ISSN 1337-8481

pondelok, 22. júla, 2024

Výletný vlak Mária Terézia odštartoval prázdninové jazdy

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj |MM|   Para stúpajúca do neba, zvuk výpravcovej píšťalky, vôňa koľajníc, Mária Terézia a detská radosť. Takto zahájil Trnavský kraj zážitkov už druhú sezónu Výletných vlakov plnú noviniek prvou špeciálnou jazdou parným rušňom z Bratislavy do Holíča. Historické mašinky s divadelným príbehom budú jazdiť každú prázdninovú sobotu až do 27. augusta.

Na bratislavskej hlavnej stanici už od rána čakali sprievodcovia, ktorí sa počas celého výletu starali cestujúcim o program. Neoddeliteľnou súčasťou výletu sa stal cestovateľský denník, do ktorého si malí aj veľkí dobrodruhovia zapisovali svoje zážitky, nové vedomosti a trénovali si svoju odvahu.

„K napĺňaniu turistického potenciálu nášho kraja sme pristúpili systematicky. V roku 2019 sme sa rozhodli založiť Krajskú organizáciu cestovného ruchu Trnavský kraj, ktorá chýbala. Som rád, že dnes má za sebou výsledky vo forme zaujímavých podujatí, atraktívnych výletov a širokého spektra produktov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

 

 

Prvá jazda v sezóne bola výnimočná aj tým, že sa na železničnú trať vrátil historický parný rušeň Mazutka. Ďalšie prázdninové jazdy odvezú cestujúcich motorové vlaky s historickou hodnotou a divadelným príbehom.

„Sme veľmi radi, že k minuloročným príbehom Pálffyovcov a M.R. Štefánika sme tento rok mohli pridať aj príbeh Márie Terézie a Františka Lotrinského. Cestujúci majú jedinečnú príležitosť nevšedným a pútavým spôsobom odhaliť ich spojenie s mestami Holíč a Galanta. Veríme, že sa návštevníkom na týchto miestach zapáči a budú sa tam vracať a objavovať všetko to, čo sa do výletu vlakom nezmestilo“, povedala Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

 

Cisársky manželský pár Habsburgovcov, Mária Terézia a jej manžel František Štefan Lotrinský spolu so svojimi deťmi a kráľovským dvorom navštevovali mesto na Záhorí pomerne často. Cestujúci Výletného vlaku Mária Terézia budú mať príležitosť poprechádzať sa po miestach, kde to dýcha históriou na každom kroku a nájsť odpovede na otázky, ktoré sú v cestovateľskom denníku.

„Môžem povedať, že som veľmi rád, že prostredníctvom Výletného vlaku Mária Terézia sa tejto destinácii dostane pozornosť, ktorú si isto zaslúži. Je tu veľa zaujímavostí na objavenie a tiež možností na trávenie voľného času. Počnúc Holíčskym zámkom cez člnkovanie v zámockej priekope, návštevu bylinkovej záhrady až po návštevu priľahlých Kopčian. Tu je kráľovský žrebčín ako jedna zo zastávok, ktorú cestujúci Výletného vlaku mohli vidieť. Avšak oplatí sa sem vrátiť a dostať sa ešte na miesta ako Kostol sv. Margity Antiochijskej, najstarší stojaci kostol na Slovensku, či prísť si pozrieť jediný zachovaný veterný mlyn holandského typu na Slovensku,“ zdôraznil Martin Lidaj, riaditeľ OOCR Región Záhorie.

 

Mária Terézia má svoje plány aj na návšteve mesta ležiaceho v srdci Matúšovej zeme na južnom Slovensku. Mesto Galanta bolo totiž v minulosti rodným panstvom grófskeho rodu Esterházyovcov. Cestovateľský denník, ktorý dostanú cestujúci pri nastupovaní do vlaku, im pomôže odkryť spojenie medzi členmi tohto rodu a rakúsko-uhorskou panovníčkou Máriou Teréziou.

„Šľachtické rody mali v období Rakúsko-Uhorska veľmi významné postavenie, určovali smer vývoja dejín a rozvoja našich miest. Málokto vie, že Mária Terézia mala blízky vzťah s Mikulášom I. Esterházym, ktorý jej na bratislavskom zasadnutí uhorského snemu prisľúbil pomoc proti pruskému kráľovi, že členovia rodu Esterházy boli súčasťou jej korunovačného sprievodu, že zastávali dôležité kráľovské funkcie a že samotnú korunováciu kráľovnej viedol tiež člen tohto známeho šľachtického
rodu. Viac o Esterházyovcoch a ich rodnej Galante sa návštevníci dozvedia počas prehliadok dvoch zachovalých kaštieľov a pri návšteve Vlastivedného múzea v Galante,“ vysvetľuje Andrea Sláviková, riaditeľka OOCR Matúšova zem.

A pre tých, ktorí by si chceli spraviť vlastný program po vystúpení z vlaku je pripravený aj výhodný lístok ŠTANDARD, ktorý zahŕňa spiatočnú cestu historickou mašinkou s divadelným predstavením bez celodenného programu. Stačí len kliknúť na www.krajzazitkov.sk a prázdninové dobrodružstvo vo vlaku sa môže začať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img