ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Na prihlásenie obcí do Dediny roka 2023 ostáva posledný mesiac

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

SAŽP |MM| Už len do konca marca majú slovenské obce možnosť zapojiť sa do Dediny roka 2023. Ak práve vaša dedina je výnimočná a radi by ste ju zviditeľnili na mape Slovenska, neváhajte a prihláste ju do 12. ročníka na stránke www.dedinaroka.sk! Impulz k zapojeniu obce môže dať každý obyvateľ Slovenska, samotný proces prihlásenia je potom na starostke či starostovi. Dedina roka 2023 získa nielen finančnú výhru a vecné dary, ale ako laureát národného kola bude Slovensko reprezentovať v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

Cieľom Dediny roka je upriamiť pozornosť na obce, ktoré dosahujú úspechy v rozvoji starostlivosti o vidiek, sú konkurencieschopné, dokážu prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o svoje prostredie a pritom nezabúdajú ani na vlastné tradície a rozmanitosť kultúry. Dedinu roka vyhlasuje Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia od roku 2001. Vidiecky priestor je totiž podstatnou a nezanedbateľnou súčasťou Slovenska. Prostredníctvom tohto ocenenia tak možno spoznať samosprávy, ktoré do svojho rozvoja vnášajú ojedinelé inovatívne a inšpiratívne riešenia, a to aj na úrovni starostlivosti o životné prostredie. „Zapojenie sa do súťaže Dedina roka bolo veľmi dobré rozhodnutie. Prinieslo nám množstvo nápadov. Zároveň sme mali možnosť vidieť príklady dobrej praxe ako čeliť novým výzvam, a to nielen na Slovensku, ale aj prostredníctvom účasti v súťaži o Európsku cenu pre obnovu dediny v rámci Európy,“  hovorí Michal Strnál, starosta obce Oravská Polhora, ktorá získala ocenenie Dedina roka 2017.

Na jeho slová nadväzuje Roman Španihel, starosta obce Papradno, ktorá si titul Dedina roka vyslúžila za rok 2019. Aj po viac ako troch rokoch stále cítiť medzi tamojšími obyvateľmi nadšenie a hrdosť z tohto ocenenia. „Súťaž nám pomohla uvedomiť si, že to, čo my považujeme za bežné a prirodzené, nie je vôbec samozrejmé, a v mnohých ohľadoch sa máme čím pochváliť. Ďalším významným benefitom bolo mediálne zviditeľnenie obce, možnosť reprezentovať Slovensko na európskej úrovni a, samozrejme, aj vecné ceny a finančná výhra. Z nej sme dokázali vybudovať malé detské ihrisko a komunitné centrum pri obecných bytovkách,“ sumarizuje starosta Papradna.

Obec môže zapojením sa do národného ocenenia získať nielen samotný titul Dedina roka 2023, ale zároveň má unikátnu príležitosť zastupovať Slovensko na medzinárodnej úrovni. Tam sa stretne so silnou európskou konkurenciou. „Laureát Dediny roka nominovaný do medzinárodnej súťaže bude môcť získať Európsku cenu obnovy dediny, ktorá je určená pre absolútneho víťaza. Ostatným obciam budú udelené zlaté, strieborné a bronzové ocenenia, odmenou pre nich bude aj zaradenie do virtuálnej Roadmap s najlepšími európskymi projektmi obcí,“  vysvetľuje tajomníčka Dediny roka Mária Mojžišová zo Slovenskej agentúry životného prostredia.

 

Uzávierka prihlášok je 31. marca. Prihlásené obce posudzujú členovia Národnej hodnotiacej komisie od mája do augusta. „Účasťou v súťaži Dedina roka 2021 som na vlastné oči videl, ako toto podujatie dokáže doslova naštartovať jej obyvateľov. Príchod hodnotiacej komisie prežívala celá dedina, a to, ako sa ľudia spojili, muselo nadchnúť každého. Každý jednotlivec, organizácia, občianske združenie či spolok sa snažil ukázať z obce to najlepšie – jej jedinečnosť, špecifiká, jej krásy,“ prezrádza Vladimír Čambor, starosta obce Kláštor pod Znievom, nositeľa ocenenia z roku 2021. Je presvedčený, že Slovensko je plné dedín a dediniek, ktoré si tento titul zaslúžia, preto im všetkým úprimne drží palce. „Účasť nám priniesla veľa inšpirácie, poznania, priateľstiev, zdravej rivality, hrdosti a následne aj víťaznej radosti. Tým, ktorí ešte uvažujú, či sa do Dediny roka 2023 prihlásiť želám, aby neváhali. Lebo šťastie často praje nielen pripraveným, ale aj odvážnym!“ uzatvára Vladimír Čambor.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img