ISSN 1337-8481

piatok, 24. mája, 2024

Zástupcovia rezortov vnútra krajín EÚ schválili prijatie Chorvátska do Schengenu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MV SR |MM|  Štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty sa dnes, 8.decembra 2022, zúčastnil rokovania Rady ministrov  vnútra  členských krajín EÚ v Bruseli. Primárnymi témami  bola problematika nelegálnej migrácie a prijatie nových krajín do schengenského priestoru.

„Ministerstvo vnútra kontinuálne presadzuje v boji s nelegálnou migráciou posilnenie ochrany vonkajších hraníc schengenského priestoru, Slovensko už urobilo množstvo  konkrétnych krokov, aby pomohlo Európe riešiť tento dlhoročný problém,“ uviedol štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

Slovensko vyjadrilo v Bruseli súhlas k opatreniam v boji proti prevádzačstvu, posilneniu vnútorných  bezpečnostných  opatrení, výmene informácií z krajín pôvodu a tranzitu či zintenzívneným spoločným vyšetrovaním za podpory Europolu a využívanie iniciatív spolupráce s tretími krajinami.

Rada ministrov EÚ dnes zároveň rozhodla o rozšírení schengenského priestoru  o Chorvátsko. Na rokovaní však Rada nevyjadrila súhlas s prijatím Rumunska a Bulharska.

Chorvátsko sa stane plnoprávnym  členom schengenského priestoru. Od 1. januára 2023 sa stane 27. členom európskej zóny voľného pohybu. Žiadne kontroly na hraniciach, kontrola občianskych preukazov či pasov by mali byť súčasťou už aj vstupu a pohybu v tejto prímorskej krajine,“ povedal štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

„Vyjadrujeme zároveň poľutovanie, že dnešné rozhodnutie Rady prinieslo smutný deň pre Európsku úniu, nakoľko už opakovane bolo rozhodnuté o neprijatí Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru. Znepokojuje nás, že napriek tomu že Rumunsko aj Bulharsko splnili všetky právne a technické podmienky pre vstup, a že napriek pozitívnym výsledkom hodnotení bez identifikácie akýchkoľvek nedostatkov sa EÚ nevie dohodnúť na rozšírení Schengenu,“ uzavrel štátny tajomník T. Oparty.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img