ISSN 1337-8481

pondelok, 27. mája, 2024

Pri pamätníku I. sv. vojny vzdali úctu obetiam vojny

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Zväz vojakov SR klub Sereď a oblastný výbor Zväzu protifašistických bojovníkov Galanta si pri pamätníku I. sv. vojny v Seredi pripomenuli Deň vojnových veteránov. Ten si každoročne pripomíname 11. novembra. Symbolom tohto dňa je červený kvet poľného maku. Preto v niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj Dňom červených makov. Prítomní na pietnom stretnutí boli za Zväz vojakov klub Sereď: Ondrej Urban a Milan Galgóci, za Zväz protifašistických bojovníkov Anton Pančík a Ján Račkovič. Pri pamätníku vzdali úctu padlým vojakom nielen minútou ticha ale aj zapálením kahanca a umiestnením drevených krížov s červeným makom.

11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria v Compiégne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna.
Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich vojen trvalo toto ozbrojené stretnutie nepretržite viac než štyri roky. Straty na ľudských životoch, ktoré si táto „Veľká vojna“ vyžiadala boli obrovské a nemali dovtedy obdobu v ľudských dejinách. Hrôzy a útrapy z vojny zostali tak hlboko vryté do vedomia jej účastníkov, že bezprostredne na to ako vojna skončila bol 11. november vyhlásený za „Deň vojnových veteránov“.

Tento deň si pripomenulo aj združenie UN VETERAN SLOVAKIA a to v Bratislave pri pamätníku Západného odboja na Šafárikovom námestí. Úctu vzdali položením vencov spolu s predstaviteľmi veľvyslanectva Veľkej Británie v Slovenskej republike, zástupcami Ministerstva obrany SR a Generálneho štábu OS SR i občianskymi profesijnými združeniami SR. Za občianske združenie UN VETERAN SLOVAKIA sa pietnej spomienky zúčastnili prezident UNVS plk. Štefan Jangl, pplk. Ondrej Urban a pplk. Bernard Roštecký spolu s partnermi zo Zväzu vojakov SR plk. Gabrielom Merňákom a plk. Eduardom Csongom.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img