ISSN 1337-8481

utorok, 21. mája, 2024

Rezorty školstva a práce pomôžu 6000 zamestnancom základných umeleckých škôl

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MŠVVŠ SR |MM|  Ministerstvo práce a ministerstvo školstva rozširujú „Prvú pomoc“ na základné umelecké školy (ZUŠ). Od 1. marca môžu žiadať o príspevky na mzdy zamestnancov verejné, súkromné aj cirkevné ZUŠ. Vďaka tejto pomoci podporíme približne 6 000 pracovných miest v 700 ZUŠ sumou 24 miliónov eur.

Po úspešnej spolupráci pri podpore materských škôl spúšťajú ministerstvá školstva a práce ďalší spoločný projekt „Podpora udržania zamestnanosti v základných umeleckých školách.“ Ten je financovaný z Európskeho sociálneho fondu, a to z Operačného programu Ľudské zdroje v gescii rezortu práce.

„Ministerstvo práce je najúspešnejšie vo vyplácaní štátnej pomoci. Od začiatku pandémie sme vyplatili na pomoc ľuďom už viac ako 1,4 miliardy EUR, čo je najviac spomedzi všetkých ministerstiev. Uvedomujem si, že pri vyplácaní historicky najväčšej pomoci, ktorú kedy štát ľuďom poskytol, sú aj nedostatky. Napriek tomu som hrdý na všetkých zamestnancov úradov práce a Sociálnej poisťovne, ktorí na vyplácaní pomoci pracujú každý deň. To, že sú jedinou funkčnou infraštruktúrou štátu potvrdzuje aj naša úspešná spolupráca s ministerstvom školstva, s ktorým spúšťame už druhú schému pomoci, v prvej vlne pre školy a škôlky, aktuálne pre základné umelecké školy,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí rodiny Milan Krajniak.

„Sme veľmi radi, že po pomoci zamestnancom materských škôl sme spoločne pristúpili aj k pomoci základným umeleckým školám. Spoločne takto prispejeme takmer 6 000 zamestnancom pracujúcim na 700 ZUŠ. Aj v tejto náročnej dobe je potrebné podporovať tvorivosť žiakov. Každý, kto sa stará o budúcnosť našich detí si zaslúži našu pozornosť. Sme si toho vedomí a v tomto duchu budeme pristupovať ku každému, podľa našich možností,“ spresnil minister školstva Branislav Gröhling.

Jedna žiadosť, jednoduché pravidlá

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny budú poskytovať finančný príspevok na úhradu časti mzdových nákladov vo výške 80 % hrubej mesačnej mzdy, najviac však 1 100 eur na jedného zamestnanca na mesiac, a to pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom s nástupom najneskôr 1. marca 2020. Príspevok bude vyplatený za obdobie od 13. marca 2020 do 30. júna 2020. Zamestnávateľ môže o tento príspevok žiadať iba na zamestnancov, u ktorých neskončil pracovný pomer počas troch mesiacoch nasledujúcich  po mesiaci, za ktorý žiada príspevok.

Základné umelecké školy, respektíve ich zriaďovatelia, môžu požiadať o príspevok jednou žiadosťou za celé oprávnené obdobie, ktorej súčasťou je aj výkaz pre priznanie príspevku. Žiadosti o poskytnutie finančného príspevku je možné posielať elektronicky od 1. marca 2021 do 30. júna 2021 prostredníctvom www.pomahameludom.sk. Príspevky poskytnú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny jednorazovo najneskôr do 30 kalendárnych dní od doručenia žiadosti o poskytnutie finančného príspevku.

Oznámenie o možnosti predkladať žiadosti o poskytnutie finančného príspevku, Manuál k vyplneniu žiadosti a všetky dôležité informácie pre ZUŠ, v rámci projektu Prvá pomoc, sú zverejnené na www.pomahameludom.sk .

V roku 2020 sme pomohli 24 330 zamestnancom materských škôl celkovou sumou 59,6 mil. eur

Ministerstvo práce v spolupráci s ministerstvom školstva podali v roku 2020 pomocnú ruku aj materským školám. Tie mohli od júla žiadať o príspevky na mzdy zamestnancov. Vďaka tejto pomoci sa nám podarilo ochrániť až 24 330 pracovných miest v materských školách nielen  v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, ale aj v cirkevných, či súkromných zariadeniach. Celkovo sme podporili 2 751 materských škôl zo všetkých regiónov Slovenska sumou 59 686 766 eur.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img