ISSN 1337-8481

nedeľa, 19. mája, 2024

Držiteľmi elektronických občianskych preukazov sú 4 milióny Slovákov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MV SR |MM|  Počas prvých dvoch mesiacov vydávania nových biometrických občianskych preukazov zaznamenali oddelenia dokladov viac ako 160-tisíc žiadostí o vydanie dokladov.  Je to výrazne vyšší záujem oproti dlhodobému priemeru. Rovnako ako do  cestovných pasov, ktoré s biometrickými prvkami vydáva Slovenská republika už od roku 2008, sa do elektronického čipu občianskeho preukazu  od 1. decembra 2022 zapisujú  otlačky dvoch  prstov na rukách a podoba tváre, a to vo forme zakódovaných biometrických údajov.

Prvé skúsenosti s vydávaním biometrických dokladov a možnosti ich používania boli témou pracovných raňajok vedenia ministerstva vnútra so zástupcami médií v utorok 31. januára 2031.

Minister vnútra Roman Mikulec so štátnym tajomníkom Tomášom Opartym

 

Pôvodne sa biometrické OP mali vydávať až od 1. januára 2023, ministerstvo vnútra však bolo pripravené skôr a začalo ich vydávať od 1. decembra 2022.. „Posunutím termínu vydávania sme vyšli v ústrety aj občanom, ktorí používali na prihlasovanie elektronických služieb štátu  občianske preukazy vydané do júna 2021. Čipu na týchto dokladoch skončila certifikácia a na elektronické podpisovanie bolo možné používať ich len do konca tohto roka,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulec. O občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku.

Ministerstvo vnútra však v dnešných dňoch odporúča vyhnúť sa veľkým klientskym centrám v krajských mestách a požiadať o vydanie dokladu na menších oddeleniach dokladov, kde sú čakacie doby kratšie.

Snímanie odtlačkov prstov na oddelení dokladov PZ

Dôvodom biometrie na dokladoch  je nariadenie EÚ účinné od 2. 8. 2021  o posilnení bezpečnosti dokladov, na základe ktorého musí každý doklad totožnosti vydaný v EÚ od 3. augusta 2031 obsahovať biometrické údaje. Európska únia pristúpila k zavedeniu vyšších bezpečnostných prvkov v dokladoch totožnosti na základe konštatovania, že zhruba tri štvrtiny falošných dokladov zachytených na jej vonkajších i vnútorných hraniciach tvorili doklady vydané členskými štátmi Únie a Schengenu. Jedným z dôvodov bolo teda obmedziť neoprávnený pohyb nelegálnych migrantov, hľadaných osôb či teroristov s falošnými či ukradnutými dokladmi v schengenskom priestore.

Biometrický občiansky preukaz má po novom duálny čip:  možno ho teda použiť kontaktným spôsobom /pomocou čítačky/, ale aj bezkontaktne /napr. na mobilnom zariadení s funkciou NFC/. Je teda uspôsobený na používanie služieb eGovernmentu v mobile.

Riaditeľ odboru dokladov a evidencií Prezídia PZ Jozef Jánsky informoval o bezpečnostných prvkoch nového typu dokladu

 

Do 1. decembra 2022 vydávané občianske preukazy bez biometrických údajov  môžu ich držitelia používať až do uplynutia platnosti. Konkrétne najneskôr 3. augusta 2031, čiže v mnohých prípadoch nie sú platné plných 10 rokov: dôvodom je spomínané európske nariadenie.  Výmena OP za biometrické bude teda  plynulá a postupná.

S  pomocou voľne prístupných aplikácií si však každý držiteľ biometrického občianskeho preukazu môže  prečítať  základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe.

V súčasnosti sú v obehu viac ako 4 milióny platných elektronických občianskych preukazov. „Takmer 70 percent z nich je aktivovaných bezpečnostným osobným kódom /BOK/, čiže sú pripravené na používanie elektronických služieb štátu,“ povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Tomáš Oparty.

Nové biometrické občianske preukazy majú množstvo bezpečnostných prvkov. Pribudli k nim reliéfne štruktúry mnohých údajov, ktoré presahujú povinné súčasti dokladu, napríklad podobizeň držiteľa, čím výrazne prispievajú k obmedzeniu falšovania dokladu. Duálny čip občianskeho preukazu je  chránený mechanizmami SAC (supplemental access control), aktívnej autentifikácie a EAC /extended access control/, pozostávajúcej z čipovej, pasívnej a terminálovej autentifikácie.

Biometrické údaje nie je možné prečítať bežnými zariadeniami, oprávnenie na to majú len bezpečnostné zložky. S  pomocou voľne prístupných aplikácií si však každý držiteľ biometrického občianskeho preukazu môže  prečítať  základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img