ISSN 1337-8481

pondelok, 27. mája, 2024

Odpady prekryté umením: kontajnerové klietky vyzdobili žiaci z našich mestských škôl

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie mesta Sereď /7. MAR 2023/    Pred niekoľkými týždňami dostali do užívania nové zamykateľné kontajnerové stojiská obyvatelia na Námestí slobody. Až v týchto dňoch boli klietky definitívne dokončené. Skrášlili ich deti, žiaci ZŠ J. Fándlyho a ZŠ J. A. Komenského a stojiská nesú aj dôležité posolstvo.

 

Spolupráca mesta, škôl a OZV

Už pri projektovaní uzamykateľných kontajnerových stojísk pre Sereď sa myslelo na to, ako skrášliť ich vzhľad. Zapracovaná bola myšlienka, že okrem funkcie ochrany pred znečisťovaním okolia budú klietky niesť aj vyššiu hodnotu. Tou je estetická a edukatívna. Zadanie znelo, „nech umenie a krása prekryjú odpady“. A tak sa aj stalo. Predné čelá klietok dostali pestrofarebný vzhľad vďaka mladým umelcom z mestských základných škôl. Grafika obsahuje aj návod, ako lepšie separovať odpady a nesie odkaz, že najlepší odpad je ten, ktorý nevznikol.

Do spolupráce na diele sa ochotne vložili obidve základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, za čo im týmto mesto ďakuje! Zároveň ďakuje aj spoločnosti Reclay Systems, ktorá je organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV) a ktorá v Seredi zabezpečuje fungovanie triedeného zberu za to, že grafické prevedenie na klietkach finančne zabezpečila.

 

Mesto vyhovelo podnetom obyvateľov

Mesto chcelo vytvorením uzamykateľných stojísk zabezpečiť vyššiu čistotu na sídliskách a na verejných priestranstvách a tiež vyššiu mieru separovania jednotlivých druhov odpadov.  Pôvodným plánom bolo pozvať obyvateľov k finančnej spolupráci. Nakoľko sa však žiaden bytový dom neprihlásil, mesto sa rozhodlo ísť do budovania len za mestské peniaze. Vybralo tie stojiská, kde vedelo realizáciou vyriešiť najviac znečisťované priestranstvá v meste. Kontajnerové stojiská sú na frekventovanej pešej trase, kde sa veľa okoloidúcich, aj vodičov áut, zbavovalo svojich odpadov do týchto nádob. Ich uzatvorením teda vyšlo mesto v ústrety dlhodobým požiadavkám obyvateľov z tejto lokality.

 

Vo výhľade sú polozapustené kontajnerové stojiská

V najbližšom období však ďalšie uzamykateľné stojiská mesto neplánuje budovať. Bude sa však snažiť vytvoriť model pre optimálne priestorové rozloženie budúcich polozapustených kontajnerových státí v celom meste. Chce sa preto inšpirovať dobrou praxou miest, kde už takéto kontajnerové státia prevádzkujú. Pri takomto modeli by sa počet kontajnerových státí v Seredi znížil. Mesto musí pred tým preveriť priestorové a vlastnícke možnosti, aké má. V prípade realizácie polozapustených budú vzniknuté „ušetrené“ plochy po súčasných stojiskách využité v prospech parkovacích miest, no ideálne v prospech mestskej zelene.

zdroj: Mesto Sereď

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img