ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Vláda včera schválila novelu Trestného zákona

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Vláda včera na rokovaní schválila Novelu trestného zákona. Ide o najväčšiu novelu Trestného zákona od rekodifikácie v roku 2005, ktorá bude znamenať podstatnú, no stále iba “evolučnú” zmenu trestnej politiky Slovenskej republiky smerom k moderným európskym trendom.

Hlavnými cieľmi novely je posilnenie restoratívnej služby občanom (páchateľom i obetiam trestných činov), vytvorenie lepších legislatívnych predpokladov pre ukladanie sankcií a resocializačných programov “na mieru” .

Eduard Heger ku schválení novely uviedol:

„Zmena trestnej politiky posunie Slovensko smerom k moderným európskym trendom. Hlavným cieľom novely je posilnenie restoratívnej služby občanom, lepšia legislatíva pre ukladanie sankcií a resocializačné programy „na mieru“.

Novela reaguje na aktuálne požiadavky doby:
–   zavádza nový inštitút super rýchleho konania pri jazde pod vplyvom alkoholu;
–  pri drogovej činnosti rozlišuje dílera od užívateľa;
–  počíta s väčším využívaním alternatívnych trestov.

Do novely trestného zákona bolo zapojených viac ako 110 odborníkov a vďaka nášmu spoločnému úsiliu novelizujeme vyše 400 bodov trestného zákona“.

 

zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img