ISSN 1337-8481

nedeľa, 23. júna, 2024

100 dní nonstop pomáhame ľuďom

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MPSVR SR |MM|  Za sto dní vyplatilo ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny pod vedením Milana Krajniaka vyše 499 000 000 eur, čím pomohlo viac ako miliónu obyvateľov, mnohým opakovane každý mesiac.

„Keď som prišiel na ministerstvo, kládol som si tú najpodstatnejšiu otázku: Ako vieme pomôcť čo najviac ľuďom v čo najkratšom čase a čo najväčším objemom peňazí alebo materiálnej pomoci? Riešenie sme museli nájsť okamžite. A tak každý deň pomáhame 10 000 ľuďom sumou 5 miliónov eur,“  hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Ako prví sme spustili opatrenia finančnej pomoci rodinám, zariadeniam sociálnych služieb, zamestnávateľom, SZČO a ľuďom, ktorí zostali zo dňa na deň bez príjmu. Úrady práce sa napriek nepripraveným informačným systémom na vyplácanie tak veľkej pomoci preukázali ako jediná infraštruktúra štátu schopná doručiť pomoc a peniaze ľuďom.

„Spustili sme najväčšiu finančnú pomoc v dejinách Slovenska. Pomohli sme doteraz viac ako 200 000 rodinám, vyše 500 000 zamestnancom, 75 000 SZČO, 12 000 ľuďom, ktorí ostali absolútne bez príjmu, pomohli sme zariadeniam sociálnych služieb. Celkovo išlo z našej pomoci ľuďom približne pol miliardy eur. Ani jedno euro si nenechávame pre seba. Vláda sa rozhodla šetriť a zaviazala sa znížiť personálne náklady štátu, či nákup tovarov a služieb o 10 %. Na sebe šetríme a ľuďom pomáhame,“ zdôrazňuje minister.

Pomoc rodinám    

Rodinám sme doteraz vyplatili spolu viac ako 114 miliónov eur. Išli najmä na predĺžené ošetrovné, ktoré mohli poberať rodičia s deťmi počas celej doby zatvorenia škôlok, škôl a jaslí. V jeho vyplácaní pokračujeme aj počas letných mesiacov. Nárok na pandemickú OČR budú mať rodičia, ktorí z kapacitných dôvodov alebo z obavy o zdravie nedajú svoje dieťa do škôlky či jaslí. „Rodinám sme pomohli aj predĺženým poskytovaním rodičovského príspevku. O ten môžu žiadať rodičia, ktorým počas krízovej situácie končí nárok na tento príspevok a nemajú prácu, do ktorej by sa vrátili,“ približuje Milan Krajniak.

Pomoc najzraniteľnejším

Aby sme ochránili seniorov v zariadeniach sociálnych služieb a taktiež aj deti v centrách pre deti a rodinu, zabezpečili sme pre ne ochranné a dezinfekčné pomôcky, zvýšili sme im príspevky na poskytovanie služieb, rovnako aj príspevok na opatrovanie. „Hneď, ako som sa posadil do kresla ministra, obracali sa na mňa ľudia zo zariadení sociálnych služieb, detských domovov, domovov dôchodcov, že nedostali od predchádzajúcej vlády žiadnu pomoc, jedinú ochrannú pomôcku. V krátkom čase sa nám podarilo zásobiť všetky zariadenia sociálnych služieb a ochránili sme tak približne 90 000 klientov a zamestnancov týchto zariadení,“ opisuje situáciu minister Krajniak. Na pomoc zariadeniam sociálnych služieb a ochranu ich klientov a zamestnancov sme doposiaľ vynaložili viac ako 10 miliónov eur.

Pomoc na trhu práce

Od začiatku venujeme veľkú pozornosť ochrane pracovných miest zamestnancov, pomoci zamestnávateľom a SZČO, nakoľko sme ako prví spustili opatrenia finančnej pomoci. Doteraz sme im vyplatili viac ako 375 miliónov eur.

„Len desať dní od vymenovania vlády sme schválili najväčšiu pomoc v dejinách Slovenska na podporu udržania pracovných miest. Doteraz sme vďaka nej pomohli viac ako 500 000 zamestnancom a cez 75 000 samostatne zárobkovo činným osobám. Navyše, sme sa rozhodli, že príspevky na mzdy a paušálne príspevky pre SZČO budeme poskytovať aj za mesiace jún a júl,“ hovorí M. Krajniak.

Na podporu ľudí, ktorí pred vypuknutím krízy pracovali, avšak počas nej prišli o príjem, sme zaviedli SOS dotáciu. V nej sa nájdu napr. aj SZČO, ktoré nemajú nárok na inú pomoc. „Touto dávkou zachytávame tých ľudí, ktorí z rôznych individuálnych dôvodov nesplnili systémové podmienky pre čerpanie pomoci,“ dopĺňa minister.

Ďalším podporným balíkom je odklad odvodov za marec, máj a jún pre zamestnávateľov a SZČO, ktorým poklesli tržby o 40 % a viac. Splatiť ho môžu do konca tohto roka. Za apríl sme odvody odpustili tým, ktorí mali uzatvorenú aspoň 1 prevádzku najmenej na 15 kalendárnych dní.

Zamestnancom, ktorým bola pre ochorenie Covid-19 nariadená karanténa, sme umožnili čerpať pandemickú PN. Tú hradí už od prvého dňa Sociálna poisťovňa. Tým, ktorým v tomto období uplynulo šesť mesačné podporné obdobie v nezamestnanosti, sme umožnili poberať ho dlhšie. Doteraz sme poskytovanie dávky v nezamestnanosti predĺžili už trikrát.

Naše výzvy pre najbližšie obdobie

Minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak považuje za principiálne najdôležitejšiu pomoc ľuďom, ktorú skutočne pocítia, a preto sa v najbližšom období bude zaoberať aj riešením zavedenia nového modelu financovania osôb odkázaných na starostlivosť a tiež prepojením dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

K hlavným výzvam pre nasledujúce mesiace bude nepochybne patriť stabilizácia pracovného trhua  udržanie pracovných miest, s čím súvisí zavedenie trvalého systému „kurzarbeit“. Ide o systém, v ktorom zamestnanci pracujú kratšie a výpadok príjmu im nahradí štát. Zamestnávateľ sa tým zaviaže zachovať pracovné miesta.

Mimoriadnu pozornosť chceme venovať aj pomoci seniorom, ktorí si zaslúžia úctu a vďaku štátu za výchovu budúcich generácií. Hovoríme aj o reforme dôchodkového systému, vďaka ktorej chceme zabezpečiť udržateľnosť a efektívne zhodnocovanie úspor v dôchodkových pilieroch.

100 dní vlády – sumar

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Po nástupe do vlády,bábkoherečka tvrdila,že našli vyše 4,5 miliardy eur nevyčerpaných eurofondov,dalej tvrdili,že každý mesiac je pripravená miliarda eur na pomoc ľudom postihnutých koronakrízou,nejako to potom nesedí..aha zabudol som,už je po voľbách,srať na ľudí..

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img