ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Vicepremiérka Remišová: Na projekty cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou pôjde 73 miliónov eur

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Z programu Interreg NEXT podporíme aj humanitárne aktivity v zdravotníctve a sociálnych službách

MIRRI |MM|  Bratislava, 16. novembra 2022 – Dobrá spolupráca so susedskými štátmi je pre Slovensko dôležitá. Európska komisia schválila štvorstranný program cezhraničnej spolupráce Interreg NEXT na nové programové obdobie. Z rozpočtu na cezhraničnú spoluprácu Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny vo výške viac ako 73 miliónov eur sa podporia i projekty, ktoré zvýšia kvalitu života v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Úlohu národného orgánu v programe plní Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a prvé výzvy vyhlási v závislosti od vývoja na Ukrajine, najneskôr však počas budúceho roka.

„Program Interreg NEXT je jedinečný v tom, že vytvára podmienky na cezhraničnú spoluprácu štvorice susediacich štátov súčasne. Pohraničné regióny Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny majú vďaka nemu viac príležitostí na vytváranie spoločných projektov, ktoré zlepšujú kvalitu života a služby pre ich obyvateľov a aj pre návštevníkov,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová.

Kľúčové oblasti spolupráce v programe Interreg NEXT sú v programovom období 2021 – 2027:

  1. Odolný a zelený región (životné prostredie)
  2. Zdravý a atraktívny región (sociálna oblasť)
  3. Spolupracujúci hraničný región (inštitucionálna spolupráca)

„Pokračujeme v ochrane životného prostredia a v prevencii pred prírodnými katastrofami a ich následkami. Popri starostlivosti o prírodné bohatstvo chceme spoločnými silami lepšie chrániť aj kultúrne dedičstvo a vytvárať vhodné podmienky na rozvoj udržateľného cestovného ruchu. Najmä pre našich východných susedov, vo vojnou zničenej Ukrajine bude veľmi dôležitá podpora zdravotníckych a sociálnych projektov. Napríklad môže ísť o humanitárne projekty na pomoc Ukrajine, ako je spolupráca zdravotníckych zariadení, vzdelávanie zdravotníkov a podpora rôznych sociálnych služieb,“ konkretizovala vicepremiérka.

V programovom období 2014 – 2020 sa do cezhraničnej spolupráce Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny z programu NEXT investovalo spolu 74 miliónov eur, z toho išlo približne 13 miliónov eur slovenským prijímateľom. Spolu sa zrealizovalo alebo ešte stále realizuje 80 projektov, z ktorých sú slovenskí prijímatelia zastúpení v 39 projektoch.

Z programu sa medzi iným dlhodobo podporujú projekty Slovenskej asociácie cystickej fibrózy. Napríklad vďaka projektu MODE CF SK UA sa v Košiciach a západoukrajinskom Ivano-Frankivsku zlepšia podmienky pre dlhodobú pravidelnú liečbu a starostlivosť o pacientov s chronickou cystickou fibrózou. Do miestnych centier cystickej fibrózy sa nakúpia špeciálne medicínske prístroje a podporí sa vzdelávanie zdravotníkov, pacientov a ich rodín o tomto ochorení.

Podporu získal i projekt významný pre zachovanie historického a kultúrneho dedičstva v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Košická nezisková organizácia Perly Gotickej cesty a Gréckokatolícka eparchia z ukrajinského Mukačeva v rámci neho zrekonštruovali Urbanovu vežu v Košiciach a obnovili interiér Katedrály Svätého kríža gréckokatolíckej cirkvi v Užhorode.

Budujú sa tiež cyklotrasy na slovensko-ukrajinskom pohraničí. V rámci projektu Karpatská mobilita vzniknú dva cyklookruhy – na slovenskej strane ide o Poloniny Trail a na ukrajinskej Užanský trail.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. vynikajuce,super spravy.nato som cakal cely zivot.slava ukrajine. mi nech pokapme.pan majko .super spravy.od vas.dakujeme.este ze p.orban neodsuhlasil 18 milard eee-pre uk.

  2. Vy tupa banda dementov. Aspon si precitajte clanok kym tu zacnete bezducho picovat. A potom si to nechajte niekym vysvetlit. Vy banda dementov.

  3. Dávate sem neustále nejaké statusy od Remisovej,kde už celý rok mele to isté.Podporime toto,dáme toľko,dajte prosím Vás článok o tom,kde je obsiahnuté to slovíčko dali sme.A potom sem dajte ten článok od Nicholsonovej,že sme jej hlúposťou a neschopnosťou stratili miliardu pre Slovensko.Tieto jej kecy,už pozná každý naspamäť.Pre pána nadomnou,dement si sám.

  4. Slava Ukrajine a hrdinskym Ukrajinskym vojakom! Treba podporovat a pomahat Ukrajine, bojuju aj za nasu slobodu a to je najcennejsie co mame. Dakujeme Ukrajina! puttler – idi na chuj aj s dezolatmi proruSSkymi.

  5. Treba vyzbierat peniaze z dani a darovat ich hrdemu Ukrajinskemu ludu na obranu proti sviniam z RuSSka.

    Boh zehnaj Bratislavu, Kyjev a Washington.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img