ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Žiadna otrávená krupica z Ukrajiny na slovenských pultoch nie je, žiadna tu ani nebola

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Hoaxy a podvody – Polícia SR |MM|  Facebookový účet „Simona Domová“ zverejnil šokujúcu správu o tom, že otrávené potraviny z Ukrajiny sú hrozbou. V popise konkrétne uvádza, že obľúbené detské jedlo obsahuje nebezpečné toxíny a cituje Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR, ktorá na svojej stránke tiež uvádza:

„identifikovala nevyhovujúci výrobok kukuričnej krupice. Vzorka výrobku, ktorá bola analyzovaná, prekročila povolené limity mykotoxínu deoxynivalenolu“.

Hoax: https://www.facebook.com/100093273457714/posts/156575030794945/?app=fbl

AKO JE TO S KRUPICOU Z UKRAJINY?

Oslovili sme priamo Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR, aby nám vysvetlila, čo bolo na danej krupici problematické, a či ju ešte dostať na pultoch:
Odpovedá nám MVDR. Zuzana Büchlerová:

AKO PREBIEHA PROCES KONTROLY?

Regionálne veterinárne a potravinové správy vykonávajú 100% kontrolu dovážaných potravín a surovín z obilia. Pred uvoľnením na trh sa pri každej zásielke vykoná dokladová, identifikačná a fyzická kontrola spojená s úradným odberom vzorky. Po vykonaní odberu vzorky inšpektor RVPS uloží úradné opatrenie na pozastavenie zásielky do získania výsledkov laboratórnych analýz. Ak analýza preukáže že, vzorka spĺňa parametre pre zdravotnú bezpečnosť, zásielka je prepustená do voľného obehu.

AKO TO BOLO V PRÍPADE KRUPICE Z UKRAJINY?

Pri nevyhovujúcej kukuričnej krupici z Ukrajiny bol použitý uvedený postup a krupica nebola uvedená a uvoľnená na trh a bola zlikvidovaná v zmysle platných predpisov.
K tomuto prípadu je nutné dodať, že krupica nebola otrávená, ako naznačuje príspevok, ale obsahovala mykotoxín deoxynivalenol nad povolené množstvo. Táto látka je produktom plesní, ktoré sa bežne vyskytujú na rastlinách. Prekročenie limitu býva spôsobené zvýšenou vlhkosťou produktu, časté zistenia bývajú v prípade vlhkého počasia v čase zberu.

KRUPICA NIE JE NA TRHU

Na svojej stránke jasne uvádzajú, že „Predmetný tovar nebol uvoľnený do režimu „voľný obeh“ a bol v celom dodanom množstve zlikvidovaný“. Autorka príspevku nielen že klamala, že krupica bola otrávená, ale aj o tom, že nás môže stále otráviť. Už aj zo zdroja, z ktorého vychádzala, je jasné, že na trhu nie je – https://www.svps.sk/potraviny/info-2023-08-07.asp

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. O tom,že v Čechách prepustili na slobodu ukrajinca, ktorý dobodal nožom róma, nám pán Majko nenapíšete,či stále budete obhajovať tú skorumpovanú Ukrajinu? Veľa ukrajincov tu nemá čo hľadať,tak šup šup, späť na Ukrajinu, veď v Odese im dokonca otvorili pláž.

  2. O tom,že v Čechách prepustili na slobodu ukrajinca, ktorý dobodal nožom róma
    .
    .
    aj napises podrobnejsie alebo len vytrhnes nadpis z kontextu?

  3. Tieto naše dohliadajúce a overovacie štátne inštitúcie považujú aj vodu zo Seredského vodovodu za nezávadnú a pitnú, aj keď 3/4 roka tečie hrdzavá…Pite zdravú vodu, nápoj z vodovodu…plnú špiny

  4. a teraz tú o červenej čiapočke. a čo takto ukrajinské maso?všetko ukrajinské by malo byť označené velkým výkričníkom!!!

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img