ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Uctenie pamiatky dirigentovi a humanistovi Jackovi Martinovi Händlerovi v Múzeu holokaustu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Iveta Tóthová /  Múzeum holokaustu v Seredi, Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko a Rakúske veľvyslanectvo v Bratislave s podporou Hudobných dní  Bruna Waltera a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike zorganizovali  dňa 30. augusta 2023 spomienkové podujatie pri príležitosti uctenia si pamiatky Jacka Martina Händlera.

Kto bol Jack Martin Händler

Bol huslista, dirigent a humanista. Narodil sa 30. augusta 1947,  vyštudoval hru na husliach u J. Skladaného na VŠMU v Bratislave a D. Oistracha na moskovskom Konzervatóriu P. I. Čajkovského. Bol aktívny ako sólový či komorný hráč, neskôr svoje umelecké pôsobenie zameral na dirigentskú prax. V roku 1989 až 2009 založil a viedol orchester Solistes Européens Luxembourg. Orchester pod jeho vedením vystúpil v mnohých krajinách Európy ako aj v USA. V roku 2004 odohral koncert pre Valné zhromaždenie OSN na počesť rozšírenia Európskej únie.

V roku 2008 ho Európska komisia vymenovala za ambasádora pre interkultúrny dialóg a o rok neskôr za ambasádora pre inováciu a kreativitu. Štátne vyznamenania mu udelili Nemecko, Rakúsko, Fínsko či Luxembursko. Prezidentka Zuzana Čaputová mu začiatkom tohto roka udelila Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.

Skúsenosť svojej rodiny s holokaustom spracúval najmä prostredníctvom stredoeurópskeho festivalu a orchestra pomenovaných po nemeckom rodákovi, skladateľovi Brunovi Walterovi. Prostredníctvom hudby sa celoživotne angažoval v boji proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii. S Múzeom holokaustu spolupracoval od jeho otvorenia a každoročne v ňom realizoval niekoľko medzinárodných koncertov pri príležitosti pamätných dní obetí holokaustu.  Jack Martin Händler zomrel 24. mája 2023 vo veku 75 rokov.

„Bol človek, ktorý dokázal premeniť Váš najhorší deň na krásny. Nikdy sa nesťažoval. O každom hovoril pekne. Keď sa trápil, snažil sa hľadať pozitívne vysvetlenie. Iné si nepripúšťal. Tešil sa z maličkostí, ale dokázal veľkolepé veci…Bol dieťaťom svojich rodičov, na ktorých lásku nikdy nezabudol. Nech robil čokoľvek, boli vždy v jeho srdci. Teraz sú už spolu….Ľudia si ho vážili aj oceňovali. On ostal úctivý a skromný,“ povedal o ňom vedúci Múzea holokaustu Martin Korčok.

 

Uctenie pamiatky

Na jeho počesť  bol v deň narodenín Jacka Martina Händlera v exteriéri múzea holokaustu zasadená lipa a odhalená pamätná tabuľa,  zaznel aj spomienkový koncert v podaní Ladislava Fanzowitza (klavír), Roberta Lakatosa ( viola ), Františka Novotného ( husle ), Márie Porubčinovej (soprán ) a Evy Varhaníkovej ( klavír ). Predniesli skladby od Franza Liszta, Maxa Brucha, Antonína Dvořáka, Giacomma Pucciniho, Ernesta Blocha, Ericha Wolfganga Korngolda a Gustava Mahlera.  Spomienkového stretnutia sa zúčastnili aj mnohí významní hostia, medzi nimi veľvyslankyňa Rakúskej republiky na Slovensku Margit Bruck-Friedrich a veľvyslankyňa Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Barbara Wolf, ktorá k podujatiu uviedla: „Radi sme spolu s rakúskym veľvyslanectvom podporili túto nádhernú spomienkovú akciu. S Jackom Martinom Händlerom sme mali možnosť zažiť veľa úžasných hudobných projektov a jeho zasadzovanie sa za zmierenie. Bol veľkým človekom. Jeho pamiatku si vždy budeme ctiť. Ďakujeme.“

 

zdroj foto: Múzeum holokaustu v Seredi, fb

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img