ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Winter JazzFest Trnava 2023 (Živá voda hudby)

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Patrím k ľuďom, ktorí už koncom februára túžobne očakávajú jar, ktorá konečne zaplaší zimné depresie. Počasie nám tohto roku vôbec nevychádza v ústrety: je nestále, premenlivé, akoby aprílové. Kultúra však, našťastie, zimným spánkom nespí, konajú sa koncerty aj festivaly napriek tomu, že ich organizátori sa v tejto zložitej dobe boria s mnohými problémami.

Aj v kultúrnom centre Malý Berlín na Štefánikovej ulici v Trnave to žije. V jeho hlavnej sále sa v sobotu 25. februára uskutočnil VIII. ročník jednodňového hudobného festivalu Winter JazzFest Trnava 2023. Zorganizovali ho Bemykey Music a Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. s finančnou podporou Mesta Trnava.

Cestou na stanicu ma trochu osviežil slabý dážď a neskôr som sa pocvičila v trpezlivosti „vďaka“ meškaniu vlaku. Na miesto určenia som sa však dostala včas. Po príchode do Malého Berlína ma privítal oznam, že vstupenky na festival sú už vypredané, čo svedčilo o veľkom záujme zo strany jazzových fanúšikov.

Winter JazzFest Trnava nespí na vavrínoch a do mesta prináša svieži vietor. Tohtoročnou novinkou boli ODJF MasterClass hudobné workshopy, ktoré sa konali pred samotným festivalom v kultúrnom centre Malý Berlín. Pripravil ich One Day Jazz Festival v spolupráci s Winter JazzFestom Trnava. Workshopy boli určené pre profesionálov i pre laickú verejnosť a boli príležitosťou nadobudnúť nové vedomosti a skúsenosti z oblasti hudby. Tohto roku viedli workshopy v čase od 16.00 hod. do 18.00 hod. Michal Bugala a Martin Valihora a v ich rámci aj zahrali spoločne s Robertom Balzarom.

Samotný festival sa začal krátko po 19.00 hod. Na pódium pred plnú sálu za veľkého potlesku predstúpil Michal Bugala zo spoločnosti Bemykey Music, ktorý je zároveň vedúcim sekcie jazz Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z. Vo svojom krátkom príhovore okrem iného vyzdvihol, že Winter JazzFest Trnava je milé podujatie, pretože sa na ňom vždy stretnú milí ľudia, ale tiež je to vážne podujatie, vďaka mnohým významným hudobníkom, ktorí na ňom vystupujú.

Prvými účinkujúcimi bola mladá slovenská hudobná formácia Hip-zz v zostave:  Ernest Vizváry – piano, Mário Belák – altový saxofón a priečna flauta, Dávid Olan – basová gitara, Marcel Kóňa – bicie a DJ Numa Be – gramofón. Táto kapela tvorí a interpretuje vlastné skladby, ktoré sú zmesou jazzu, hip-hopu, R´n´B a neo soulu. Temperamentné vystúpenie Hip-zz v trochu inej zostave (s Mattiom Müllerom za bicími a bez DJ-a) som zažila už v roku 2021 na Mikulášskom jazzovom festivale v Liptovskom Mikuláši. A poriadnou sprchou svižných energizujúcich tónov osviežili aj publikum na Winter JazzFeste Trnava 2023. Pozornosť na seba strhával hlavne Mário Belák expresívnymi sólami saxofónu a flauty, ktorým dodali rozlet aj elektronické efekty. Skladby okorenila správna dávka DJ-ských scratchov a nechýbala ani utišujúca hra piana a groovy basovej gitary a bicích.  Zazneli napríklad skladby Hometown, Be Yourself či Sleepless a u publika mali veľký úspech. Po koncerte Michal Bugala zdôraznil, že Hip-zz sa právom stali víťazmi Pódia mladých talentov Nadácie SPP a budú otvárať na hlavnom pódiu Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa 2023.

Ako druhá sa na festivale predstavila hviezdna slovensko-česká hudobná zostava: Michal Bugala – gitara, Robert Balzar – kontrabas a Martin Valihora – bicie. Najskôr zahrali skladby z autorskej dielne Michala Bugalu, ktoré sa objavili na jeho albume Y. V roku 2012 zaň získal Michal Bugala ocenenie Esprit – najlepší jazzový album roka na Slovensku.  Hudba prekypovala životom, bola vyjadrením slobody a z nej vyplývajúcej radosti i trápenia. Vnímala som ju ako oceán, v ktorom som niekedy pokojne plávala, inokedy ma unášal a ponárala som sa do neho, no bez ohrozenia života. Taká je moc hudby. Sóla všetkých troch hudobníkov odmieňalo obecenstvo intenzívnym potleskom a pochvalným krikom. Po štyroch skladbách privítalo trio Bugala-Balzar-Valihora na pódiu svojich hostí: mladé slovenské duo Lash & Grey, ktoré žne čoraz väčšie úspechy doma i v zahraničí. Vydalo dva skvelé štúdiové albumy, získalo rôzne ocenenia a vystúpilo napríklad aj v Carnegie Hall v New Yorku. Duo tvoria speváčka Kristína Mihaľová (Kristin Lash) a gitarista Jakub Šedivý (Jakob Grey). Na Winter JazzFeste Trnava 2023 predviedli spolu so svojimi hostiteľmi vlastné pesničky, ktoré obvykle hrávajú len vo dvojici. Boli to napríklad Skies, Čakám, Incurved In Love či After War.  Priniesli atmosféru pokojného mora s hviezdami zračiacimi sa na hladine. Lahodný spev a jemný zvuk akustickej gitary boli podčiarknuté ráznejšou hudobnou energiou. V hlavnej sále sa ozýval búrlivý potlesk. Pesnička s textom v slovenčine si vyslúžila výkrik Bravo! Kristína Mihaľová prezradila, že veľmi radi chodia do Trnavy, majú radi Malý Berlín i tunajšie obecenstvo. Všetkým poďakovala, že navštevujú koncerty, a tak podporujú kultúru.

Do tretice nás čakalo vystúpenie headlinera festivalu, ktorým bol slávny taliansky klavirista a skladateľ Antonio Faraò. Michal Bugala ho uviedol ako jedného z najlepších klaviristov súčasnosti. Na Winter JazzFeste Trnava 2023 vystúpil Antonio Faraò so svojím európskym triom. To okrem neho tvorili taliansky kontrabasista Carlo Bavetta a srbsko-rakúsky bubeník Vladimir Kostadinović. Ich hudba mi pripomínala mohutnú melodickú rieku, tečúcu miestami pomalšie, miestami rýchlejšie. Klavírna hra jej dodávala bystrosť a energiu horského potoka. Parádne sóla boli samozrejmosťou. Hudbymilovné publikum nadšene aplaudovalo. V rámci koncertu zaznelo mnoho skladieb, ktorých autorom je Antonio Faraò, ako napr. Domi (krásna lyrická skladba pre syna), rezká Black Inside či Theme For Bond (skladba pre obľúbeného psa, ktorý uhynul). Vlastnú skladbu Syrian Children zahral Antonio Faraò celú sólo a venoval ju trpiacim deťom. Po klaňačke nasledovalo standing ovation a obecenstvo si vytlieskalo prídavok – dynamickú skladbu, v ktorej sa v úlohe bubeníka predstavil Antoniov syn Dominic.  Keď sa záverečný koncert festivalu skončil, bola už hlboká noc.

Michal Bugala skonštatoval, že ho teší pohľad na publikum: vidí totiž nové tváre i verných fanúšikov. Jeho poďakovanie patrilo okrem obecenstva aj všetkým partnerom, podporovateľom a organizátorom festivalu a tiež personálu Malého Berlína.

Voda znamená život a hudba tiež. Preto chápem ľudí, ktorí sa v hudbe cítia ako ryby vo vode. Winter JazzFest Trnava 2023 bol výbornou príležitosťou na občerstvenie a správou, že jar je čoraz bližšie.

 

Ružena Šípková

Foto: autorka

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img