ISSN 1337-8481

streda, 22. mája, 2024

Prezidentka vyhlási referendum na 21. januára 2023

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Prezidentka Zuzana Čaputová vydá v piatok 4. novembra 2022 rozhodnutie o vyhlásení referenda.

Urobí tak na základe petície občanov prijatej 24. augusta 2022 a na základe nálezu Ústavného súdu SR z 26. októbra 2022. „Vyhlásenie referenda je vyjadrím rešpektu k vôli občanov so zohľadnením rozhodnutia Ústavného súdu SR. Ako deň konania referenda som určila sobotu 21. januára 2023.“

V referende budú voliči rozhodovať o otázke, ktorá bola uvedená v petícii ako druhá otázka: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?“ Presné a úplné znenie referendovej otázky obsahuje aj vymenovanie konkrétnych článkov ústavy, ktorými sa má uvedená zmena dosiahnuť a bude uvedené na hlasovacích lístkoch.

Otázka, ktorá bola na petičnom hárku uvedená ako prvá, nebude súčasťou referenda vzhľadom na to, že Ústavný súd SR rozhodol, že nie je v súlade s ústavou. „Chcem zdôrazniť, že posúdenie ústavnosti referendových otázok je zverené výlučne ústavnému súdu a nie nám politikom. Rozhodla o tom jediná inštitúcia na to určená a to je pre mňa, a dúfam že aj pre ostatných, záväzné a hodné rešpektu.“

Termín konania referenda prezidentka určila aj s ohľadom na novú právnu úpravu, ktorá zaviedla možnosť požiadať o hlasovanie poštou zo zahraničia. Voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a voliči, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale v čase referenda sa budú zdržiavať mimo jej územia, môžu požiadať písomne alebo elektronicky o hlasovanie poštou ministerstvo vnútra alebo obec trvalého pobytu.

Rozhodnutie prezidentky o vyhlásení referenda bude uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

zdroj: prezident.sk

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Referendum, ktoré zaplatíme my, zo štátneho rozpočtu, nie Fico. Za takýchto podmienok môžeme referendum vyhlasovať dookola. Ľudia majú problémy s nekonečným zdražovaním, keď deň čo deň v obchode nechávajú aj o desiatky eur viac…, a tu niekto si vymyslí referendum, aby mu to ľudia zaplatili. Je to boj o vládnu stoličku, ktorú musel opustiť, čím sa nevie zmierniť a chce ju stoj, čo stoj späť. Keď mu nevychádza osočovanie vlády, tak zvolil túto taktiku, ktorá mu vyšla. Ale mal by si ju zaplatiť z vlastného vrecka.

  2. Keby voľby dokázali niečo zmeniť,určite by ich zakázali ! A hlasovanie zo zahraničia ? Čistá manipulácia ! Agenti môžu zo zahraničia poslať aj 100 000 lístkov ! Kto to ako zistí ???

  3. Fero, účasť max 30%, teda neplatné a keby aj platné, tak je treba ďalšie referendum a zmena ústavy. A to už budú aj normálne voľby, do ktorých už chýba iba jeden rok aj niečo. Tak načo to vyhadzovanie peňazí? Zaplatíme fikovi všetci jeho predvolebnú kampaň.

  4. Povinné testovanie,lotéria ,vyhodené peniaze za Sputnik,a referenda o ničom,to boli vyhodené peniaze Vláda nemôže bez vyjednávania s poslancami fungovať,absolútny chaos vo všetkom,zaoberajú sa len sami so sebou,a kde ešte zozenu pár kajucnikov.Nemaju väčšinu na hlasovanie,tak nastane skrat v parlamente,to si ozaj necháme od nich všetko zničiť?

  5. Tejto dočasne vládnucej a veľmi neobľúbenej vláde referendum vôbec nevyhovuje. Ani Majkovi. Vidíme ako tichučko je okolo toho.

Comments are closed.

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img