ISSN 1337-8481

utorok, 16. júla, 2024

Slávnostná svätá omša pri kaplnke Nanebovzatia Panny Márie v Čepeni

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

V nedeľu 13. augusta sa konali v seredskej farnosti ČEPENSKÉ HODY, podujatie, ktoré združuje veriacich v úcte k Nanebovzatej Panne Márii.

Slávnostná procesia viedla z farského kostola v Seredi až ku kaplnke v Čepeni, pričom duchovný význam podujatia sa prelínal s pietnymi tradíciami a spoločenskou atmosférou. Počas cesty z úst veriacich zneli modlitby a piesne, vytvárajúc tak atmosféru duchovného posolstva. Išlo o tradičnú púť, ktorá sa každoročne koná v severnej časti galantského okresu a sústreďuje aj v meste Sereď, konkrétne v jeho miestnych častiach Stredný a Dolný Čepeň.

Počiatky mariánskej púte v tejto lokalite spadajú do 30-tich rokov 19. storočia, keď Sereď a blízke okolie postihla cholera. Na jej následky zomrelo mnoho ľudí. Obyvatelia z vďaky, po ukončení epidémie, postavili v Strednom Čepeni dnešnú Kaplnku nanebovzatia Panny Márie, vtedy zasvätenú Panne Márii Pomocnici kresťanov. Práve k nej sa veriaci modlili za záchranu počas trvania cholery. Kaplnku začali stavať v roku 1832 a dokončená bola v roku 1835. Súčasťou je aj štrnásť zastavení s reprodukciami Krížovej cesty.

Pri tejto príležitosti sa tu konala slávnostná svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bol generálny vikár Trnavskej arcidiecézy ThLic. Peter Šimko. Po slávnostnej sv. omši procesia pokračovala ku Kaplnke Panny Márie pri domove dôchodcov, kde je tradíciou modliť sa Loretánske litánie. Táto pietna udalosť je pre veriacu obec výnimočným okamihom, ktorý spája duchovný rozmer aj náboženské dedičstvo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img