ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Láska k basketbalu spája v BK Lokomotíva Sereď až 250 basketbalistiek a basketbalistov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Písal sa rok 1957 a do basketbalových súťaží sa po prvýkrát prihlásili družstvá zo Serede. Od tohto obdobia bol basketbal s mestom Sereď úzko spätý. Neustále narastal počet mladých ľudí, ktorí mali o tento šport záujem. Do súťaží sa prihlasovalo stále viac družstiev a postupne sa dostavili prvé úspechy. Seredský basketbalový klub sa mohol pochváliť kvalitnými výsledkami v slovenskej súťaži a mládežou, ktorá obliekala reprezentačný dres. Prešlo 66 rokov a basketbal je v Seredi stále jedným z najpopulárnejších športov. Domovským stánkom tohto obľúbeného športu sa stala ŠH Sokolovňa. Nakoľko záujem o basketbal v tomto meste je naozaj veľký, na tréningový proces sa využívajú aj telocvične na základnej škole Jána Amosa Komenského a Juraja Fándlyho, s ktorými sa naša spolupráca neustále rozvíja a napreduje.

Aktuálne sa môže seredský basketbalový klub pochváliť 250 basketbalistkami a basketbalistami. Je až neuveriteľné, ako dokáže šport spájať ľudí. Všetky naše hráčky a hráči sa navzájom poznajú, podporujú a povzbudzujú. Všetko len vďaka tomu, že ich spája láska k basketbalu.

Veľké množstvo detí zaregistrovaných v našom klube nám dáva možnosť prihlásiť družstvá do slovenských súťaží. V týchto súťažiach obsadzujeme pravidelne popredné miesta. Momentálne máme prihlásených v súťažiach Slovenskej basketbalovej asociácie 11 družstiev, od najmenších mikroligistov až po kadetky a juniorov. Sme klubom, ktorý sa svojimi výsledkami a koncepčnou prácou preslávil v Slovenskom basketbale. Naše hráčky a hráči zo omnoho častejšie obliekajú reprezentačný dres. Sú nie len neoddeliteľnou súčasťou reprezentačných výberov, ale dokonca, sú ich najdôležitejšími hráčmi.

Okrem toho sa naše deti nestrácajú ani v zahraničí. Pravidelne sa zúčastňujeme medzinárodných turnajov. Nie len, že spoznáme nové družstvá, nové hráčky a hráčov, ale naberieme veľa skúseností, ktoré nás posúvajú stále vyššie a vyššie. Staršie družstvá sa zúčastňujú medzinárodných turnajov (dievčatá – európska mládežnícka dievčenská basketbalová liga, chlapci – Stredoeurópska basketbalová mládežnícka liga,). Tieto turnaje umožňujú našim mladým basketbalistkám a basketbalistom zažiť na vlastnej koži medzinárodnú konfrontáciu s vynikajúcimi zahraničnými klubmi či akadémiami. Táto medzinárodná konfrontácia by mala byť neoddeliteľnou súčasťou v rozvoji a vývoji našich hráčok a hráčov. Skúsenosti z tejto medzinárodnej konfrontácie sú na nezaplatenie. Na týchto turnajoch opäť svojimi výsledkami prekvapujme družstvá zo zahraničia. Všetky naše basketbalistky a basketbalisti úspešne a výrazne reprezentujú nie len náš klub, ale aj naše mesto. Vďaka basketbalu každý vie, kde sa mesto Sereď nachádza a aké podmienky a výsledky v ňom majú malé basketbalové nádeje. 

Družstvá z nášho mesta sú výrazne zapísané na basketbalovej mape Slovenska. Je to vďaka vynikajúcim výsledkom, ktorých nie je málo. Za posledné obdobie sú to napríklad ŠTYRI tituly Majstra Slovenska v kategórii Mladších žiakov, Starších žiakov, Kadetov a Kadetiek. Trikrát sa naše družstvá umiestnili na striebornom, druhom mieste v kategórii žiakov, starších žiačok a kadetov. Bronzovú medailu z finálových turnajov si naše družstvá odniesli trikrát v kategórii starších žiakov, kadetiek a mladých žien. Odrazom našej systematickej a koncepčnej práce v basketbalovom klube je nie len dosahovanie vynikajúcich výsledkov, ale aj množstvo reprezentantov, či už dievčat alebo chlapcov, ktoré vyšlo z radov nášho klubu. Niektorým hráčkam a hráčom náš klub pomohol aj v plnení si svojich basketbalových snov a teraz svoje basketbalové nadanie uplatňujú a rozvíjajú či už na Slovensku alebo v zahraničí. Ako úspech v našom klube vnímame aj to, že z niektoré bývalých hráčok a hráčov sa stávajú tréneri, ktorí nachádzajú uplatnenie v našom basketbalovom klube.

Práca s mladými ľuďmi v našom meste je veľmi dôležitá. Náš klub sa nesústreďuje iba na basketbal a samotnú hru, ale snaží sa našej mládeži pomôcť v ich rozvoji. Na tréningoch a zápasoch sa učia spolupráce a disciplíne. Nachádzajú nových kamarátov s ktorými prežívajú rôzne chvíle, ktoré život prináša. V našich tréneroch a členoch klubu nájdu vždy oporu a pomoc.

BK Lokomotíva Sereď je klub, na ktorý ľudia z basketbalového diania na Slovensku pozerajú s rešpektom a s plnou vážnosťou. Sám som sa za posledné obdobie stretol s veľkým množstvom uznania a chvály smerom na našu adresu. Toto postavenie nášho basketbalového klubu v rámci Slovenska je súhra mnohých faktorov. Ak by som začal tými „neviditeľnými“, ktoré určite treba spomenúť, tak je to samozrejme to, že naši basketbalisti majú svoj pekný športový stánok, ktorý je deň čo deň využitý pre rozvoj mladých basketbalistov, či už na tréningový proces v poobedných alebo ranných hodinách, ale aj na realizáciu rôznych podujatí vo forme kempu, stretnutí, zápasov, turnajov a akcii. Ďalším faktorom je obrovská podpora vedenia mesta Sereď, bez ktorého by bolo fungovanie BK Lokomotíva Sereď značne obmedzené a z ďaleka by v našom klube nemohli mladí športovci mať také podmienky na rozvoj a sebarealizáciu aké majú teraz. Neoddeliteľnou súčasťou BK Lokomotíva Sereď je aj vynikajúca spolupráca so základnými školami v našom meste. V neposlednom rade je to samotná práca ľudí v BK Lokomotíva Sereď. Dobrovoľníci a vedenie klubu, ktorí pomáhajú dotvárať tie najlepšie podmienky aké za daných okolností deti u nás v klube môžu mať, sú nenahraditeľní. Potom je tu systematická a koncepčná práca našich neustále sa vzdelávajúcich trénerov, ktorí prispievajú k maximálnemu rozvoju každého jedného hráča, hráčky alebo družstva a vytvárajú priestor pre naplnenie životných potrieb hráčov a hráčok, čo smeruje k zabezpečeniu vyššej kvality života mladých ľudí. V neposlednom rade je pre nás veľmi dôležitá obrovská podpora, ktorú cítime zo strany rodičov. Je vidieť, že aj rodičia hľadajú spôsoby ako nášmu klubu pomôcť a posunúť ho na vyššiu úroveň. Toto všetko sú spojené nádoby, ktoré spoločne vytvárajú spomínané úspechy v našom basketbalovom klube a postavenie nášho basketbalového klubu v rámci Slovenska. Z minulosti a úspechov, ktoré náš klub zaznamenal sa žiť ale nedá. Preto jednou z najväčších priorít nášho klubu je neustále udržať a navyšovať členskú základňu. Dať priestor novým hráčom, hráčkam a ďalším generáciám možnosť vyrastať v basketbalovom prostredí a byť spätý s BK Lokomotíva Sereď. Práca v našom klube začína s deťmi v útlom veku, kedy naši najmenší začínajúci basketbalisti a basketbalistky počujú prvé slová motivácie a povzbudenia. Priateľským prístupom sa naši tréneri snažia deťom vytvoriť podmienky na športové vyžitie a realizáciu pri súťažení.“ – vyjadril sa k práci v seredskom basketbalovom klube jeho šéftréner Martin Bosý

Opýtali sme sa aj niektorých našich hráčov, čo si myslia o našom basketbalovom klube:

Tibor Kiss z družstva juniorov U19: “Ako šesť ročný som začínal s basketbalom v školskom basketbalovom krúžku. Ako každý chalan som tomu prepadol a sníval som o basketbale v NBA. Preto bola jasná voľba vstúpiť do BK lokomotíva Sereď. Chcel som profesionálny prístup a dlhodobú stabilitu, aby som sa mohol sústrediť na hru. Chcel som porozumieť svojmu telu, jeho správne ovládanie a nájsť vyváženosť a stabilitu. Moja sebadôvera sa zvýšila a prispela k tomu podpora hráčov a hlavne trénerov. Klub si ma podmanil aj svojou kolektívnosťou. Tým, že musí spolupracovať všetkých päť ľudí na ihrisku, aby dosiahli hlavný cieľ, ktorým je víťazstvo – najkrásnejšia vec v športe. Basket mám rád pre jeho úžasnú dynamiku, desiatky možných stratégií, veľa nastrieľaných bodov, neuveriteľných akcií, efektívnych prihrávok a zakončení.“

Zuzana Vaculčiaková z družstva kadetiek U17: „V klube BK Lokomotíva Sereď trénujem už 9 rokov a túto basketbalovú cestu som si vybrala kvôli môjmu športovému duchu. Tento šport pre mňa znamená veľmi veľa, nielen pretože ma naučil (a stále ešte aj učí) množstvo dôležitých vecí do bežného života, ale aj kvôli ľudom, ktorých som vďaka nemu spoznala. Najviac ma na tom všetkom baví, že sa môžem deň čo deň zdokonaľovať v športe, ktorý mám nesmierne rada po boku svojej basketbalovej rodiny.“

Andrej Majerník z družstva kadetov U17: „K basketbalu som sa dostal vďaka otcovi, ktorý basketbalom začal žiť akonáhle ho objavil. Nabádal ma k nemu od piatich rokov a v šiestich som nastúpil do školského klubu. A vtedy sa začal môj život uberať týmto smerom. Prestúpil som do klubu BK Lokomotíva Sereď. Dlhý čas ma nebavilo hrať basketbal lebo som ho hral len kvôli otcovi. Postupom času som si uvedomoval krásu športu, ktorý hrám a veľmi mi dopomohol kolektív a tréneri. Je úžasné, že máme nastavený tréningový proces, ktorý nám je oporou v posúvaní sa v našich zručnostiach a schopnostiach. Svoj osobný rozvoj chcem v budúcnosti určite ukázať za hranicami nášho štátu. Verím v to, lebo systém je v klube zostavený s rovnováhou.“

Jozef Matej Harčár z družstva starších žiakov U15: „V klube BK Lokomotíva Sereď som pretože chcem rozvíjať svoj basketbalový talent a nadobúdať nové skúsenosti. Najviac ma baví hrať za klub, lebo mi pomáhajú sa zlepšovať v individuálnych, ale aj kolektívnych činnostiach.“

Patrik Hrdlovič z družstva mladších žiakov U13: „Od malička ma baví hrať basketbal. Tento rok som mal možnosť hrať aj za Trnavu, ale klub BK Lokomotíva Sereď mi vyhovuje viac, vďaka dobrému trénerovi a super kolektívu. V rámci tréningov ma najviac bavia strelecké cvičenia.“

Natália Korcová z družstva starších mini žiačok U12: „ Na basketbal som sa dostala náhodou, keď si ma všimol tréner na školskom dvoje ako sa hrám s loptou. Po prvom tréningu som bola veľmi nadšená aj keď som si tam hneď zlomila malíček, ale neodradilo ma to od hrania. V tíme mám super kamarátky a preto ma to aj baví, hoci zápasy sú ťažké, ale aspoň máme vždy dobrú náladu.“

Nathan Valencín z družstva mladších mini žiakov U11: „ V klube BK Lokomotíva Sereď som preto, lebo ma baví basketbal a keď budem starší, chcem trénovať, aby zo mňa niečo bolo. Som rád, že som v tomto klube a že môžem trénovať aj so staršími hráčmi. Ďakujem všetkým trénerom, čo sa zaoberajú chodom v klube a rozvíjajú deti a posúvajú ich vpred.“

Nella Gašparíková z družstva mladších mini žiačok U11: „V klube som preto, že  mám rada pohyb a kolektív. Páčia sa mi tréningy aj adrenalín počas zápasov. V klube mám najlepšie kamarátky a trénerku, ktorá má vždy dobrú náladu. Vie nás povzbudiť, pochváliť a veľa nového naučiť. Najviac ma baví, keď na tréningu hráme basketbal a aj iné hry.“

O tom, že to v Seredi s basketbalom myslíme vážne svedčí aj fakt, že sa neustále snažíme posúvať vpred. Pre nových záujemcov máme dvere stále otvorené a organizujeme rôzne kempy, ktorých sa môžu zúčastniť a vyskúšať si basketbal hravou formou. Naši tréneri sú k dispozícii na základných školách, kde sa snažia motivovať deti k športu ako takému. Deti majú chuť športovať, keď ich viete správne motivovať, zaujať a povzbudiť. Svedčí o tom aj fakt, že to veľké množstvo mladých začínajúcich basketbalistov, ktorí sa snažia s úsmevom na tvári vyhodiť loptu do koša, je realitou. Záujem o basketbal je tu naozaj obrovský! Taktiež nás nesmierne teší, že na zápasoch našich družstiev je čoraz viac divákov, ktorí nám prejavujú nesmiernu podporu. Všetkých našich 250 hráčok, hráčov a ich rodičov spoločne tvorí jednu veľké basketbalovú RODINU!!!

Všetci si veľmi vážime, že miesto v ktorom vychovávame basketbalové nádeje, reprezentantov Slovenska a medailistov, ale hlavne čestných, slušných a chápavých ľudí, ponesie už čoskoro meno Alberta Kudelu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. To je článok,ktorý sa oplatí čítať.Ja už som starší človek a zo Seredou nemám teraz nič spoločného,ale i ja som bol súčasťou tohoto klubu,a mal som aj preto nezabudnuteľné zážitky.Najprv Slávia Sered a potom Lokomotíva Sered.Uz vtedy sme získavali popredné umiestnenia .Želám všetkým ešte veľa športových úspechov a zážitkov.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img