ISSN 1337-8481

piatok, 24. mája, 2024

Z tabliet by vyrobili viac ako 4,7 tony metamfetamínu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezídium PZ SR |MM|   Národná kriminálna agentúra sa zúčastnila medzinárodnej protidrogovej akcie s krycím názvom ARÉNA. Výsledkom akcie je 16 zadržaných osôb a vyše 2-miliónov eur zaistených v hotovosti.

Viac ako dva roky pôsobila na území Slovenskej republiky, Poľska, Českej republiky, a Rumunska, medzinárodná drogová organizovaná skupina. Jej členovia zadovažovali prekurzory na výrobu metamfetamínu. Konkrétne lieky obsahujúce efedrín a pseudoefedrín z legálnej farmaceutickej továrne v Rumunsku.

Pomocou viacerých firiem lieky transportovali z Rumunska do Poľska. Tam ich v skladoch prebaľovali a následne distribuovali medzi záujemcov v Poľsku, ale aj v Českej republike a na Slovensku, kde z nich vyrábali v nelegálnych drogových laboratóriách metamfetamín.

Doposiaľ sa podarilo zadokumentovať 97 takýchto transportov. V každom z nich prepravovali od 1000 do 2000 balení. V každom balení bolo až 1500 kusov tabliet, spolu teda takmer 169-miliónov. Z takéhoto množstva, by bolo možné, podľa znalcov, vyrobiť viac, ako 4,7 tony metamfetamínu.

Prekurzory s obsahom efedrínu a pseudoefedrínu boli obsiahnuté v dvoch liekoch. Jeden z nich bol registrovaný len v Rumunsku. Nebol teda registrovaný v žiadnej ďalšej krajne a tiež nemal povolenie na vývoz. Na druhý liek továreň nemala dokonca ani povolenie na výrobu a už vôbec nie na umiestnenie na trh. A to ako v Rumunsku, tak ani v žiadnej inej krajine.

Ako sme už spomenuli, oba druhy tabliet boli balené v plastových dózach po 1500 kusov. Takéto balenie určite nemá využitie na terapeutické účely. Výhodné je ale na zneužitie pri výrobe metamfetamínu v nelegálnych drogových laboratóriách.

Na boj proti drogovej trestnej činnosti takéhoto rozmeru bolo potrebné spojiť policajné sily a prokuratúry viacerých krajín. Preto Národná kriminálna agentúra (SR), Národní Protidrogová Centrála (ČR), Straz Graniczna (PL), Police Central Bureau of Investigation – CBŚP (PL), Romanian National Police Directorate for Countering Organised Crime – Central Antidrug Service (RO) za podpory EUROJUSTu a EUROPOLu podpísali dohodu o spoločnom vyšetrovacom tíme. Na Slovensku vykonávala aktívny dozor nad zákonnosťou trestného konania Krajská prokuratúra v Žiline.

V dňoch 26. februára až 02. marca tohto roku na Slovensku, v Poľsku, v Českej republike a v Rumunsku prebehla protidrogová akcia. Hneď prvý deň sme na území Slovenska zadržali štyri osoby. Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry ich obvinil z obzvlášť závažnej drogovej trestnej činnosti, páchanej po dlhší čas organizovanou skupinou. Práve oni mali organizovať a zabezpečovať nákup, transport a distribúciu liekov. Od výrobcu z Rumunska až po odberateľov v Poľsku. Sudca pre prípravné konania rozhodol, že tri osoby budeme stíhať väzobne a jednu na slobode. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne až na doživotie.

Národná kriminálna agentúra vykonala viaceré domové prehliadky, vrátane kancelárskych priestorov a prehľadala aj niekoľko motorových vozidiel. Pri prehliadkach zaistila 78 vecných stôp a viac ako 1,1-milióna EUR.

Kolegovia v Českej republike počas akcie zadržali dve osoby, celkom obvinili štyri osoby. Vykonali domové prehliadky, vrátane nebytových priestorov, pri ktorých zaistili viac ako 19-tisíc EUR, takmer 2-tisíc USD, takmer 600 CAD a 12 kusov strieborných a zlatých investičných mincí. V rukách českej polície skončili aj peňažné prostriedky na bankových účtoch vo výške viac ako 148- tisíc EUR, takmer 712-tisíc CZK a viac ako 22- tisíc PLN.

V Poľsku naši kolegovia zadržali a obvinili osem osôb. Zaistili viac ako 3,3 milióna tabliet s obsahom efedrínu a pseudoefedrínu v približnej hodnote 840-tisíc EUR. Okrem toho zaistili aj viac ako 366-tisíc PLN, takmer 178-tisíc EUR, 260 USD a 1400 CZK.

Rumunská polícia zadržala a väzobne stíha dve osoby.  Zaistila približne tri tony prekurzorov I. kategórie, niekoľko vyrobených šarží liekov a približne 600-tisíc EUR v hotovosti. A len pre úplnosť, továreň, kde boli lieky vyrábané, je už po úspešnej policajnej akcii zatvorená.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img