ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Starú alej v centre Serede vyšetrili tomografom a rezistografom. Odborníci zisťujú, ako stromom predĺžiť život

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď /  Aby mesto zdobili najmä zdravé a bezpečné stromy, je potrebná kvalitná starostlivosť o ne. Známym, vyše 50-ročným soforám v centre Serede, v týchto dňoch mesto doprialo odborné vyšetrenie. Následne pristúpi k takým zákrokom, ktoré stromom dajú šancu na dožitie vyššieho veku.

V týchto dňoch ste si mohli všimnú opäť pracovať v meste odborníkov na stromy. Okrem prác na stromoch v areáli cintorína na Kasárenskej ulici zisťovali aj vitalitu sofor pri veľkej jednote. Zisťovali ich poškodenia, odhadovali predchádzajúcu starostlivosť a následne odprezentujú, čo stromom chýba a ako sa o ne treba odborne postarať, aby ešte žili čo najdlhšie. „Na dvanástich Soforách japonských na ulici M. R. Štefánika a tiež na vybraných dvanástich listnatých stromoch na cintoríne, bola vykonaná odborná kontrola akustickým tomografom a rezistografom. Ide o staré stromy s poškodeniami na kmeni aj na kostrových konároch. Cieľom prístrojových vyšetrení je stanoviť aktuálny stav stromov z hľadiska ich prevádzkovej bezpečnosti. Zistiť úroveň rizika statického zlyhania stromov zlomom kmeňa alebo časti koruny,“ objasnila dôvod prizvania arboristov do mesta Katarína Navrátilová, referentka životného prostredia mesta Sereď.

Dodala, že na základe výsledkov meraní budú navrhnuté a špecifikované adekvátne opatrenia v zmysle platných noriem a arboristických štandardov. Prístrojové vyšetrenie 24 kusov stromov stálo mesto 2808 eur.

Foto: MsÚ

zdroj: Mesto Sereď

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. To snáď nie je možné! Tu sa píše o stromoch a ty o ľadovni? Spamätaj sa a píš o tom, čoho sa článok týka!

  2. Môžu byť stromy zdravé, keď sú zabetónované, keď nie sú v ich prirodzenom prostredí? Koľko vlahy sa im dostane alebo živín. Opadané lístie sa pozametá, strom sa nedostane nič. Koľko je ešte starých stromov, ktoré sa dožili aj viac ako 100 rokov? Aké výhliadky majú tieto, ktoré majú svoj koreňový systém pod betónom?

  3. Mesto Sereď by mohla zaobstarat nejaku dobravu v meste ako maju druhe mestá kolobezky a bicykle by sme tu chceli mať. Veľa by to ludom pomohlo co sa tyka dopravy.a aj ja bybsom sa vozil na kolobežke kazdy den aj ked to bude spoplatnene.to byvsom prijal v tomto v meste.tak by ste to mohol zariadit pan Kurbel.aj to by tu chceli občania Sereďe.

  4. Tu sa jedná o stromy a nie o kolobežky. Keď tak po nej túžiš, nič nebráni tomu, aby si si ju kúpil. Stačia nám havárie na križovatke, Cukrovarskej ulici… No, až potom by to tu bolo, kto by sa nich prevážal?

  5. Ale ha chcem len aby to fungovalo ako v inich mestách a bola by to parada nahodou mam dobry nápad. Este na to budem tlačiť panko Kurbelko

  6. Ale ha chcem len aby to fungovalo ako v inich mestách a bola by to parada nahodou mam dobry nápad. Este na to budem tlačiť panko Kurbelko

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img