ISSN 1337-8481

piatok, 24. mája, 2024

Rande v múzeu – interaktívna tematická prehliadka pre dospelých vo Vlastivednom múzeu v Galante

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

VM Galanta |MM| Vlastivedné múzeum v Galante ponúka špeciálny program pri príležitosti Valentína.  11. februára 2023, v sobotu podvečer počas prehliadky expozíciami lektorky vyzdvihnú tematiku randenia a lásky v historických časoch v meštianskom aj dedinskom prostredí. Návštevníci sa naučia základy vejárovej reči, oboznámia sa s ľúbostnou mágiou a pripravia si elixír lásky.

Rande vo Vlastivednom múzeu v Galante mal premiéru minulý rok a úspech privátnej prehliadky pre páry bol nad očakávania. Múzejníci sa preto rozhodli organizovať program pri príležitosti blížiaceho Valentína aj tento rok. Srdečne očakávajú všetkých, ktorí sa zaujímajú o špeciálny segment histórie a etnografie. Návštevníkov čakajú zaujímavé témy spojené s expozíciami v hlavnej budove múzea.

Hovoríte vejárovou rečou? – Vejár nikdy nebol jednoduchým úžitkovým predmetom na ochladenie, módnym doplnkom, či symbolom postavenia v histórii. Bol komunikačným prostriedkom mladých dám, aby mohli pri spoločenských stretnutiach tajne komunikovať so svojimi ctiteľmi. V expozícii s názvom Mestská bytová kultúra múzejníci ukážu návštevníkom zopár znakov.

Ľúbostná mágia – Čary, veštby či mágia neodmysliteľne patria k ľudovej kultúre a tvoria prirodzenú súčasť jej dedičstva. Mágia bola prítomná v kolobehu života a zasahovala do mnohých oblastí ľudského života a samozrejme, neobchádzala ani vzťahy. Ľúbostné veštby vychádzali z viery, že každé dievča, ktoré sa má vydať, má osudom určeného muža. Náznaky toho kto tento osúdenec je, mohli dievčatá získať práve ľúbostnými čarami, pravda jedine vtedy, ak boli vykonané správne a vo vhodný čas. Návštevníci programu Rande v múzeu budú mať príležitosť sa dozvedieť viac o ľúbostnej mágie v expozícii Tradičná ľudová kultúra.

Magické úkony sa vykonávali, keď žena chcela získať muža alebo si chcela udržať jeho lásku a vernosť. Často sa to dialo prostredníctvom rôznych nápojov a pokrmov. Expozícia Lekáreň bude vhodným zákulisím k nahliadnutiu do rôznych magických receptov a na výrobu elixíru lásky.

Ako mladí flirtovali pomocou vejára v minulosti? Ako fungovala ľúbostná mágia? Odpovede dostanú návštevníci, ak sa prihlásia na interaktívnu tematickú prehliadku pri príležitosti blížiaceho sa sviatku lásky. Prehliadky sa uskutočnia 11. februára 2023 v hlavnej budove Vlastivedného múzea v Galante v nasledovných termínoch: slovenské skupiny o 15:00, 16:00 a 17:00, maďarské skupiny o 15:30, 16:30 a 17:30. Vstupné: 2€/osoba. Počet návštevníkov je limitovaný, preto múzejníci odporúčajú si rezervovať vstup cez nasledovný formulár: https://forms.gle/fPDDvivcFoHhR7EK7

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img