ISSN 1337-8481

pondelok, 15. júla, 2024

Búrlivé výšiny prinášajú príbeh o láske až za hrob

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Divadlo Jána Palárika v Trnave /  Jedným z vrcholov 49. sezóny zameranej na klasiku a klasikovv Divadle Jána Palárika v Trnave bude premiéra adaptácie kultového románu EmilyBrontëovej Búrlivé výšiny 10. februára. Autorom dramatizácie a režisérom inscenácie je jeden z najoceňovanejších súčasných slovenských režisérov Marián Amsler.

Autorka románu Búrlivé výšiny Emily Brontëová sa dočkala slávy až po svojej smrti. Sestry Brontëové (Charlotte, Emily a Anne) sú vnímané ako novátorky, ktoré do romantickej literatúry priniesli gotiku i naturalizmus a predbehli tak svoju dobu. Na ženskú literatúru sa pozerala vtedajšia kritika a širšia verejnosť s predsudkami, preto sa rozhodli všetky tri písať pod mužskými menami.

Búrlivé výšiny sú výnimočné tým, že sú síce dielom ženskej romantickej literatúry, ale
nehovoria o láske vo svetlých farbách. Tým pádom sa vyhýbajú všetkým konvenciám
ženskej literatúry danej doby akými sú napríklad sentiment a apel na cnosti protagonistov. Búrlivé výšiny sú temný príbeh, v ktorom sú búrlivé aj osudy a emócie postáv. Nie je to príbeh o šťastnej láske, ale o zradenej, ubolenej láske, ktorá sa zmení na túžbu po pomste. Kladie otázku: čoho všetkého je schopný človek so zlomeným srdcom? povedala Lucia Mihálová, dramaturgička poverená riadením umeleckého súboru DJP.

Väčšina známych filmových adaptácií Búrlivých výšin sa zameriava len na jednu časť príbehu, na vzťah Catherine a Heathcliffa, čo je v podstave približne polovica celého románu. „My tentoraz prinášamdivákom kompletné dielo Búrlivé výšiny, ktoré zasahuje viacero generácií. Je pre nás dôležité nezobrazovať iba príbeh Heathcliffa, ktorý sa rozhodol kvôli nešťastnej láske strpčovať život všetkým naokolo, ale ponúkame aj príbeh ďalšej generácie, ktorá sa musí vysporiadať s kliatbou Heathcliffovej nenávisti, hoci už nikto netuší, aké má jeho zloba príčiny. Príbeh týchto dvoch generácií vypovedá o tom, že začarovaný kruh zatrpknutosti a predsudkov, ktoré sú prenášané z generácie na generáciu je možné prelomiť vďaka sile lásky, priateľstva a odpustenia, doplnila Lucia Mihálová.
Keď som písal adaptáciu Búrlivých výšin, nechcel som vytvoriť historicky vernú kópiu
danej doby, ale hľadať v románe momenty a emócie, s ktorými sa bude vedieť stotožniť aj súčasný človek. Postavy síce dodržiavajú nejaké dobové konvencie, ale zároveň nie sú umelo vytvorené, vieme sa s nimi stotožniť, ísť príbehom spolu s nimi,“ povedal režisér Marián Amsler.

Scénografke a kostýmovej výtvarníčke Mariji Havran sa podarilo preniesť na scénu nielen typickú prírodnú scenériu anglických vresovísk s kopcami, ktoré prerastajú panstvo Búrlivé výšiny, ale aj všadeprítomný dážď a búrky. V predstavení zaznie aj sugestívna hudba oceňovaného českého skladateľa Ivana Achera. Diváci budú môcť nahliadnuť hlbšie do vnútorného sveta protagonistov aj vďaka paralelným pohybovo
štylizovaným scénam choreografa Lukáša Bobalika.

V titulných úlohách sa predstavia nové herecké tváre súboru Dana Droppová a Matúš Beniak. V inscenácii účinkuje takmer celý herecký súbor DJP: Tomáš Vravník, Tatiana Kulíšková, Martin Hronský, Petra Blesáková, Michal Jánoš, Braňo Mosný, Miroslav Beňuš, Martin Kochan, Martin Križan a Vladimír Jedľovský.

Autorom výtvarného návrhu plagátu inscenácie Búrlivé výšiny je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš.
„Rozmýšľal som nad aktualizáciou, ktorá by mohla reprezentovať niečo viac ako
historizujúcu predstavu o viktoriánskom prostredí, preto som pre architektúru
Heathcliffovho sídla zvolil ako predlohu Batesov motel z filmu Psycho Alfreda Hitchcocka.
Sadizmus, s akým hlavné postavy oboch príbehov konajú, ako aj ich chorobné pripútanie k sídlu, do ktorého sa akoby do veľkej miery premietali ich traumy, sa mi zdali značne vzájomne prepojené,“ povedal Gajdoš.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img