ISSN 1337-8481

piatok, 14. júna, 2024

Nehazardujme s kolapsom spoločnosti!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

V tejto zhoršujúcej sa situácii vo svete a na Slovensku, očakávame od VŠETKÝCH kompetentných, že urobia to správne rozhodnutie na ochranu života a zdravia všetkých zamestnancov a rozhodnú o okamžitom prerušení práce.

Slovensko je nanešťastie jednou z krajín, v ktorej sa čoraz rýchlejšie začína šíriť globálna pandémia COVID-19. Situácia vyústila až do vyhlásenia núdzového stavu. Tento fakt je potvrdením toho, že sa obyvatelia Slovenska nachádzajú v ohrození zdravia a života.

Navyše sa otvára otázka, či je testovanie na Slovensku dostatočne kvalitné a v potrebnom rozsahu.

So strachom o život a budúcnosť, sa na nás obracajú zamestnanci, obyvatelia miest, ale aj široká verejnosť. Necítia sa bezpečne. Neexistuje tu dôvera, že hygienické a protiepidemiologické nariadenia sú dostatočné a dodržané v plnom rozsahu.

Nežiadame pozastavenie elektrární, vodární, či iných strategických podnikov, ktorých fungovanie je nevyhnutné vo verejnom záujme.

Reč je o firmách, ako je napríklad návratové centrum Amazon, či Schaeffler, pretože takýchto nezodpovedných firiem, ktorých chod nie je potrebný, je na Slovensku určite oveľa viac.

Je chod návratového centra Amazon, Schaefleru a podobných spoločností ozaj nevyhnutný?

Je riziko ohrozenia životov našich ľudí a ekonomických strát Slovenska z nedostatočne rýchlej reakcie primerané?

Je naša ekonomika a zdravotníctvo pripravené a na takej úrovni, že si dovoľujeme takto hazardovať?

Pre príklad si dovolím zrekapitulovať veľmi nebezpečné podmienky, ktorým čelíme v Amazone v Seredi a to napriek tomu, že je vyhlásený nudzový stav:

– Zamestnanci Amazonu, dochádzajú každodenne do priameho fyzického kontaktu s obalmi a obsahom tovaru z najviac postihnutých oblastí koronavírusom ako napr. Taliansko, ale aj Nemecko a iné – podľa expertov koronavírus prežije na povrchoch viac ako tri dni,

– zamestnanci  Amazonu sa stretávajú vo veľkom množstve v spoločných priestoroch, ktoré nemôžu stačiť riadne dezinfikovať a čistiť,

– naďalej sa v Amazone nepredchádza zhromažďovaniu osôb na jednom mieste, nie sú dostatočné vzdialenosti medzi pracovníkmi, hoci napr. v USA boli minulý týždeň zrušené tzv. stand up mítingy,

– v Amazone zamestnanci nemôžu dodržať 2m bezpečnostný rozostup pri výkone svojho povolania,

– v Seredi a jej okolí sú ubytovne, kde bývajú tisícky zamestnancov aj z cudziny, zároveň tisícky ďalších denne cestujú spoločnými autobusmi,

– Sereď je dopravným uzlom pre osobnú a nákladnú prepravu,

– na rozdiel napr. od Jaguar Land Rover, v Amazone zamestnanci nedostali žiadne ochranné rúška, ktoré sa iní zamestnávatelia snažia zabezpečiť,

– v Amazone neprebiehajú žiadne merania teploty zamestnancov,

– Amazon vyžaduje naďalej nadčasy, v čase, keď môžu zamestnancom oslabiť námahou imunitu a tým zvýšiť ich riziko nákazy, zatiaľ neboli zabezpečené ani vitamínové balíčky, ktoré firma mohla poskytnúť zo Sociálneho fondu,

– hromadné stravovanie v jedálni Amazonu nepovažujeme za bezpečné v čase pandémie COVID-19,

– Amazon neposkytuje zamestnancom dezinfekčné gély,

– Amazon nepodnikol iniciatívne žiadne opatrenia na zabezpečenie prevencie v autobusoch, tie podnikla len spoločnosť, ktorá im zmluvnú dopravu zabezpečuje,         pričom cestovanie v autobusoch taktiež považujeme za bezpečnostnú hrozbu.

– u zamestnancov Amazonu pretrváva oprávnená obava, že manažment nedodržiava karanténne opatrenia. Amazon na túto tému zamestancom nekomunikuje žiadne informácie.

16.03.2020 sme sa obrátili na všetky veľké firmy otvoreným listom v ktorých náš odborový zväz pôsobí s výzvou, aby neodkladne podnikli všetky dostupné kroky na prevenciu a k zabráneniu šírenia koronavírusu.

20.03.2020 sme sa obrátli na mesto, regionálny úrad verejného zdravia a inšpektorát práce.

25.03.2020 sme sa otvoreným listom obrátili na pána premiéra, ústredný krízový štáb, média a verejnosť, kde žiadame o pomoc a podporu pre prerušenie výroby.

Čas beží, preto vyzývame všetkých kompetentných, aby podporili vyšší verejný záujem, ktorým je bezpodmienečne ochrana zdravia a života obyvateľov. Slovensko sa nachádza vo vyhlásenom núdzovom stave, preto Vás prosíme, podniknite Vám dostupné kroky na to, aby sa firmy ako Amazon, správali zodpovedne voči prostrediu, v ktorom pôsobia. Svoj zisk nesmú uprednostňovať pred bezpečnosťou, zdravím a prosperitou občanov Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Denníkn.sk napísal:

    Logistické centrum Amazonu v Seredi s 1700 zamestnancami čelí kritike odborov, že sa poriadne nestará o hygienu a bezpečnosť zamestnancov, čím zvyšuje riziko šírenia nákazy koronavírusu. Amazon to odmieta a menuje opatrenia, ktoré urobil, firmu podporil aj primátor Serede.

    Nikde nevidím aké opatrenia menoval, ale pozrel som sa na USA a tam sa potýkajú s rovnakým problémom. Žiadne rúška, žiadne opatrenia. Jediné opatrenie amazon urobil v usa také, že v prípade nakazenia sa jednotlivca a jeho hospitalizácii, mu amazon zaplatí dva týždne akoby normalne pracoval.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img