ISSN 1337-8481

pondelok, 24. júna, 2024

Farmári bijú na poplach, zber úrody má prísť v čase kulminácie koronavírusu. Hrozí, že nebude mať kto zberať úrodu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Nextina |MM|  Slovenskí poľnohospodári vyzývajú vládu na urýchlené riešenie problému so zberom prvej úrody. Začať sa má v priebehu júla, teda v čase očakávanej kulminácie pandémie koronavírusu. Aby sa však s prácami mohlo vôbec začať, je nutné umožniť bezproblémový príchod pracovníkov a techniky zo zahraničia, bez ich okamžitého umiestnenia v štátnej karanténe. „Rovnako ako my, tak aj veľa ďalších slovenských farmárov realizuje zberové práce prostredníctvom českých či maďarských firiem, ktoré disponujú dostatkom fuknčných kombajnov i obslužného personálu, a s ktorými už roky takto spolupracujeme. Na začiatku leta, teda počas kulminácie koronavírusu, však môže byť presun techniky z Českej republiky na Slovensko výrazne obmedzený až nemožný, čo môže vážne ohroziť zberové práce,“ varuje Tomáš Kohút, generálny riaditeľ poľnohospodárskej skupiny SANAGRO. Ide o skupinu, ktorá združuje 10 fariem na západnom a strednom Slovensku a obhospodaruje 14-tisíc hektárov ornej pôdy.

V súvislosti s potrebou riešenia tejto situácie, ktorá môže v júli a auguste nastať, vyzvali slovenskí poľnohospodári Vládu SR na jej urýchlené riešenie. Už koncom marca predložili farmári krízovému štábu ministra pôdohospodárstva požiadavku súvisiacu so zabezpečením zberu úrody. Doposiaľ však nedostali žiadnu konkrétnu odpoveď.

Majitelia družstiev preto žiadajú, aby sa tejto téme začal venovať aj permanentný krízový štáb, ktorý okrem iného rieši aj otázky týkajúce sa zabezpečenia potravín na našom území. Hrozí, že ak naša vláda nezabezpečí príchod kombajnistov a ich technik z Českej republiky, či Maďarska, veľká časť úrody zostane na poliach alebo sa zozbiera neskoro, čo zas bude mať zásadný vplyv na kvalitu.

 

„Podľa môjho názoru veľká časť slovenských fariem nedisponuje takým objemom techniky a v takom technickom stave, ktorý by postačoval na kompletný zber úrody v potrebnom čase a požadovanej kvalite,“ tvrdí generálny riaditeľ skupiny SANAGRO. Podľa SANAGRO to súvisí s efektivitou, ktorú prináša nákup takejto techniky. „Kombajn je jednoúčelový stroj, ktorý na efektívne ekonomické využitie musí byť plne využitý minimálne 2 mesiace v roku, čo spoločnostiam umožňuje len vzájomná kooperácia v rámci V4. Technika je využitá pri „postupnej žatve“, kedy kombajny začínajú na juhu a presúvajú sa celou našou republikou až skončia na severe Čiech, takže sa tento problém týka aj našich maďarských a českých kolegov,“ objasňuje Tomáš Kohút zo SANAGRA.

 

Naša spoločnosť disponuje na svojich farmách počtom 12 funkčných kombajnov, pričom na rozlohu pôdy, ktorú obhospodarujeme, by sme ich mali mať aspoň 40. Zapožičiavanie techniky, prevažne z Českej republiky, funguje už dlhodobo, pričom kontrakty sa uzatvárajú ďaleko pred samotnou žatvou. Avšak pri súčasnej situácii čakáme, aké kroky vláda podnikne a ako umožní dodávateľským firmám vstup na naše územie. Toto rozhodnutie by však malo prísť čím skôr,“ vyzýva Tomáš Kohút, generálny riaditeľ SANAGRO. Ako dodáva, ak sa rozhodnutie neprijme, nebude mať kto realizovať zberové práce, nakoľko ak sa opatrenia neuvoľnia, českí a maďarskí dodávatelia na Slovensko odmietnu prísť a zazmluvnia si iné spoločnosti na území svojej krajiny. Zároveň už môže byť neskoro na riešenie situácie výhradne so slovenskými dodávateľmi.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Nemá kto? Mimovládky máme načo? Nech sa angažujú. Aspo raz urobia niečo zmysluplné. Či to asi nie, tam by museli reálne pracovať.

  2. Nesťažovali si niektorí neustále,“ orná pôda je preč,automobilky zničili ornú pôdu atď.Ornej pôdy je zrejme ešte dostatok,len nemá na nej kto pracovať.

  3. ……myslím si ,že povalači z kaviarní nikdy nepojdu do polí( záhrady)…tobôž princezné, veľa ľudí si neuvedomuje,že rieši život naprázdno. Nie som otrok ale hlavne si uvedomujem ,že mať svoje bez chémie a tešiť sa z každej rastliny je viac ako káva a reči (či klebety)….a popritom dodám ako taký ľudia žijú akože zdravo z polotovarov a zeleniny z kaufu…no ale každého osobná vec, je škoda že sebestačná krajna v minulosti takto dopadla.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img