veľmi dobre, rovnako aj na miesto, kde ho pred cca 45 rokmi mala položené moja babka bývajúca v Dolnej Strede. Ani to rádio sa žiaľ nezachovalo, no toto je identické a síce z úplne iného kúta bývalého ČSSR dorazilo do múzea v Seredi.

Staré rádio sa nám dostalo v nálezovom stave spolu s pavučinami, asi pol storočným prachom a tak si vyžaduje dôkladné vyčistenie, nakonzerovanie drevenej schránky a až následne zapnutie do elektriny.

Ďalšími kamerami – tentokrát na špeciálne kazety dopĺňame obsah vitríny dokumentujúcej prierez filmovaním a filmovou technikou.

Jedná o kameru z produkcie bývalého CCCP. Ide o 8 mm kameru AURORA 217  – АВРОРА 217 v bývalom ZSSR vyrábanú vod roku 1980. Kamera je mimoriadne zachovalá, je k nej originálne puzdro pripomínajúce skôr malý kufrík a originálny návod na použitie.

Z netu sa o kamere dá zistiť aj to, že stála 200 Rubľov. Pripomínam, že počas mojej návštevy v Sovietskom zväze v máji 1989, sme za 1 Rubeľ platili 10 Kčs.

Takmer ako bonus vnímam ďalšiu kameru MEOPTA ADMIRA 8E. Po predchádzajúcom modeli ADMIRA 8F som sklamaný zo stavu kamery. Je poškodená evidentne pádom. Odniesol si to sklenený kryt kukátka a jeden z rohov kamery. Faktom je, že po takomto zaobchádzaní by dnešná umelohmotná technika nepochybne skončila rozbitá na kúsky, keďže aj masívne kovové telo kamery ADMIRA má viditeľné poškodenie našťastie „len“ vizuálneho charakteru. Ak s kamerou jej pôvodný majiteľ nezatĺkal klince, tak bol minimálne vášnivým amatérskym kameramanom a tak kamera v podstate zodpovedá svojmu veku.

Tak sme tu u nás v socialistickom Československu budovali komunizmus a v Rakúsku používali takúto techniku:  Eumig 125 XL Movie Camera 8mm

Pri nakupovaní ma zaujala aj stará hasičská helma, ktorá obsahom do múzea zrovna nezapadá, preto nevylučujem že skončí v múzeu špecializovanom na túto časť histórie bývalého ČSSR (možno v tomto prípade ešte staršej histórie).

Materiály písomného charakteru a ďalšie drobnosti do múzea zverejním určite ešte počas víkendu.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Máme doma sovietske digitálne hodiny, drevený dizajn, nadčasový vzhľad, už boli aj poliate, vyskratované a stále idú. Neskutočné mašiny vremeni. Majú minimálne 41 rokov.

  2. Suhlasim s prispevkami. V minulosti boli vyrobky podstatne kvalitnejsie a vydrzali desatrocia. Nepoznali sme „kurvitka“ a pokazene veci boli v servisoch opravovane za par korun.

    Dnes sa ide na spotrebu. Nove dizajny, nove zpravidla nepotrebne funkcie a hlavne – par tyzdnov po skonceni zaruky pokazene. Oprava nakladnejsia ako novy vyrobok.

    A priroda trpi, zivotne prostredie v prdeli…

    Dokedy bude toto udrzatelna cesta?

  3. Ja som dával do múzea vzácne kúsky ale už nedám nikdy v živote nič ! A ak aj náhodou niečo nájdem – veľmi starostlivo to zničím a znehodnotím a nech ma zlodeji zvaní archeológovia a pamiatkári bozajú v riť !!!

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img