ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Voda je život, pripomína nový ročník súťaže SAŽP Zelený svet

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

SAŽP |MM| Svet, ktorý prostredníctvom tvorivých detských nápadov motivuje k zmene a k zamysleniu sa nazývame zeleným. Poslaním tejto umeleckej súťaže je vštepovať mladým umelcom vzťah k prírode, životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave.

Súťaž umeleckej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet už 27 rokov sprostredkováva myšlienky detí svetu dospelých. To, že prírodu môžeme oslavovať aj farbami, dokazujú deti svojimi výtvarnými prácami, maľbami, kresbami a grafikami. Od roku 1996, kedy súťaž vznikla, bolo do Zeleného sveta zaslaných viac ako 80 tisíc výtvarných a digitálnych prác detí zo Slovenska a z ďalších krajín sveta.

Aktuálny ročník súťaže sa zameriava na hospodárenie s vodou a poukazuje na to, čo sa stane, ak voda v krajine chýba. Príkladom je posledné sucho na Slovensku. Na základe meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu nepretržité obdobie sucha trvalo od septembra 2021 až do augusta 2022. Deficit zrážok sa prejavil nielen vysychaním riek a potokov, ale aj pôdy a podzemných zdrojov vody. Nedostatok vody bol v letnom období taký alarmujúci, že vysychali studne a do niektorých obcí museli pitnú vodu dovážať cisternami. Na mnohých miestach bol vydaný zákaz polievania záhrad a trávnikov alebo napúšťania bazénov. Viacero samospráv kvôli suchu prestalo kosiť verejnú zeleň. Dôvodom vzniku takýchto extrémov v podmienkach Slovenska je zmena klímy a nevhodné hospodárenie s vodou. V dôsledku vysokých teplôt a nedostatku zrážok je potreba zavlažovania obrovských poľnohospodárskych plôch stále väčšia a nákladnejšia. Vodu si častokrát nevážime a berieme ju ako samozrejmosť, pritom však nie je lacná a nie je ani nevyčerpateľným zdrojom.

Umelecké stvárnenie témy „Voda je život“ bude pre deti, žiakov a študentov nepochybne výzva. Svoje práce odrážajúce aktuálnu tému môžu zaregistrovať v predpísanom formáte do dvoch súťažných kategórií: 1.Výtvarná a digitálna forma, 2. Literárna tvorba. Propozície súťaže Zelený svet sú zverejnené na webovej stránke https://www.ewobox.sk/sazp/zeleny-svet/.

Súťažné práce je potrebné poslať najneskôr do 28. apríla 2023 na adresu organizátora súťaže. Najlepšie diela v jednotlivých súťažných kategóriách budú ocenené hodnotnými vecnými cenami. Kvalitu a výnimočnosť prác bude posudzovať hodnotiaca komisia tvorená odborníkmi z umeleckej oblasti. Vyhlásenie výsledkov súťaže a odovzdanie cien je plánované na máj 2023.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img