ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Pietnym aktom sme si v Seredi pripomenuli 79. výročie SNP

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Pri príležitosti 79. výročia Slovenského národného povstania sa dňa 28. augusta v Seredi konal pietny akt kladenia vencov. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil v mestskom parku pri Pomníku hrdinov SNP.

Pietneho aktu sa zúčastnil primátor mesta Ondrej Kurbel, viceprimátorka Mária Fačkovcová, zástupcovia poslaneckého zboru a mestského úradu, zástupcovia Ženijného pluku v Seredi a Okresného úradu v Galante, členovia ÚN Veteran Slovakia, členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Zväzu vojakov SR – Klub Sereď, TJ Rozkvet, Denného centra pre seniorov, občania mesta a iní hostia.

Slovenské národné povstanie patrí medzi najvýznamnejšie udalosti v dejinách Slovenska. Dňa 29. augusta 1944 s platnosťou od 20. hodiny podplukovník Ján Golian vydal rozkaz „Začnite s vysťahovaním“, čo bolo heslo dohodnuté na začatie povstania. Centrom povstania bola Banská Bystrica. Boje odvtedy pokračovali proti nacistom až do oslobodenia krajiny na jar 1945.

Zhromaždení občania položením vencov k pamätníku vzdali poctu všetkým, ktorí počas Slovenského národného povstania a v období II. svetovej vojny položili svoje životy za našu slobodu. Každý veniec symbolizoval vďaku za odvahu a obetavosť hrdinom, ktorí sa postavili proti nespravodlivosti a utrpeniu.

Primátor Ondrej Kurbel v príhovore povedal: „Som vďačný, že na Slovensku stále považujeme hodnoty ako sloboda, demokracia a spravodlivosť za naše vlastné. Tieto boli hodnotami aj pre mnohých statočných ľudí v minulosti, za ne boli ochotní riskovať a v mnohých prípadoch aj položiť vlastné životy. Im vďačíme za to, že môžeme čítať príbeh našich dejín s hrdosťou a vztýčenou hlavou.“

Históriu SNP počas tohtoročného spomienkového stretnutia predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Jozef Jánsky. Na záver dodal: „Slovenskí povstalci nikdy neprijali kapituláciu, len prešli z frontového spôsobu boja na boj v horách. V mene ZO ZVPB v Galante vyjadrujem presvedčenie, že obete, ktoré priniesli naši predkovia v národnooslobodzovacom boji neboli márne. Vďaka nim dnes žijeme už 79 rokov bez vojny v krajine, kde sloboda a bratstvo ako trvalý odkaz SNP ostane navždy zachovaný.“

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img