ISSN 1337-8481

utorok, 23. apríla, 2024

Rozpočet plníme aj vďaka preventívnym kontrolám

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Finančná správa SR |MM| Preventívne pôsobenie finančnej správy na daňovníkov prináša výsledky. Počet prípadov daňových subjektov, ktoré si nesprávne uplatnili zníženú sadzbu dane z príjmov právnických osôb (DPPO) vo výške 15 % klesol o polovicu. Ukázali to výsledky preverovania, ktoré  realizuje finančná správa (FS). Vďaka týmto krokom sa FS podarilo do štátneho rozpočtu dodatočne získať 1,1 milióna eur.

Finančná správa preverovala použitie zníženej (15-%) sadzby dane z príjmov právnických osôb a uplatňovanie daňovej straty z predchádzajúcich zdaňovacích období za zdaňovacie obdobie 2021. S cieľom pomôcť daňovníkom vyhnúť sa chybám uskutočnila finančná správa preverovanie ešte pred podávaním DP za rok 2022. Celkovo identifikovala 288 prípadov porušení s dodatočne priznanou daňou v sume 1,1 milióna eur. Zároveň sa ukazuje, že preventívne kontroly majú pre štát význam. Vedú najmä k správnemu vypĺňaniu daňových priznaní, ale aj k dodatočným zdrojom do štátneho rozpočtu.

V porovnaní s preverovaním rovnakých pochybení za predchádzajúce zdaňovacie obdobie došlo totiž k poklesu identifikovaných prípadov s porušením o 50 %, čo sa prejavilo aj v poklese dodatočne dorubenej dane o 1,3 milióna eur.

V prípade zníženej daňovej sadzby DPPO bolo kontrolórmi FS identifikovaných 169 daňovníkov, ktorí neoprávnene aplikovali v daňovom priznaní 15-% sadzbu a celková dodatočná daň pri aplikovaní správnej sadzby predstavovala 357 tisíc eur. V porovnaní s predchádzajúcim zdaňovacím obdobím sa znížil počet daňovníkov s nesprávnou sadzbou o 56 %.

V prípade nesprávne uplatnenej daňovej straty bolo identifikovaných 119 daňovníkov s celkovým objemom dodatočne priznanej dane 782 tisíc eur. Oproti predchádzajúcemu zdaňovaciemu obdobiu to znamená pokles o 39 % daňovníkov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img