ISSN 1337-8481

nedeľa, 14. apríla, 2024

Alan Bartuš Trio v Piešťanoch (Predstavenie albumu Born In Millennium)

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Mladý slovenský klavirista a skladateľ Alan Bartuš (2001), so záľubou v klasickej hudbe i v jazze, už stihol zožať mnoho úspechov, a to nielen v hudobných súťažiach, v ktorých od detstva získava mnoho ocenení. Na svojom konte má úspechy v domácich súťažiach Jazz START UP a Nové tváre slovenského jazzu. V roku 2022 zvíťazil napríklad v sólo piano súťažiach Excellence Piano Awards a Grand Maestro Piano Competition a tiež sa stal držiteľom Ö1 Jazzstipendium v rámci JAM MUSIC LAB. Tohto roku vyšiel z prestížnej súťaže Artadea Jazz Competition ako absolútny víťaz. Nedávno vydal dva kritikou veľmi priaznivo hodnotené jazzové albumy: sólo klavírny album Solology (Hudobný fond, 2022) a album Born In Millennium (Double Moon/Challenge Records, 2023). Oba albumy obsahujú v drvivej väčšine autorské skladby Alana Bartuša. Na tohtoročnej novinke okrem neho a vzácneho hosťa – amerického bubeníka Gregoryho Hutchinsona – účinkujú: Štefan „Pišta“ Bartuš – kontrabas, Kornél Fekete Kovács – krídlovka a Dávid Hodek – bicie. Alan Bartuš sa so svojím triom (v ktorom ho dopĺňajú jeho otec – kontrabasista Štefan „Pišta“ Bartuš a rakúsky bubeník Klemens Marktl) vydal na jarné turné 2023 prezentovať svoj najnovší album Born In Millennium. Turné sa začalo 23. mája v Trnave, pokračovalo koncertmi v Nitre, Bratislave a Piešťanoch a zavŕšilo sa 27. mája koncertom vo Viedni.

Ja som zašla na koncert Alan Bartuš Tria, ktorý sa konal na terase reštaurácie a hudobného klubu La Musica v Piešťanoch v piatok 26. mája. Cesta bola príjemná, počasie slnečné. Keďže v Piešťanoch som mala ešte dosť času, pred koncertom som si pozrela zaujímavú expozíciu Gitarového múzea v Kursalone. Spomenula som si na ňu aj na terase reštaurácie La Musica, keď Alan Bartuš na začiatku koncertu žartoval, že bude hrať na gitare. Ale nie, ostal pri klavíri a z klávesov vyludzoval rozmanité a farbisté melódie, rytmy a rôzne finesy. Na koncerte zneli hlavne jeho vlastné kompozície, predovšetkým z prezentovaného albumu. Všetci členovia tria sa predviedli ako veľmi flexibilní a kreatívni hudobníci s citom pre atmosféru aj improvizáciu. Koncert sa tešil veľkému záujmu vnímavého obecenstva. Úvodná skladba Option s dynamickým začiatkom bola premenlivá a nepokojná, ale stále silná s neúnavným „tepom“ bicích Klemensa Marktla. V balade Cleo so zasneným klavírnym introm ma zaujalo pomalé, zadumané, no pestré sólo Štefana „Pištu“ Bartuša. Prvou prevzatou skladbou večera bolo Royal Garden Blues – jazzový štandard, ktorý hrával napríklad aj Louis Armstrong. Klavírna hra znela ako zvuk vytrvalých kvapiek dažďa a celé Alan Bartuš Trio sa poriadne odviazalo, hudobníci hrali energicky a radosť z hudby z nich priam sršala. Kontrabasista chvíľu dokonca tlieskal do rytmu a nabádal poslucháčov pridať sa. Radosť sa preniesla aj na obecenstvo a výsledkom bol nadšený aplauz. Nežná skladba Temptation bola opäť z autorskej dielne Alana Bartuša. Pred prestávkou sme si ešte vypočuli svižnú skladbu The Ballad Of Chet Kincaid, ktorej autorom je Quincy Jones. Druhý set odštartovala skladba Movements plná životodarnej energie a dotýkajúca sa spodných prúdov emócií. Ďalej zaznela napríklad balada Lydia. Alan Bartuš o tejto skladbe prezradil, že ju zložil na pamiatku svojej zosnulej starej mamy. Dlhé klavírne intro malo v sebe lyrickosť i hravosť a následne všetci traja hudobníci dohromady vyčarovali krásnu poetickú náladu. Počas prvých tónov sviežej skladby Circumstances som sa, žiaľ, už musela zberať na odchod, aby som stihla vlak. Na cestu ma odprevádzala energizujúca hudba a pozdravy mnohých dobrých známych.

Alan Bartuš Trio sa mne i ostatným poslucháčom v ten večer postaralo o pekný hudobný zážitok. Ako som sa dozvedela, Alan Bartuš nespí na vavrínoch: v septembri nastupuje na jednu z najlepších jazzových univerzít na svete – na Manhattan School of Music v New Yorku. Ostáva mi len držať palce a priať mu mnoho zdaru.

 

Ružena Šípková

Foto: autorka

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img