ISSN 1337-8481

sobota, 13. júla, 2024

Online rady polície: Dávaj pozor, komu posielaš svoje intímne zábery

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM| Policajný zbor si uvedomuje, že trestná činnosť sa v modernej dobe presúva z ulíc do virtuálnej reality a preto je online bezpečnosť pre nás prioritou. Preto spúšťame minikampaň „online rady polície“, v ktorej budeme preventívne hovoriť o virtuálnej bezpečnosti, ochrane vašich peňazí a ochrane vášho súkromia.

1️⃣ DÁVAJ POZOR NA SVOJE INTÍMNE FOTKY
Posielane intímnych videí či fotografií je čoraz častejšie stáva súčasťou virtuálnych aj reálnych vzťahov, avšak skrýva v sebe mimoriadne nebezpečenstvo. Bohužiaľ, existujú prípady (a nie je ich málo) kedy bývalý partner/ka akokoľvek zneužili intímne fotky s cieľom zdiskreditovať alebo ponížiť druhého.

2️⃣BYŤ OBOZRETNÝ
Každý by mal byť obozretný kam nahrá, alebo komu pošle svoju fotku. Ak fotku raz pošlete, už nie je vo vašej moci. Už si ju nemôžete zavrieť doma v zásuvke alebo trezore.
Zjednodušene – intímne fotky by si v prvom rade nikdy nemal(a) nikomu posielať, a to ani kamarátovi či niekomu, komu dôveruješ. Prečo? Pretože nikdy nevieš, kam až sa fotka môže dostať. Keď tie niekto napíše „Vymeníme fotky?“, správu ignoruj, rozhodne nič neposielaj.

3️⃣ČO ROBIŤ AK SI POSLAL/A SVOJU INTÍMNU FOTKU A NIEKTO ŤA VYDIERA, ŽE JU ZVEREJNÍ?
Hlavne si to nenechaj pre seba a neplň pokyny druhej strany. Ulož si konverzáciu, napríklad tak, že si urobíš snímku obrazovku (screenshot). Choď za rodičmi. Povedz im, čo sa stalo, pomôžu ti. Nechceš s tým z nejakého dôvodu ísť za rodičmi? Čo iný dospelý? Máš niekoho iného, komu dôveruješ? Choď za ním. Alebo to nahlás nám.

TIPY ČO ROBIŤ, KEĎ TVOJA INTÍMNA FOTKA JE UŽ ONLINE

INTERNET
➡️Čo robiť, keď tvoja nahá fotka už koluje po internete?
Zisti, kde všade tvoje fotky kolujú. Pomôcť ti môže vyhľadávač fotografií. Tam nahráš svoju fotku a vyhľadávač nájde, na ktorých weboch sa fotografia nachádza. To isté sa dá urobiť na Googli, kde akurát miesto slova klikneš na ikonu foťáka a môžeš vyhľadávať podľa obrázkov.
➡️Našiel si sa? Potom fotku nahlás. Sociálne siete majú tzv. blokačné tlačidlá, pomocou ktorých môžeš nahlásiť nevyhovujúci obsah. Nahlásenie fotky je vždy anonymné. Znamená to, že ten, kto fotku nahral, as nedozvie, kto fotku nahlásil.

FACEBOOK
➡️Pri príspevku klikni na tri bodky v pravom hornom rohu.
➡️Vyber „Získať podporu alebo nahlásiť príspevok. Potom z možností vyber možnosť „Nahota“ a formulár odošli. Môžeš vybrať aj možnosť „Zablokovať používateľa“.

INSTAGRAM
➡️Ako nahlásiť fotku na Instagrame
V pravom hornom rohu klikni na tri bodky.
➡️Vyber možnosť „Nahlásiť nevhodný obsah“.
➡️Instagram sa ta spýta, prečo nahlasuješ tento príspevok. Vyber „Je nevhodný“.
➡️V ďalšom kroku sa ťa spýta, prečo je nevhodný. Tu vyber možnosť „Nahota alebo sexuálna aktivita“ a v ďalšom kroku „Zdieľanie súkromných obrázkov“.

YOUTUBE
➡️Ako nahlásiť video na YouTube
V dolnej časti videa klikni na ikonu možností (tri bodky pod sebou): .
➡️Klikni na Nahlásiť .
➡️Vyber možnosť, prečo video nahlasuješ (napr. nahota atď.).

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img