ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. júla, 2024

V prvom polroku sa do systému zálohovania vrátilo 490 miliónov nápojových fliaš a plechoviek, od spustenia zálohovania sa vyzbieralo už 1,3 miliardy obalov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MŽP SR |MM|   V zálohovaní nápojových obalov sme na dobrej ceste naplniť ciele stanovené pre rok 2023.

V prvom polroku sa do systému zálohovania vrátilo 490 miliónov nápojových fliaš a plechoviek, od spustenia zálohovania sa vyzbieralo už 1,3 miliardy obalov.

Miera návratnosti nápojových obalov do systému zálohovania, vychádzajúca z dát za prvý polrok 2023, dosiahla úroveň 88%. Ak berieme do úvahy údaje od spustenia zálohového systému sme na úrovni miery návratnosti 77%. Vyplýva to zo Správy o činnosti Správcu zálohového systému k zhodnoteniu jeho aktivity v prvom polroku 2023. Zálohovanie na Slovensku je z tohto pohľadu na dobrej ceste naplniť ciele stanovené pre celý kalendárny rok – návratnosť na úrovni 80% . Počas prvého polroka tohto roku sa vyzbieralo 490 miliónov nápojových obalov. Od spustenia zálohovania na Slovensku (1.1.2022) sa vrátilo do systému zálohovania už viac ako 1,3 miliardy fliaš a plechoviek.

„Už v minulom roku návratnosť obalov prekonala pôvodné očakávania o 10 percent. V prvom polroku tohto roka vzrástla o ďalších takmer 20 percent. Aj tento výsledok je dôkazom, že ľudia na Slovensku si na systém zálohovania zvykli a považujú ho už za bežnú súčasť svojich životov. Chcem poďakovať všetkým občanom za to, že pomáhajú chrániť prírodu a životné prostredie v našej krajine a verím, že zálohovanie bude pokračovať v dosahovaní pozitívnych výsledkov“ podotkla štátna tajomníčka envirorezortu Katarína Butkovská. Dodala, že pre životné prostredie je dôležité aj znižovanie množstva produkovaných obalov.

Od spustenia zálohovania bolo na trh uvedených približne 1,7 miliardy nápojových obalov. Väčšinu z nich, konkrétne 57%, tvorili plastové fľaše. Zvyšných 43% predstavovali nápoje v plechovkách. Najviac obalov sa od začiatku zálohovania vyzbieralo v Bratislavskom (202 miliónov) a Nitrianskom kraji (188 miliónov). Nasledovali Košický (173 miliónov), Trnavský (164 miliónov), Prešovský (153 miliónov), Žilinský (153 miliónov) Banskobystrický (145 miliónov) a Trenčiansky kraj (129 miliónov).

Vyzbierané nápojové obaly putujú z obchodov a odberných miest v rámci efektívne nastavených prepravných trás do medzi-skladov či prekladísk a následne do triediaceho centra, kde sa spracovávajú na opätovné použitie. Logistická infraštruktúra Správcu zálohového systému disponuje štyrmi internými medzi-skladmi, externým medzi-skladom v Bratislave, dvoma externými prekladiskami a triediacim centrom v Kočovciach – Rakoľuboch. Jednou z hlavných úloh zálohovania je podpora obehového hospodárstva a recyklácie v rámci princípu „z fľaše do fľaše“ a „z plechovky do plechovky“. To znamená, že vyzbieraný materiál je predovšetkým využívaný na rovnaký účel, na aký bol pôvodne vyrobený. Cieľom tejto cirkularity je, aby sa materiál nevyhadzoval a nerecykloval iba jednorazovo, ale bol otáčaný v uzavretom materiálovom kruhu.

„V súčasnosti garantujeme, že sa minimálne 55% materiálu zo zálohovaných obalov dokáže využiť na výrobu nových nápojových obalov. Našim cieľom je, aby sme zefektívňovali recykláciu a aby toto číslo aj naďalej rástlo,“ uviedol generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč.

K 30. júnu bolo do zálohovania nápojových obalov zapojených 3 147 odberných miest. Z tohto počtu 37% prevádzok tvorili povinne zapojené obchody s predajnou plochou nad 300 metrov štvorcových, 63% predajní sa systému zálohovania zapojilo dobrovoľne. „Veľmi nás teší miera záujmu o zapojenie sa zo strany dobrovoľných prevádzok. Práve tieto prevádzky nesú veľký podiel na tom, že zálohovanie je na Slovensku také úspešné,“ dodal Marián Áč.

Takmer tri štvrtiny obchodných miest pritom využívajú automatizovaný odber obalov v podobe zálohomatov, zvyšných 26% percent prevádzok využíva ručný odber nápojových obalov.

Zálohovanie v číslach (k 30.6.2023):

· 490 206 603 vyzbieraných nápojových obalov od začiatku roka 2023 (58% plastových fliaš, 42% plechoviek)
· 88%-ná miera návratnosti nápojových obalov od začiatku roka 2023
· 1 311 799 190 vyzbieraných nápojových obalov od spustenia zálohovania (1.1.2022)
· 77%-ná miera návratnosti nápojových obalov od spustenia zálohovania (1.1.2022)

· 3 147 odberných miest (37% povinných, 63% dobrovoľných)
· 74% prevádzok s automatizovaným odberom nápojových obalov, 26% prevádzok s ručným odberom nápojových obalov
· 307 aktívne zapojených výrobcov nápojov
· 4 256 registrovaných výrobkových EAN čiarových kódov (2 103 národných EAN kódov, 2 153 medzinárodných EAN kódov)
· 284 aktívnych registrovaných distribútorov nápojov

· 1,7 miliardy nápojov v zálohovaných obaloch uvedených na trh od spustenia zálohovania (1.1.2022) – z toho 31% tvorili obaly od piva, 31% nealkoholické nápoje, 26% balené vody, 8,5% energetické nápoje, 2% ovocné šťavy, 1% ostatné nealkoholické nápoje, 0,5% víno
· 550 miliónov nápojov v zálohovaných obaloch uvedených na trh od začiatku roka

Zálohovanie v samosprávnych krajoch (k 30.6.2023):

Kraj Vyzbierané kusy Percentuálny podiel
Bratislavský 202 537 311 15,44%
Nitriansky 188 357 626 14,36%
Košický 173 669 064 13,24%
Trnavský 164 870 554 12,57%
Prešovský 153 886 818 11,73%
Žilinský 153 528 618 11,70%
Banskobystrický 145 497 722 11,09%
Trenčiansky 129 451 477 9,87%
SPOLU 1 311 799 190 100%

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Po spustení tejto kampane mám tieto postrehy.
  1. Stal sa zo mňa zadarmo pracujúci , ktorý už raz zaplatený obal opäť ,,zálohuje za peniaze,,. Raz zaplatený hovorím preto, lebo nápoj sa predsa nepredáva bez obalu ako aj ostatné predané tovary. Samozrejme nehovorím napríklad o phm a tak.
  2. Po skonzumovaní musím prázdny obal zadarmo doma skladovať, až pokiaľ ho neodnesiem do zariadenia na výmenu.
  3. Musím, teda opakujem musím ísť do zariadenia na výmenu, aj keď tam nemusí ísť nakupovať. A to často je ešte pokazené, alebo sa stále vypína.
  4. Nakoľko nebehám každý deň s pixlami , ale chodím raz za mesiac potom ľudia čo čakajú za mnou hundrú a sú podráždení.
  5. Už raz platím za odpad a separáciu mestu, tak prečo zas zo mňa spravil štát sklad a manuála na triedenie a to ešte s použitím mojich prostriedkov.

  Teda dnes sú to obaly / je zaujímavé, že sklo – fľaše takto nezálohujú/ a zajtra zas vymyslia , že budem zálohovať napríklad pneumatiky. A to prosím pekne iba preto, že darebáci, hlavne tí, čo zapchávajú vodné toky a priehrady môžu všetko a poctivý občan sa stal zo zákona skladník , triedič a nosič.

 2. lilo 3. augusta 2023, 22:34

  Áno a ty nezarobíš. Zase pôjdeš do karčmy na sekeru, je toto spravodlivosť? Všetci sa nabalia len ty nezarobíš, všetci budú mať veľa peňazí a ešte viac peňazí, eur aj dolárov, drahých áut, jácht, plných košíkov v markete, len ty v jednej ruke cigaretu v druhom pivo v zálohovanom obale z plechu, v ponožke diera a bez tých PEŇAZÍ, nenabalený, strašné. Taký múdry …. aby bol bez tých peňazí…..dokedy?

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img