ISSN 1337-8481

pondelok, 22. júla, 2024

Enviropolícia odhalila a zadržala osobu obchodujúcu so slonovinou

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM|  Vyšetrovateľ oddelenia Prešov odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality NCODK P PZ začal trestné stíhanie za zločin porušovanie ochrany rastlín a živočíchov.

Podľa zistení enviropolicajtov konkrétna fyzická osoba Ľ. K., občan Slovenskej republiky, mal nadobudnúť a minimálne od apríla 2023 držať bez povolenia a v rozpore s medzinárodnými a vnútroštátnymi právnymi predpismi na úseku kontroly obchodu s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín (CITES) šachovú sadu pozostávajúcu z ručne vyrezávaných figúrok bielej a červenej farby vyhotovených zo slonoviny. Slonovina patrí medzi typické komodity, ktoré sú predmetom protiprávnych obchodov s exemplármi ohrozených druhov voľne žijúcich živočíchov.

Zdržaná osoba, ktorá mala nadobudnúť a prechovávať šachovú sadu zo slonoviny pochádzajúcu najmenej zo 16 exemplárov slonov zatiaľ nezisteného druhu, sa mala následne v rozpore s príslušnými právnymi predpismi pokúsiť túto šachovú sadu predať cez internetový predajný portál bez toho, aby mala udelenú výnimku zo zákazu komerčných činností.

Spoločenská hodnota jedného jedinca slona afrického (Loxodonta africana), resp. slona ázijského (Elephas maximus), ako exempláru zaradeného do prílohy medzinárodného Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), predstavuje sumu  60-tisíc eur za jeden exemplár. Celkový rozsah protiprávneho konania pri počte šestnástich kusov exemplárov môže predstavovať skoro jeden milión eur.

Vyšetrovateľ začal vo veci trestné stíhanie zadržaním podozrivej osoby Ľ. K. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na osem rokov.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img