ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Výstava MERKUR – legendárny 100 ročný český fenomén zavíta do Galanty

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

VM Galanta |MM| 13.5. – 30. 9. 2023, Galanta /Výstava legendárnej kovovej stavebnice mnohých generácií zavíta do Vlastivedného múzea v Galante. Rozsiahla súkromná zbierka Jiřího Mládka ponúka možnosť spoznať históriu tejto obľúbenej stavebnice a nahliadnutia do svetovej histórii kovových stavebníc. Návštevníci na výstave MERKUR môžu vidieť stavby aj v ľudskej veľkosti, elektronické vláčiky, čaká ich fotostena a herný kútik. Výstava MERKUR bude sprístupnená verejnosti do 30. 9. 2023.

Autor výstavy, Jiří Mládek je nadšeným zberateľom MERKURu už približne 40 rokov. „Tieto dierkované pliešky sú pre mňa neuveriteľne fascinujúce, pochádzajúce z detských čias. Z tohto obdobia mi ostalo vnútorné detské rozhodnutie – ak budem raz veľký, tak si nakúpim tie najväčšie Merkury, aby som mohol postaviť niečo veľkého – no, a teraz si to plním.“ Jiří Mládek bol jedným zo zakladateľov Múzea Merkur v Police nad Metují a je autorom najväčšieho modela na svete „Oceľové mesto“, ktoré sa dostalo aj do Guinnessovej knihy rekordov. Jeho súkromná zbierka modelov, ktorá putuje po Česku a Slovensku presahuje váhu 2 ton.

Vo Vlastivednom múzeu v Galante vystavili modely áut, vlakov, lietadiel a rôznych strojov na 120 m2. Medzi historickými exponátmi nájdeme aj úplne prvú stavebnicu MERKUR z roku 1925 a „luxusné“ prevedenie v drevenej krabici z roku 1947. Významné miesto si našli vo výstave solitéry v ľudskej veľkosti: ropná veža, rozhľadňa a ruské koleso. Určite očaria návštevníkov elektrické vláčiky, kolotoč a stroje, ktoré lektori spojazdnia. Zaujímavým doplnkom výstavy sú dobové reklamy, ukážky návodov a obaly starších krabíc. Súčasťou výstavy je aj fotostena a herný kútik, kde si nielen deti, ale i dospelí môžu poskladať zo stavebnice MERKUR naozaj čokoľvek priamo v priestoroch múzea.

Výstava MEKRUR ponúka možnosť nahliadnutiu aj do segmentu histórii hračkárstva. Udalosti v 20. storočí sa odzrkadľujú aj na príbehoch rôznych značiek kovových stavebníc v Čechách a vo svete. MERKUR je jedna z málo značiek, ktorá prežila niekoľkokrát pozastavenia výroby. V súčasnej dobe výrobné technológie i postupy sa zefektívňujú a tradičným výrobkom sa podarilo vdýchnuť kúzlo nových technológií bližších mladej generácii

Zamestnanci Vlastivedného múzea v Galante veria, že interaktívna výstava MERKUR bude mať veľký úspech nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými, ktorí si radi spomínajú na hračky z detstva. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 30. 9. 2023. Základné vstupné na výstavu je 2,50€, študenti a dôchodcovia 1,50€, deti od 3 do 6 rokov 0,50€.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Na to deti nepotrebovali počítače. Cenove si to mohol dovoliť takmer každý a hlavne, že si tam deti cvičili zručnosť a logické myslenie. Teraz mnohí nevedia ani klinec pribiť.

  2. V detstve som mal rád túto stavebnicu. Zložiť, rozobrať, zložiť, rozobrať. Osobne som presvedčený, že vďaka tejto stavebnici dnes nemám ľavé ruky.

  3. Hlúpemu rozum nedáš, môžeš mu dať iba kúsok chleba. O tebe to platí dvojnásobne, čo v plnej miere dokazuješ. Od teba sú tu len samé útoky a urážanie. Mal by si sa zamyslieť nad sebou!

  4. no to mas pravdu, tebe rozum nenatlacia ani dekalamitkou. ty blb s potvrdenim. co je na tej otazke utocne?
    a ked o tebe napisem, ze si poloblba opica, neschopna sa ucit nesrat po dvore, ani to nie je utok. to je konstatovanie faktu.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img