ISSN 1337-8481

štvrtok, 13. júna, 2024

Deti z Ukrajiny stále neovládajú slovenčinu, ukázala ďalšia inšpekcia 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

ŠŠI |MM| Štátna školská inšpekcia vo februári a apríli tohto roka opakovane vykonala inšpekciu zameranú na začleňovanie žiakov a žiačok z Ukrajiny do vzdelávania, opäť v spolupráci s Centrom vzdelávacích analýz.  

„Prvá inšpekcia na túto tému koncom minulého roka ukázala, že žiaci a žiačky z Ukrajiny potrebujú oveľa väčšiu pozornosť, ako dostávajú. V opačnom prípade si so sebou budú niesť následky ešte veľmi dlho. Aj preto sme sa rozhodli po vydaní odporúčaní inšpekciu zopakovať,“ povedala hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.

Inšpekcia sa realizovala pomocou elektronického dotazníka pre riaditeľov základných škôl, prebehla inšpekcia na vybraných 30 školách, 30 riadených rozhovorov s riaditeľmi škôl s vysokým počtom žiakov z Ukrajiny, elektronický dotazník pre slovenských žiakov a dotazník v ukrajinskom jazyku pre žiakov 2. stupňa z Ukrajiny.

Výsledky zistení sa týkali štyroch oblastí, z ktorých prvou je jazyková podpora. Kurzy štátneho jazyka organizovala menej ako tretina (31,4 %) základných škôl so žiakmi z Ukrajiny, čo bolo výrazne menej ako v školskom roku 2021/2022 (54,3 %). Z inšpekcie na 30 školách vyplynulo, že viaceré školy výučbu slovenského jazyka zabezpečovali formou doučovania alebo krúžkovej činnosti. Viac ako polovica (57,2 %) učiteľov zhodnotila, že v oblasti komunikácie a konverzácie spadá väčšina ich žiakov z Ukrajiny do najnižších úrovní (A1 a A2).

Väčšina žiakov a žiačok z Ukrajiny sa dohovorila v bežných situáciách a vedela konverzovať o témach, ktoré sa ich týkajú. To približne zodpovedá jazykovej úrovni B1.

V oblasti podpory učenia sa inšpekcia ukázala, že doučovanie či úpravy učebného plánu a vzdelávacieho obsahu realizovali školy skôr v menšej miere. Doučovanie realizovali takmer dve tretiny (60,9 %) škôl a pravidelné doučovanie absolvovala približne pätina (19,7 %) týchto žiakov a žiačok. Na väčšine škôl (86,2 %) nemali žiaci a žiačky z Ukrajiny upravený učebný plán.

Ďalšou oblasťou je podpora v oblasti duševného zdravia, kde výrazná väčšina riaditeľov a riaditeliek uviedla, že ich škola deťom z Ukrajiny nejakú formu podpory v oblasti duševného zdravia poskytovala, najčastejšie išlo o všeobecné programy na podporu duševného zdravia a wellbeingu, ktoré sa organizovali v rámci celej triedy alebo celej školy.

Podporu v oblasti duševného zdravia zabezpečovali najmä učitelia a učiteľky (81,5 % škôl), školské podporné tímy (74,1 %), centrum poradenstva a prevencie (70,4 %) či špeciálne určený zamestnanec alebo zamestnankyňa školy (70,4 %). Externé osoby či inštitúcie pomáhali pri zabezpečovaní psychosociálnej podpory len necelej polovici (48,1 %) navštívených škôl.

Poslednou kontrolovanou oblasťou boli vzťahy medzi žiakmi. Väčšina detí z Ukrajiny dostala po nástupe do školy podporu pri oboznamovaní sa s novým prostredím a školy na príchod detí z Ukrajiny zväčša pripravovali ostatných žiakov a žiačky.

Veľká časť škôl (79,3 %) realizovala preventívne programy, ktoré boli zamerané všeobecne na podporu dobrej klímy a vzťahov (teda neboli špecificky zacielené na začlenenie detí z cudziny). Podľa väčšiny riaditeľov (56,7 %) aj učiteľov (65,8 %) vytvárali žiaci z Ukrajiny vzťahy s ostatnými žiakmi a úplne sa včlenili do kolektívu. Takmer všetky deti z Ukrajiny (95,4 %) mali v škole aspoň jedného kamaráta. Takmer štvrtina (23,3 %) detí si v škole do času inšpekcie nenašla kamarátov či kamarátky zo Slovenska.

„Zo záverov inšpekcie vyplynuli jednoznačné odporúčania. V prvom rade je potrebné podporiť organizáciu kurzov štátneho jazyka. Následne zabezpečiť školám odbornú (psychologickú, špeciálno-pedagogickú a sociálno-pedagogickú) podporu v ukrajinskom jazyku a podporiť zamestnávanie pedagogických asistentov ovládajúcich ukrajinský jazyk. Okrem toho je nevyhnutné posilniť podporu ukrajinským žiakom v oblasti učenia sa a v neposlednom rade zabezpečiť školám vhodné učebné materiály. Učiteľkám a učiteľom odporúčame zabezpečiť kvalitný profesijný rozvoj a podporu v oblasti práce so žiakmi a žiačkami z cudziny,“ uzavrela Alžbeta Štofková Dianovská.

Výsledky zistení sú spracované v správe vzdelavanie_ziakov_odidencov_z_Ukrajiny_2_cast

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. A načo by sa ju ako mali učiť?
  Pred každou súkromnou jazykovou školou v BA sa ráno vystrieda viac áut z UA ako z SK.
  A ostatné? Ešte ani vojna nebola a už sme mali na Slovensku vo výrobných podnikoch podmienku ukrajinský a srbský jazyk.. 🤦

 2. To je v poriadku ved aj nasa hlupa cast populacie tzv. dezolati a popredni narodovci z košiara od Uhrika a Kotlebu tiez neovladaju nas jazyk
  .
  .
  Sice negramotni ale nenechaju sa „oblbnut“ mainstreamom. :)))

 3. Čo zase riešite- koľko Maďarov sa narodilo na Slovensku , žijú tu celý život a nenamáhajú sa naučiť úradný jazyk tejto krajiny

 4. Jano, no vidíš.., trafil si klinček po hlavičke.
  Príď so GA. Ešte aj deti tých rákosníkov zo Samsungu tu mondokujú.
  Slovensko je asi jediný štát, kde sa Slovák už ani nezamestnaná. Na „Hornom Uhorsku“ musíš ovládať húndštinu ako chceš robiť na úrade. Ak chceš robiť lepšiu (lepšie platenú) prácu, bez angličtiny, nemčiny nemáš šancu. A ako som písal, ak chceš robiť vo výrobnom podniku, tak už dlhé roky je podmienkou srbčina a ukrajinčina.
  Tak načo sa akože majú banderčatá učiť po slovensky?

 5. Nerozumiem preco by som mal niekomu pomahat,ja pomaham svojej rodine,na inych nemam cas ani financie,uz si videl aby rusko,amerika,cina niekomu pomahali?len vsade beru a ja mam byt dobrocinnost,ta doba je bohuzial prec,

 6. Sedliak ako ty to nema v povahe jednoducho. Pomohol si niekedy slovenskym detom?

  Minule som cital od takeho pablba z FB , nezamestnaneho ze on nikomu nepomoze (ani chorym detom) lebo uz dost pomaha z dani ukrajincom.

  Hlavne ze ja platim dezolatovi z dani na jeho davky 🤯

 7. Chlapcek,alebo hovno neviem ako ta mam oslovovat,ja zarabam uz dlhodobo nadstandardne,nie je to chvala ale fakt.a je uplne moja vec ci budem pomahat,alebo nie,len nechcem bytten jebnuty slovacik co budeu vsetkym pomahat a zachvilu budem mat holu rit,ako teraz ma S lovensko,staci tak?

 8. 🙂 jasne jasne sedliak. Takych tu bolo…
  Podla uvojich reci o Ukrajine kde si ukazal ze IQ mas tak na akurat na to aby si sa vedel obut.
  Mozes robit tak nejakeho mukla na zivnost…
  Ale ak by si mal charakter tak pomozes aspon slovenskej rodine ty nadstandard. ale ty si radsej kupis basu corgona

 9. Vladolf, nie tak dávno ta niekto upozornil že neovládaš gramatiku a stále sa hráš na múdreho. Nie je problém nazvať aj tá dezolátom. No a stačí ľudovo chuj si aj budeš naveky ahoj ámen.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img