ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Časopisy z revolučnej doby 1989 roku, ďalšia kniha, originály losov Československej štátnej lotérie a papieriky na čistenie okuliarov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Časopisy a noviny svojim obsahom najlepšie vystihujú dobu, v ktorej boli vydané. Novinári o aktuálnom dianí totiž píšu tak, ako veci v danom momente cítia a fotografie dokumentujú očami a fotoobjektívom zachytiteľnú skutočnosť.

Systematické zaobstarávanie a archivovanie dobovej tlače všetkého druhu je teda pre študijnú účely dôležité. Materiály publikované s odstupom rokov či dokonca desaťročí, sú už ovplyvnené novým poznaním a veľa krát vyžiadaným účelovým výkladom udalostí danej doby.

Do pripravovaného malého múzea totality a archívu štúdia sa v tomto týždni podarilo zaobstarať hneď niekoľko časopisov z revolučnej doby 1989 a ďalšej knihy zaoberajúcej sa problematikou Novembra ´89.

Knižka „Smrt v sametu“ rovnako dopĺňa štúdijnú knižnicu venovanú udalostiam rokov  1989 a 1968.

Do archívu sa dostáva aj brožúrka „Orgány a vedoucí funkcionáři Federálního shromáždení ČSSR“ z roku  1981.

Medzi drobnosti danej doby na ktoré si mnohí z nás pamätáme osobne, patria aj papieriky na utieranie okuliarov. Možno smiešne, no v čase, kedy u nás neexistovali ani papierové vreckovky, takéto jemné papieriky boli dôležitou pomôckou  ľudí nosiacich okuliare.

Lotérie a losy. Boli aj za socíku a tak ťažko obstoja argumenty, že vtedy nejestvovali neduhy súčasnej doby. Ospravedlňujem sa, no vieru vo výhru v hazarde považujem za neduh a nikdy som sa touto cestou neuberal.

Niekoľko originálov losov opätovne cez dražbu skončilo v našej zbierke.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img